Autor Tema: Prevođenje GIS koordinata  (Pročitano 6740 puta)

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
Prevođenje GIS koordinata
« poslato: 23.Nov. 2011, 16:50:01 »
Preporuka za sajt:
http://www.earthpoint.us/Convert.aspx

Možete pretvarati UTM u LatLong i obratno.
Još jedna dobra stvar je što možete željenu tačku direktno da sačuvate kao KML i učitate u nekom GIS programu.

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
Odg: Prevođenje GIS koordinata
« Odgovor #1 poslato: 23.Nov. 2011, 23:01:20 »
Da. Sajt je odlican.

Ja sam na njemu on-line uradio paste oko 1200 poligona jezeraca (u KML formatu) i za 10-ak sekundi sam dobio nazad excel dokument sa mojim imenima poligona, povrsinama, obimom, koordinatom centroida  itd... informacijama o poligonima. Lik trazi registraciju i neku nadoknadu za koriscenje svih mogucnosti ali, kada sam mu napisao srcecepajuce pismo o siromasnoj NVO koja se bavi zastitom prirode i da su usluge koje pruza njegov sajt vrlo znacajne (a stvarno jesu) za nas rad, on je odmah otvorio besplatan nalog i ponudio svoje usluge oko resavanja problema koja se ticu konverzija i drugih stvari vezanih za GIS. Pretplata traje godinu dana i u mom slucaju ona je istekla pre par meseci medjutim, posle jos jednog pisma slicne sadrzine, on je ladno produzio vazenje mog naloga! Dodje mi da nadjem nacina da mu ipak platim.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #2 poslato: 24.Nov. 2011, 01:10:03 »
He, he :) Zanimljiva priča. A čovek je napravio da sve radi ko švajcarski sat (bar od ovoga što sam ja probao)! Skidam mu kapu  :D

Милош Поповић
11000 Београд, Србија

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #3 poslato: 24.Nov. 2011, 14:08:54 »
Pozdrav svima
Molim  da još jednom proverite ovo. Kada se preko linka za prebacivanje podataka o kordinatama u sistemu
prenese sa jedne na drugu meru opet se javlja odstupanje od najtačnijeg resursa a to je topografska karta.
Miloše i Gabore moramo pronaći gde se na linku menja onaj detalj WGS 84 DATUM( tu se koriguje ono
odstupanje.Izuzev slučaja da kordinate sa određene lokacije uzmete sa GPS aparata na kome je podešen
WGS84 datum u protivno sa google earth dobijaš netačne podatke ako nije korigovano.
Pokušajte, možda nisam u pravu.
Pozdrav Dejan
« Poslednja izmena: 24.Nov. 2011, 14:30:21 Дејан Ранковић »

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #4 poslato: 24.Nov. 2011, 21:26:52 »
Дејане, мислим да је немогуће унети координате из неког другог датума. Све се (нажалост) мора најпре превести у WGS84. То се може једнставно урадити у програмима као што је OziExplorer или Global mapper.

Ипак, саветујем да подесите ГПС уређа на WGS84, пошто је то најстандарднији датум кога подразумевано користи већина програма. Оно што је јођ важније је да уколико касније WGS84 датум преведете у неки други нећете изгубити на тачности података. Тј. при конверзији у неки од наших система (нпр. UTM, WGS 34N) добићете исто тако прецизне координате као да сте на ГПС уређају изабрали тај наш систем пројектије/датума.

Милош Поповић
11000 Београд, Србија

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #5 poslato: 25.Nov. 2011, 09:25:22 »
Zdravo Miloše
Ajde molim te pomozi postupno. Kada na terenu obeležiš lokaciju to uradiš
sa Gps aparatom na kome je podešen WGS84 datum(ali taj datum je podatak
koji se unosi u aparat za svaku zonu različito).Moram pogledati kako je kod
mene podešen taj datum(koje vrednosti). Evo kaži mi neku koordinatu kod tebe
u okolini neku kotu, pl. dom,vrh,centar sela isl. Ja ću ti javiti da li se tvoj podatak
gađa sa topografskom kartom. Da vidimo da li je podešen datum dobro.
Šta radiš sa kordinatama dalje. Izvini ja nisam mnogo stručan sa unošenjem
podataka u programe.
Pozdrav Dejan
« Poslednja izmena: 25.Nov. 2011, 10:42:06 Дејан Ранковић »

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #6 poslato: 25.Nov. 2011, 11:43:46 »
Miloše, molim te kad već radite na ovome, proveri i odgovori i na ovaj post Odg: "Novi lejer" u Alciphronu jer niko nije reagovao a ja sam duduk za podešavanja u georefernciranju. Imam sve podešeno za naše topografske karte u Oziju (radili smo na osnovu toga čitav projekat sa mali milion georeferentnih tačaka) i radim po GE kako mi je Enka preporučila. Do sada niko nije reagovao da imamo greške u krajnjim podacima, t.j. u placemarku koordinate...

