Autor Tema: Hydropus atramentosus  (Pročitano 606 puta)

Šumi

• Gusenica
Hydropus atramentosus
« poslato: 22.Avg. 2013, 16:55:31 »
Par zanimljivih i jedna izuzetno retka gljiva nadjenih u reliktnoj sumi bukve i jele na Gocu na nadmorskoj visini izmedju 900 i 1000m.
Cyathus stercoreus

Cyathus striatus

Scutellinia umbrosum

Jedna mixo  Fuligo candida

Hydropus atramentosus je izuzetno retka gljiva i u velikom broju EU zemalja na Crvenim listama. Kod nas naravno nije!!! Ona je i bioindikator ocuvanosti stanista bar po misljenju ceskih mikologa.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Hydropus atramentosus
« Odgovor #1 poslato: 22.Avg. 2013, 21:47:55 »
Zahvaljujući ovim belim listićima na H.atramentosus pomislio sam da je i jedna moja ne determinisana iz istog roda. Postavio sam je u posebnoj temi.
« Poslednja izmena: 22.Avg. 2013, 21:54:30 Dragisa Savic »

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #2 poslato: 23.Avg. 2013, 13:26:04 »
Rod Hydropus je vise vezan za trope nego umerene klimatske zone, sto znaci da su svih petnaestak evropskih Hydropusa od reda retki. Cini mi se da su cesci u zemljama Mediterana ali i da su mnogo manje istrazivani nego u srednjoj i severnoj Evropi. Drugi problem vezan za njih je micenoidni oblik koji nas moze dovesti u zabludu. Ko zna koliko Hydropusa je do sada bilo determinisano kao neka od Mycena. Moje je misljenje da su mnogo cesci nego sto se to nama cini.

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #3 poslato: 23.Avg. 2013, 22:53:27 »
Pozdrav Sumi lepi nalazi

Jesi li ovu Cyathus stercoreus mikroskopirao ?

Moguce da sam i ja danas nasao jednu Hydropus jedino sto je sesir bio vise na lila a ne plav ali je zato drska bila lepo plava, ali moram jos da izmikroskopiram, imam preko 30 gljiva za mikroskopiranje pa dok dodje na red potrajace.

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #4 poslato: 24.Avg. 2013, 08:27:45 »
Zare,
 nisam radio mikroskopiju za Cyathus stercoreus. Opredelile su me makro karakteristike i staniste. Rasli su na ivici jedne livade na kojoj se napasaju krave tako da je okolo nje bilo dosta balege sto se sa fotografije ne vidi, a to je , koliko ja znam, najcesca podloga za stercoreus. Drugo, dominantna siva boja koja je tipicna za stercoreusa i , na kraju, osusili su se pre potpunog otvaranja tako da su ostale strije(predpostavljam da te one muce) koje se kasnije kod njh gube kada se endoperidijum potpuno razvije i otvori.S obzirom da sam kasnije nasao i Cyatus striatus mogao sam da ih uporedim i makroskopski se dosta razlikuju pa nisam ni radio mikroskopiju.
« Poslednja izmena: 24.Avg. 2013, 09:04:16 Šumi »

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #5 poslato: 24.Avg. 2013, 08:59:59 »
Cyathus striatus  sam vise puta nalazio i na Balezi

Ne sumnjam u tvoju determinaciju, lako je moguce da si u pravu sa Cyathus stercoreus, ali se vrlo lako prepoznaje ispod mikroskpa jer ima ogromne spore. Konacno kod mene danas kisa, kazu da ce i u narednih nekoliko dana pomalo padati pa mozda se i nesto ulovi vece od par milimetara.  ;D

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #6 poslato: 24.Avg. 2013, 09:17:06 »
Mislim da su mi negde po kutijama pa cu kada stignem, uraditi mikroskopiju.
Nadam se da ce ti ta kisa doneti gomilu gljiva pa da nesto "okacis" na forum. Da nema hiperaktivnog Dragise i Stevana mogli smo letos da stavimo katanac na forum.Cak se ni Ihi ne javlja u poslednje vreme.

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #7 poslato: 25.Avg. 2013, 11:22:24 »
Mislim da su mi negde po kutijama pa cu kada stignem, uraditi mikroskopiju.
Nadam se da ce ti ta kisa doneti gomilu gljiva pa da nesto "okacis" na forum. Da nema hiperaktivnog Dragise i Stevana mogli smo letos da stavimo katanac na forum.Cak se ni Ihi ne javlja u poslednje vreme.

To je lepo sto cuvas eksikate tako da kasnije mozes uvek da proveris, ja sam uvek samo neke redje gljive susio i ostavljao ali od iduce godine moracu ozbiljnije da razmisljam za pravljenje Fungarie, mada i to zahteva puno posla i prostora, najinteresantnije je kako naci osusenu gljivu koja dok je bila u svezem stanju imala velicinu od 1mm a kad se osusi ni lupa ne pomaze vise  ;D

Ova godina u Austriji je mozda najgora u poslednjih 22 godine koliko sam ja inaceno ovde, u stvari sad je bas postalo susno isto onako kako je kod vas u Srbiji svake godine, mozda je cak ova godina i bolja bila kod vas dole u Srbiji, ono kako je nekad bilo u Austriji sad je tako u Svedskoj. a kod nas dosla mediteranska klima sa tropskim vrucinama, jedino sto mi nemamo Monsunske kise da zaliju ovu ispcalu zemlju, ne mogu da kazem da nisam imao dobrih nalaza ove godine, cak je ponekad susa dobra u tom smislu sto se gleda svaka gljivica, a kad ih ima puno onda se dosta preskacu, ali nadajmo se da ce biti Bolje ili da se selim za Svedsku  ;D

pozdrav Zarko.

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #8 poslato: 27.Avg. 2013, 08:56:29 »
"Neznanje je blazeno stanje"- kaze poslovica! Uradih mikroskopiju za Cyathus i - nista se ne uklapa!!! Jedino sto bi mozda odgovaralo je Cyathus elenae koja raste u Kanadi i ,koliko sam uspeo da saznam jos nije nadjena u Evropi!!! Pomogla bi mi bilo kakva literatura o Cyathus i Nidulaceae da ovo proverim. Zare, tebe smatram posebno "odgovornim" ;D pa ako imas nesto od ove literature posalji mi na mail.

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #9 poslato: 28.Avg. 2013, 18:31:42 »
Nemam nikakvu specificnu literaturu imam samo skeniranog svajcarca a u njemu samo ove tri Cyathus olla, Cyathus striatus, Cyathus stercoreus, ali koliko vidim ima ih dosta u tom rodu, jedino neznam koja jos u evropi raste.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Cyathus_species

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #10 poslato: 28.Avg. 2013, 19:21:52 »
Gledajuci tu listu/tabelu vidim da jedino kod te tri vrste stoji da se nalaze u Evropi.

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #11 poslato: 28.Avg. 2013, 21:56:46 »
To sam i ja nasao. Niko ne pominje da je u Evropi nadjeno bilo sta drugo osim ove tri. Izgleda da je Kanadjanin Brodi najvise radio na njima. Probacu da dodjem do njegovih radova :Brodie HJ. (1966). "A new species of Cyathus from the Canadian Rockies". Canadian Journal of Botany 44  i   Brodie,The Bird's Nest Fungi.
 Hvala obojici na trudu.