Autor Tema: Porodila se na putu do porodilišta  (Pročitano 1016 puta)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Porodila se na putu do porodilišta
« poslato: 15.Avg. 2013, 13:53:46 »
Uveče mi u stan uleću razni insekti, među njima i više vrsta noćnih leptira. Juče supruga ujutru nađe jednog leptira na zidu, uhvati ga i izbaci napolje. Tek kasnije je videla da je položila jaja na zid. :'(, tako da ne znam koji je leptir u pitanju.

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
Odg: Porodila se na putu do porodilišta
« Odgovor #1 poslato: 15.Avg. 2013, 15:32:11 »
.

Hm, težak zadatak. jesi li pokupio jajašca? (Mokrom četkicom.) Možda da sačekaš izleganje, pa pokušaj da hraniš mališane ... nečim :-(
Ovako okrugla ali malo spljoštena jajašca imaju noktuide, ali bi trebalo da su izbrazdana. Glatka i baš skroz okrugla jajašca imaju sfingide. Tamna jajašca ima Deilephila elpenor.
Ako si sačuvao jajašca i ako se izlegu pokušaj ih hraniti nekom od navedenih biljaka.
Uh, šteta što je leptir izbačen iz stana bez legitimisanja, ovo je samo nagađanje.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 15.Avg. 2013, 15:42:03 »
Nisam ni mislio da je moguće odrediti vrstu. Deilephia nije 1000% već neka srednje velika tamna Noctuidae-a. Rekla je supruga da će ga prepoznati ako ponovo naleti.

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #3 poslato: 15.Avg. 2013, 18:06:00 »
Ovih dana mi je uletalo u sobu nekoliko Amphipyra. Moguce da su jaja od te vrste.

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
« Odgovor #4 poslato: 15.Avg. 2013, 19:18:46 »
.

Amphipyra pyramidea sigurno nije jer nema zelena jajašca. Ne verujem da A. berbera ima mnogo dugačija jajašca od sestrice joj pyramidea-e.
Dragiša, možda si već slikao tog leptira, neka supruga potraži na tvom sajtu.
Šteta što BioRaS nije napravljen tako da se može koristiti za identifikaciju, barem za ideju.

Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.