Autor Tema: Dve poznate i dve nepoznate iz danasnje setnje po FG  (Pročitano 712 puta)

Baluban_S

• Lutka
Dve poznate i dve nepoznate iz danasnje setnje po FG
« poslato: 01.Sep. 2013, 01:01:42 »
Kise je bilo dosta u zadnjih nedelju dana. 
Bojan Moma i Ja  proveli smo veci deo dana u FG. U sumi je kao u poslasticarnici. Puno gljiva je krenulo, a narocito razne sitnarije koje ce posebno oduseviti Dragisu. Sto se mene tice imam za Vas dve poznate i dve za mene nepoznate gljive. Ideje su dobrodosle.

p.s.
Nadam se da ce i Bojan priloziti nesto.

Resavac71

• Lutka
Odg: Dve poznate i dve nepoznate iz danasnje setnje po FG
« Odgovor #1 poslato: 01.Sep. 2013, 08:13:42 »
Pozdrav

Ova cetvrta bi trebalo da je Collybia peronata, lako je prepoznas ako malo probas po ljutom ukusu.

za ovu pod br3. nisam bas siguran sta bi moglo biti, vidim i Bojan je postavio,

sto se tice ove vase Chlorociboria aeruginascens nije lose ako bi ste malo i mikroskopirali jer postoji i vrlo retka Chlorociboria aeruginosa a koja ima duze spore. Ja sam imao srece da je jednom nadjem.

Pozdrav Zarko.

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #2 poslato: 01.Sep. 2013, 09:46:17 »
Ja sam se slošio sa Stevanovim izborom vrste (u nedostatku mikroskopa) na osnovu makroskopskih karakteristika sa sajta mushroomexpert tj. eksentričnih plodnih tela.

Citat
Aside from the microscopic differences noted above, some authors claim that the two species can be separated on the color of the flesh (orangish to yellowish for Chlorociboria aeruginosa; blue-green for Chlorociboria aeruginascens), and on whether the stem is usually central (Chlorociboria aeruginosa) or usually off-center (Chlorociboria aeruginascens). Bessette, Bessette & Fischer (1997) erroneously state that Chlorociboria aeruginosa does not stain wood.

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #3 poslato: 01.Sep. 2013, 17:32:37 »
Imamo utorak uveče sastanak GDNS. Poneo sam parce grane sa Chlorociboriom i sada je kod mene u frizideru lepo navlažena u plastičnoj kutiji. U sredu ću je odneti Dragiši da je malo pogleda pod mikroskopom a i da je slika sa novim slajderom. Bilo bi lepo da GDNS ima mikroskop. Ali mi smo siromašno gljivarsko drustvo i sve moramo da finansiramo sami.

Što se tiče one dve gljivice:
IMG_0806a je dupla mala gljivica koja raste na grani (verovatno bukve). Visina drški sa šeširom je oko 5cm. Prečnik šeširića je oko 2cm.
IMG_0842 je malo veća. Visina drške je oko 9-10cm. Prečnik  šešira je 5-6cm. Ostalo se sve vidi na fotografijama

Imam i danas neke gljive od juče za koje bi voleo da čujem neku ideju
Anisovke je bilo na više mesta po šumi. Bili su to sveži lepi primerci.
IMG_0832a i 834 - gljiva na grani. Visina oko 7-8 cm. Prečnik šešira oko 6cm.
IMG_0858a - specifična lepotica sa čipkastim šeširićem je visoka oko 9-10cm. Prečnik šešira je oko 3-4 cm. Stvarno je lepa i zato me jako interesuje koja je to gljiva.

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #4 poslato: 01.Sep. 2013, 18:01:27 »
Druga bi mogla biti Tubaria furfuracea? Samo mi mere bas ne odgovaraju.

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #5 poslato: 01.Sep. 2013, 18:16:54 »
IMG_0806a  verovatno Tubaria sp.
IMG_0832a i 834  slazem se sa Bojanom.
IMG_0858a  Marasmius sp.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #6 poslato: 01.Sep. 2013, 18:54:41 »
Znam da je svašta krenulo, proveo sam u petak 5 sati  u šumi. Kad sam stigao do 20-e vrste reko sam sebi aj ne preteruj treba to sve i obraditi pa sam prekinuo teren. Uglavnom  sam sakupljao sitnariju i od svih sam uradio preparate, možda već sutra odem da merim i slikam jer definitivno imam nekoliko novih za Frušku.
« Poslednja izmena: 01.Sep. 2013, 21:21:51 Dragisa Savic »

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #7 poslato: 01.Sep. 2013, 22:03:22 »
Najzanimljivije je da sam na gotovo svakoj fotografiji vece gljive, kasnije kad sam fotke pogledao na racunaru, uocio i gomilu sitnih gljiva koje nisam ni primetio u prirodi. Neke sitne su bile baš lepe i šteta je što ih nisam primetio dok sam slikao krupnije gljive.

Dragiša ako ovo sunce nastavi kao danas za par dana opet neće biti ni jedne sitne gljive. Dakle treba iskoristiti vreme kada ih ima.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #8 poslato: 01.Sep. 2013, 22:22:15 »
Daj da vidim te neke sitne.  8)
Ovih dana ja idem u šumu sigurno, kad budeš slobodan idemo zajedno da isprobamo novu opremu. ;)

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #10 poslato: 04.Sep. 2013, 11:34:48 »
>> Najzanimljivije je da sam na gotovo svakoj fotografiji vece gljive, kasnije kad sam fotke pogledao na racunaru, uocio i gomilu sitnih gljiva koje nisam ni >> primetio u prirodi. Neke sitne su bile baš lepe i šteta je što ih nisam primetio dok sam slikao krupnije gljive.

Evo na cega sam mislio spominjuci sitnariju. Slikajuci Lycogala flavofuscum posle sam primetio i i gomilu sitnih gljiva ispod 1mm okolo. Siva mi se čini da je Mollisia cinerea.
Bele pufnaste i ostale ??? Posebno je zanimljiva ona mala žuta u sredini i dole na IMG_0909b.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #11 poslato: 04.Sep. 2013, 11:52:03 »
Lycogala je L.epidendrum, samo mlada. Ono jesu neke Mollisia-e (malo za*ban rod), a bele ne znam šta su.

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #12 poslato: 04.Sep. 2013, 12:22:31 »
Pogledaj šta kaže Romano Božac. Gljiva je bila baš narandžasta bez tragova crvene.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #13 poslato: 04.Sep. 2013, 14:53:34 »
L.epidendrum je isto narandžasto-crvena kad je mlada. Na Fruškoj gori je ima veoma mnogo i nije tačno da raste samo na četinarima, dok je L.flavofuscum nešto ređa i znatno krupnija, kao veliki kliker, koja kad sazri dobije lepu sivu boju.
« Poslednja izmena: 04.Sep. 2013, 14:56:38 Dragisa Savic »

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #14 poslato: 04.Sep. 2013, 16:49:45 »
Ova narandzasto crvena ti je najverovatnije Orbilia, ove bele mozda isto neka Mollisia mada nisam bas siguran, one znadu biti vrlo promenljivih farbi.

http://www.mollisia.de/Bilder/Mollisia_olivaceocinerea_01.jpg