Autor Tema: plavičasto jaje.Koja je to ptica  (Pročitano 1827 puta)

sišosplanine

• Jaje
  • *
plavičasto jaje.Koja je to ptica
« poslato: 03.Sep. 2013, 16:25:49 »
Nisam stručnjak za ptice ali me interesuje

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: plavičasto jaje.Koja je to ptica
« Odgovor #1 poslato: 03.Sep. 2013, 19:42:27 »
Sudeći po veličini radi se o jaju pevačice (Passeriformes). Ovakve boje ima samo nekoliko vrsta, npr. drozd pevač (Turdus philomelos), zeba (Fringilla coelebs), popić (Prunella modularis) ili beloguza (Oenanthe oenanthe). Problem je da jaja slična "domaćinu" polaže i kukavica. ;)

Ključni elementi određivanja nekog jaja divlje ptice su: boja, šare, veličina i oblik (vidi sliku), koji se ovde nažalost nevidi.
« Poslednja izmena: 03.Sep. 2013, 20:38:57 jozi »

sišosplanine

• Jaje
  • *
« Odgovor #2 poslato: 04.Sep. 2013, 02:02:16 »
hvala , sada sam malo upučeniji za nadalje

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 04.Sep. 2013, 13:06:14 »
Slično plavo jaje ali bez tufni našao sam i sam u nekoliko navrata na zemlji (ptić se izlegao ili je nešto pojelo jaje) ali ni dan danas nisam siguran od čega je. Treba pogledati unaokolo kakve ptice se zadržavaju tamo gde je nađeno... Takođe i stanište, npr. ako nema nijednog drveta sigurno nije od šumske vrste... ;) detektivski posao je odrediti.

Sve u svemu, drago mi je da se postavljaju ovakva izazovna ornitološka pitanja. Priručnika za jaja i gnezda nema ili su slike veoma loše nacrtane (bar ono što sam našao). Sakupljanje jaja je strogo zabranjeno i više nije trend, pa malo ko u stvari zna kako jaja izgledaju. Zbirke jaja imaju muzeji, pa bi dalje možda trebalo u tom smeru da se traga...