Autor Tema: Uticaj suše  (Pročitano 446 puta)

ihi

• Leptir
Uticaj suše
« poslato: 04.Avg. 2013, 07:16:15 »
Povod da se javim ovim prilogom je nedavni Šumijev i moj komentar na Slavkovu fotografiju vrganja sa ispucalom kožicom na šeširu.
Kao što sam u tom komentaru naveo, ova pojava nije tako retka. Često neiskusni gljivari zastanu pred "normalnom" vrstom čija im je vizuelna predstava nepoznata u tom obliku. Iz tog razloga pripremio sam nekoliko primera vrsta koje sam sretao ovog leta, naročito ovih toplih dana.

01 Agaricus campestris var. squamuliferus (Rod Agaricus odlikuje se glatkom, paperjastom, ljuspastom i ispucaalom kožicom na šeširu, ali ova poslednja pojava može usled suše biti drastična što se vidi na priloženoj fotografiji).

02 Xerocomus porosporus (Skoro sve vrste roda Xerocomus imaju ispucalu kožicu. Najuočljiviji je slučaj sa X. chrysenteron.)

03 Agrocybe dura sin. A. molesta (Za ovaj rod je karakteristična pojava ispicale kožice na šeširu, koja uz dodatne faktore može biti više ili manje uočljiva).

05. Paxyllus atrotomentosus (Ova vrsta ovih dana je jako prisutna u crnogoričnim šumama. Do sada se nisam susretao sa ispucalom kožicom).

07 Albatrellus ovinus (Vrsta koja raste na višim nadmorskim visinama. I za ovaaj rod je karakteristično da kožicaa ispuca naa šeširu, naročito kod vrste A. cristatus).

08. Lactarius volemus (I ova vrsta je ovih dana vrlo prisutna u crnogoričnoj šumi. Lactarius volemus "ume" da ispuca, ali nikada ga nisam sreo u ovom stanju.)

ihi

• Leptir
Odg: Uticaj suše
« Odgovor #1 poslato: 04.Avg. 2013, 07:25:05 »
I još

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 04.Avg. 2013, 07:27:50 »
Još ova

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #3 poslato: 09.Avg. 2013, 12:27:25 »
Veoma zanimljivi i lepi nalazi.

Najviše mi se svideo onaj Presnac koji me asocira na Nindža kornjaču.