Autor Tema: vrganj  (Pročitano 659 puta)

slavko

• Leptir
vrganj
« poslato: 28.Jul. 2013, 22:06:00 »
koja je ovo vrsta vrganja..ako se moze det sa ove slike
« Poslednja izmena: 29.Jul. 2013, 11:30:15 slavko »
leptirici

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: vtganj
« Odgovor #1 poslato: 28.Jul. 2013, 22:15:00 »
Sllučajno sam baš kod gljiva, hm... nisam stručnjak za vrganje, ali ovako sa strane liči na dosta njih, Tylopilus, Porphyrellus... ne znam ali nebi bila na odmet slika cevčica izbliza (možda čak i otrusina i presek mesa ...miris definitvno nemože :)) ) Vidim da je u lišću belogorice, ali nebi falilo ni da se vidi baš donji deo stručka.

Ono što ovako na prvi pogled mislim da nije Boletus ili Suillus... sve u svemu lep primerak.
« Poslednja izmena: 28.Jul. 2013, 22:34:12 jozi »

ihi

• Leptir
Odg: vtganj
« Odgovor #2 poslato: 29.Jul. 2013, 11:26:43 »
Usled velikih vrućina, a često i usled vetra, gljive znaju da ispucaju. U mom ranom detinjstvu gljivarenja veliki problem su mi pravile ispucale Agrocybe aegerita, u mojoj skromnoj literaturi nije bilo fotografoija takve ili slične pojave. Tek kada mi je u ruke došla knjiga francuskih autora, na koricama te knjige bila je ista pojava kao na "mojim" gljivama. Dakle, u rano proleće uzrok toj pojavi nije suša i sunce već prolećni vetar koji može za dan-dva da napravi zbrku.
Ovaj Slavkov vrganj je pravi vrganj, doduše malo stariji i doduše malo ili mnogo ispucao od visoke temperature i velike količine vode (u ćelijama).
Dakle, najverovatnije je Boletus edulis, ili B. reticulatus (kojem je u naravi da ispuca).

slavko

• Leptir
Odg: vrganj
« Odgovor #3 poslato: 29.Jul. 2013, 11:29:53 »
hvala Ihi....
leptirici

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #4 poslato: 29.Jul. 2013, 11:46:24 »
Pre bih "tipovao" na B. reticulatus= B.aestivalis,jer je ispucali sesir njegova tipicna osobina ali ,sto Ihi kaze, na ovim temperaturama ce B.edulis slicno izgedati.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #5 poslato: 30.Jul. 2013, 23:22:20 »
Na osnovu moje skromne literature mislio sam da je nekim vrganjima "u prirodi" da ispucaju (npr. Strobilomyces) zato sam odbio Boletuse, a na edulisa sam najmanje mislio, ali istina takvu gljivu uživo retko vidim...
Eto, nešto naučismo...