Autor Tema: Sempervivum sa Štedima [Sempervivum tectorum]  (Pročitano 3769 puta)

ihi

• Leptir
Sempervivum sa Štedima [Sempervivum tectorum]
« poslato: 25.Jul. 2013, 21:41:25 »
Ovu prelepu čuvarkuću sreo sam pored bora krivulja Pinus mogo na nadmorskoj visini na 1800 mnv
« Poslednja izmena: 31.Jul. 2013, 11:36:44 jozi »

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Sempervivum sa Štedima
« Odgovor #1 poslato: 25.Jul. 2013, 22:45:32 »
Dragi Ihi, znači Vi i dalje letujete po planinama - uh što Vam zavidim :'(

No ovaj Sempervivum nije lak, ima ih tamo po planinama jošta, uglavnom iskopao sam sledeće:

Može biti, i bilo bi lepo da je endemičan Sempervivum kosaninii – ali ko će znati!?
Jer liči i na skoro sve ostale vrste koje rastu po našim planinama, pa i u tom kraju: Sempervivum marmoreum, Sempervivum macedonicum i naravno "planinski" Sempervivum montanum kojeg nema kod nas, pa otpada automatski...

Za košaninovu čuvarkuću koja je bazirano na lokaciji (vidi mapu) moguć tip, piše da raste u senci kleka (Juniperus) – za bor ne piše ništa, ali to verovatno nema veze. :) Sav oduševljen, ja ga ubacih u naslov 8)

Bilo bi lepo da – po mogućnosti – date i substrat (planinu i nadm. visinu ste dali) jer kosaninii raste i na krečnjaku i ide do visine od oko 2000 m. Ovi ostali žive samo na silikatu, kaže literatura.

Da li ste napravili i snimak cveta izbliza?
« Poslednja izmena: 26.Jul. 2013, 13:24:44 jozi »

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
Odg: Sempervivum sa Štedima [Sempervivum kosaninii?]
« Odgovor #2 poslato: 25.Jul. 2013, 23:53:27 »
Brine me ovaj crni vrh na kraju listova-krljušti – nema ga ni na jednom od navedenih vrsta, pa ni na jedinoj slici kosaninii koji sam uspeo da iskopam guglanjem:

Međutim, kod nas ima još vrsta: Sempervivum tectorum
« Poslednja izmena: 26.Jul. 2013, 02:43:50 jozi »

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
Odg: Sempervivum sa Štedima [Sempervivum tectorum?]
« Odgovor #3 poslato: 26.Jul. 2013, 05:03:21 »
Izbrisah kosaninii iz naslova/tipa, vučem na šire rasprostranjenu vrstu Sempervivum tectorum, on ima ove izražene tamne vrhove listova.

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 26.Jul. 2013, 06:57:23 »
Dragi Joži, šta da vam odgovorim osim hvala na svemu, na ogromnom trudu da razrešite moju čuvarkuću. A to  što sam još na planini, to je zasluga mog zavičaja, moje penzije (čitaj starosti) i još kojekavih ookolnosti. Možda ću ponovo ići u nedelju 28. VII na iistu lokaciju pa ću oobratiti pažnju na substrat i to da li osim bora krivulja tu  ima i kleke. Takođe ću, ako bude u cvaatu, detaljno snimiti cvet.
Pozdrav, Ihi

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #5 poslato: 26.Jul. 2013, 10:54:39 »
I obavezno slikajte te listiće-ljuspiće stabljike a i rozete, zbog detalja koji se nevide, dlačice i sl.

Pa da, zavičaj, ja eto pola života provedoh na pesku (peščari), i eto ovih dana prvi put fotografisah vrstu koju nemate vi ostali, a kod nas je ima kao alve. Ali me zato srce ipak vuče u planine... i kad sam bio na moru sa decom, obavezno obiđosmo okolnji krš pa makar i deca kukala zbog pentranja i znojenja... :)
Ma ne treba zahvaljivati, baš sam radio na popravci baze i postavljanju materijala pa me je onako usput izazvao ovaj Sempervivum da se sa njim "obračunam". Sve u svemu, moja "istraživanja" me navode – dok se nejavi u grupi ekspert za čuvarkuće – da je u pitanju ipak tectorum (koji je uzgred dosta varijabilan).