Inače sviđa mi se trik kojim georeferenciraš rasterske karte u Ozi, ali nemogu da pronađem post, molim te postavi ili mi pošalji link (probao sam i pretraživač ali ništa) /J
« Poslednja izmena: 25.Nov. 2011, 12:06:23 jozi »

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #7 poslato: 28.Nov. 2011, 22:58:23 »
@ Дејан
Није ми ту ГПС, али ево координате 43°14’47” N; 22°48’35” E. Ради се о Понору на Старој планини. Мени се та координата лепо поклапа са локалитетом. Датум је био WGS84. Вероватно је код тебе подешен неки други датум у ГПС-у чим се не гађа са Гуглом. Друга варијанта је да топо-карте нису геореференциране WGS84 системом.

@ Јози
А може се геореференцирати и карта у Озију, али сам ја то радио у QGIS-u. Ево линк.

Милош Поповић
11000 Београд, Србија

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #8 poslato: 28.Nov. 2011, 23:04:48 »
Друга варијанта је да топо-карте нису геореференциране WGS84 системом.

Upravo je ta varijanta u pitanju. Nase topo karte su radjene u Gauss Krieger projekciji sa Hermannskogel datumom.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #9 poslato: 29.Nov. 2011, 08:30:14 »
Zdravo Miloše i ostali
Sada sam na poslu i proverio sam koordinate Ponora na Staroj. Kao što sam i očekivao kada sam tvoje
koordinate konvertovao u UTM sistem preko onog likka za konvertovanje koji si nam dao na raspolaganje
dobio sam vrednosti UTM koje sam proverio na topokarti  nisu se poklopile.Tačka
koju si dao se nalazi otprilike 900m jugozapadno od lokaliteta Ponor(negde na Bodinoj strani). Kao što Gabor reče topokarte imaju
drugo georeferenciranje. Topokarte koje posedujem su one prave vojne ali u elektronskoj formi i otvaram svaku ponaosob.
Kada se vidimo pokazaću ti ja ih koristim na planinama. Kasnije ću pitati poznanika koji je za INFOTEAM(zastupnik Garmin)
radio neke projekte da mi objasni jer se sećam da sam moj GPS uređaj podesio na drugi datum tako da se na mom
GPS aparatu pojavljiju vrednosti koje se gađaju u dlaku sa topokartama ali ne i sa Google earth.
Srđan Janev je pominjao neki algoritam za korekciju. Znači ti u ALCIPHRON imaš vrednosti koje se poklapaju sa Google earth
(tvoj GPS aparat je podešen tako) ali ne i sa topokartama. Znaš ja ipak nisam neki haker pa se služim starim sistemom.
Čujemo se. Veliki Pozdrav Dejan  :)
« Poslednja izmena: 29.Nov. 2011, 10:49:36 Дејан Ранковић »

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #10 poslato: 29.Nov. 2011, 09:36:45 »
Konvertovanje koordinata izmedju razlicitih sistema i njihovo kombinovanje na mapi nije problem ukoliko se zna iz kojih poticu. Ovaj podatak bi morao da bude sastavni deo svakog seta georeferenciranih podataka. Bitno je da se u okviru jedne mape (fajla) ne nadju podaci iz razlicitih sistema jer se onda javljaju greske.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #11 poslato: 29.Nov. 2011, 10:24:41 »
Zdravo Gabore
Molim te prikaži praktično konvertovanje sa WGS84 datuma na Hermannskogel datum
one koordinate za Ponor na Staroj planini koju je Miloš dao. Kako ja da to uradim?
Nije mi problem da prebacim sa stepena,minuta na UTM ali ne znam metodu za korekciju na
Hermannskogel datum.
Pozdrav Dejan

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #12 poslato: 29.Nov. 2011, 13:04:54 »
.... Evo kaži mi neku koordinatu kod tebe u okolini neku kotu, pl. dom,vrh,centar sela isl. Ja ću ti javiti da li se tvoj podatak
gađa sa topografskom kartom. Da vidimo da li je podešen datum dobro...
Hoces li mi poblize objasniti kako ti "gadjas" koordinate na topo kartu?

