Autor Tema: 2 plava mala (Polyommatus icarus i Plebejus sp.)  (Pročitano 771 puta)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
2 plava mala (Polyommatus icarus i Plebejus sp.)
« poslato: 13.Avg. 2013, 10:47:51 »
Odredio sam ih al ajd nek neko stručniji pogleda.

Polyommatus icarus

Plebejus sp.
« Poslednja izmena: 26.Avg. 2013, 10:48:02 Dragisa Savic »

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
Odg: 2 plava mala
« Odgovor #2 poslato: 13.Avg. 2013, 22:35:49 »

Fotografija 2:
Pogledao sam u kljucu za Rhopalocere i na osnovu donje strane krila nije lako razlikovati vrste P. argus od vrsta P. idas i P. argyrognomon.
Jedini sigurni morfoloski detalj je trnoliki izrastaj na tibiji prvog para nogu koji P. argus ima, a ostale vrste nemaju.
Kod ove trece vrste je za rasprostranjenost na prvom mestu navedena Jugoslavija.

Idas/argus:

argus:

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #3 poslato: 14.Avg. 2013, 07:22:09 »
Fala za trud Bojane, znam ja da nisu laki za razlikovanje. Dešavalo mi se da mi za istu fotku dva lepidopterologa kažu različito što naravno nije kritika njima već govori koliko su detalji u pitanju koji se često ne vide na slici.

milan.djuric

• Ovlašćeni pristup
  • Lutka
  • *
  • StaracFocha
    • Leptiri Srbije
« Odgovor #4 poslato: 17.Avg. 2013, 20:24:53 »
Da pohvalim i ja Bojana, fino se potrudio i tačno odredio rod u oba slučaja. Znanja ima, fali još iskustva.
Na prvoj slici sasvim sigurno nije Aricia agestis kako piše uz sliku, već Polyommatus icarus, ženka. Proviruje malo bazalna tačka tako da se P. thersites može isključiti.
Kod Plebejusa će ići malo teže. Tačna je ona priča za trn, ali se odnosi na mužjake a ovde imamo opet ženku. Tipujem na P. argus.

Citat
Dešavalo mi se da mi za istu fotku dva lepidopterologa kažu različito...
Dešavaće se i ubuduće. U tome je lepota foruma - možemo da se ispravljamo i dopunjavamo.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #5 poslato: 19.Avg. 2013, 07:25:52 »
Oj Milane, nije te bilo, siđe li ti to sa neke čuke ili se pope sa nivoa mora?  ;D

milan.djuric

• Ovlašćeni pristup
  • Lutka
  • *
  • StaracFocha
    • Leptiri Srbije
« Odgovor #6 poslato: 19.Avg. 2013, 10:37:27 »
Gledao sam da obiđem što više čuka i spremim zimnicu za bazu. Stigao sam čak i u ravnicu, a more ne viđam godinama i ne fali mi baš nešto.

filip

• Moderator
  • Gusenica
« Odgovor #7 poslato: 24.Avg. 2013, 15:59:47 »
Cao Dragisa,
Slazem se sa Milanom da je u pitanju icarus zenka, sto se drugog primerka tice ne lici mi na zenku argusa, pre na zenku idas ili argyrognomon...je l slikano na Fruskoj Gori?
Cao
Filip

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #8 poslato: 24.Avg. 2013, 23:04:30 »
Eto ti sad, argus, idas, argyrognomon, muško, žensko... ;D.
Slikani na Fruškoj, naravno, i na žalost imam samo fotke (pobegli, šta ćeš ???) pa će ostati nerešen.

filip

• Moderator
  • Gusenica
« Odgovor #9 poslato: 25.Avg. 2013, 12:06:54 »
Pa svi se slazemo da je zenka...tako da oko toga barem nema dileme :)
Tezak je Rod za razlikovanje preko fotografije... i na terenu nije najjednostavnije a i veoma su varijabilne vrste...na F.Gori su cesci argus i argyrognomon...a dje je tacno slikan ovaj primerak hoces nam reci? :)
Znas kako, obicno dje je zenka tu je muzjak ;) cak i vise njih