Molim te prikaži praktično konvertovanje sa WGS84 datuma na Hermannskogel datum
one koordinate za Ponor na Staroj planini koju je Miloš dao.
Ja sam ovu koordinatu ucitao u oziexplorer u kml formatu (obelezio tacku u GoogleEarth i snimio je) preko topo karte (prvo 1:1.000.000 pa 1:25.000) koja je georeferencirana na Gaus krigera i herman kogel. Nakon ucitavanja promenio sam datum u wgs84 i tacka se namestila tacno na lokalitetu Bodin vrh (oko 400 m od lokaliteta/prostora koji se zove Ponor). Pitanje od cega je Milos dao koordinatu. Sta je lokaliteta Ponor? Ako to nije tackasti lokalitet (po onom sto vidim sa topo karte nije) onda 'ebiga.

Neki konkretan program koji bi prepacunao koordinate iz jedne projekcije sa jednim datumom u drugi neznam i nisam siguran da li je to uopste potrebno. Ucitavanjem grupe koordinata u neki program (ozi, qGIS, arcMap...) moze se dinamicki promeniti njihova projekcija i datum kako bi bila usaglasena sa nekom podlogom. To je najcesce topo karta. Neki programi omogucavaju da se preprojektovane koordinate snime u novoj projekciji.

Mozda ce ti ovaj link biti koristan
http://pedja.supurovic.net/kalibracija-nasih-topografskih-karata-u-wgs84-datumu

Evo linka sa uputstvom za koriscenje programa za konverziju koordinata
http://pedja.supurovic.net/msp-geotrans-3-0-geographic-translator
« Poslednja izmena: 29.Nov. 2011, 16:19:26 Gabor Mesaros »
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #13 poslato: 04.Dec. 2011, 18:17:24 »
Zdravo Gabore, Miloše i Jozi
Nisam video Gaborov odgovor ovih dana.  Ovako stvari stoje.
Da ne dužimo priču. U programu Oziexplorer se mora podesiti
Hermannskogel datum  i user Grid  a ne UTM da bi sve bilo OK
Ali to vama nije važno jer ćemo svi raditi u WGS84 u UTM formatu ili u stepenima,minut. itd.
Kada sam ovih dana ubacio najnoviji dodatak Ozija(u njemu je izmena za kalibraciju
Hermannskogel Srbije) sve radi Ok. Ja sam uneo koordinatu Ponora u Oziju u WGS84 dobio tačno mesto gde ga je Miloš snimio a to je nešto malo iznad ponora ka Bodinom vrhu.
Dosadih je sa Hermannskogelom ali morate me shvatiti da se ja na terenu krećem, orjentišem itd isključivo po toj projekciji jer je kilometarska mreža na karti upravo to i sećam se
da sam prilikom kupovine Garmin uređaja tražio i dobio podatke(neki silni brojevi ) koje sam uneo u podešavanja User Grida na aparatu tako da se koristim i ovim načinom dok nije bilo novih programa na Oziju ovo mi je bila sigurna varijanta.
Gabore lokalitet Ponor je mesto gde plava isprekidana crta završava sa malom plavom crtom(tako se topografski obeležavaju ponori) a ne plavom debelom tačkom.
Ja koordinatu očitam jednostavno u Oziju. Markiram bilo koju tačku na bilo kojo topografskoj karti.
Zatim uđem u njen Properties,zatim u Edit position, tu podesiš datum,projekciju i uneseš koordinate u izabranom modelu. Zatim SAVE. Posle nađeš dugme Show waypointlist,on ti izbaci
tvoju tačku,ti  klikom na Find map izabereš kartu otvoriš i pogledaš. Bitno je da je i u Oziju
podešeno Wgs84 i UTM kao i pri unošenju podataka. Kod mene je sve Ok. Izvinite što sam vas smorio ovom temom ali je meni dobro došlo da detaljnije sagledam razliku između Wgs84 i Hermannskogela.
Pozdrav svima i hvala na razumevanju.
Dejan