Pa da, naravno da bi slika cveta ne samo pomogla već i osvežila i unapredila BioRas, jer i Srbija ima ove čuverkuće ;)
« Poslednja izmena: 08.Avg. 2013, 13:49:19 jozi »

ihi

• Leptir
« Odgovor #6 poslato: 29.Jul. 2013, 17:27:52 »
Poštovani Joži, obećao sam vam da ću 28. VII najverovatnije ponovo ići na Štedim jer se tog dana na toj lokaaciji odžavala završna rožajska maniferstacija Dni gljiva i ljekovbitog bilja. Dan je bio lep, možda prevruć, postetilaca puno, čak ii nekiih Italijana, a i obaveznih lokalnih  i planinara iz drugih krajeva CG.
Prvo sam otišao da fotografišem Sempervivum sp. Ove čuvarkuće osim pored molike rastu i pored kleke (Juniperus) ali drukkčije vrste nego na nižim nadmorskim visinama. I one su nežnih iglica. Na Guglu sam naša nekoliko sinonima od J. alpina, J. nana, J. sibirica iitd. Da li je to to, ne znam.
Stena nije krečnjačka. Podloga  na kojoj su biljke rasle izuzetno tanka, sačinjena od iglica borova ii travki. U podnožju stene, na severnoj strani, naišao sam na do sada neviđen prizor, na celu "baštu" prelepih ii veoma visokih u cvatu čuvarkuća. Rasle su na jednoj kamenoj ploči sa vrlo oskudnom podlogom. Čuvarke su bile visoke, sočne, upor. sa mob. tel.
Kada sam sretan obavio posao, tamo u daljini pod samom planinon još u prošlom dolasku bio sam zapazio nekoliko sezonskih bačija, stanova, katuna, kako se sve ne kaže, na koje u toku leta izlaze Albanci iz okoline Peći. Oni tu imaju i lokalno, sezonsko groblje: kada neko umre u toku leta, oni ga tu sahranjuju jer je vrlo komplikovaano prelaziti planinu sa mrtvom osobom. Njihove klibe su poređane horizontalno u odnosu na planinu pa me taj prizor neodoljivo podsećao na kolibe-kuće na Nepalu (koje sam video na fotografijama ili na filmu).
E sada sledi drugi deo priče: Moj Joži, neko ima peščaru u kojoj može da utone u živi pesak, neko močvaru i  da upadne u živo blato, a ja imam planinu zbog koje sam juče bio najbliže pogibiji , stvarno korak do smrti.
Naime, dan je biio topao pa sam se bojao da sam krenem do stočarskih koliba od kojih je većina po bila pokrivena slamom-travom koja se zelenela kao kava baašta na krovu. I ovaj prizor me je podsetio na ekološke kuće koje se pokrivaju zemljom. Dakle, i zbog tog prizora bio sam došao na planinu jer u prvom dolasku nisam to završio. Zamolio sam jednog poznanika da me prebaci na motoru čeetvorotočkašu do nekog od tih objekkta. Moj poznanik je pristaao i kazao je: razumem tvoju želju za estetikom.
Dobro, krenimo odmah, ali moolim te nemoj da se iživljavaš i dokazuješ brzinom i usponima. Ja sam star čoovek. Ako može tako, krenimo.
On je klimnuo glavom. Lagano smo sišli niz jedan put do raazmeđa kroz koje je tekao potok. I kada smo motorom prešli vodenu prepreku, moj poznanik umeso da nastavi put stazom, samoinicijativno je krenuo uz vrlo strmo i barljivo  brdo na kojem je bilo puno oblog kkamenja, onakvog kakvo stvaraju cirkovi. Motor je počeo da skače preko tog kamenja, da proklizava i da se otima vozaču. I on umestoo da zaustavi mašinu, on je dao gas pa se četvorotočkaš ritnuo kao konj, zbacio nas sa sedišta i napravio salto preko nas, pavši u potok.
Kada smo se pribrali i videli da smo živi, a na vratu mi je bio pripremljen fotoaparat koji je sada bio premazan ilovačom, kao i ja sav. Brzo sam izvadio karticu iz aparata da bar sačuvam snimke onog zbog čega sam došao na planinu. Zanimljivo je da mi nisu spale naočare s glave (mada kroz njih nisam ništa video jer su bile prekrivene blatom), niti aparat za sluh ih uva. I ja sam bio sav u glini, sličan oniim kućicaama onih insekata iz podforuma Rožajske ose.
Ja sam imao povredu na levoj šaci, veliki razrez na desnom kolenu (stavi li su mi dva šava u Hitnoj pomoći) i malo ugruvana rebra. Moj poznanik je takođe prošao s lakšim povredama. Motor  je težak oko 400 kg i da je iz vaazduha pao na nas, pretpostavljate šta bi bilo.
I evo, poštivanii Joži, ispunjam vam želju - šaljem vam Sempervivum spp, (zbilja su lepi), planinsku kleku i kao prilog vrganj Boletus edulis, kao i jednu od kolibaa koje su plenile moju pažnju.
Svima pozdrav, IIbrahim
Ps. Izvinjavam se zbog detaljisanja i iznošenja ličnih podataka. Ali ljudi smo.

ihi

• Leptir
« Odgovor #7 poslato: 29.Jul. 2013, 17:36:51 »
I još koliba sa Štedima

slavko

• Leptir
« Odgovor #8 poslato: 29.Jul. 2013, 21:40:53 »
Ihi, ovo je zaista strasno, drago mi je da ste dobro želim vam brz oporavak....imao sam slicno iskustvo na Maglicu ali bez povreda....
« Poslednja izmena: 30.Jul. 2013, 09:53:14 slavko »
leptirici

ihi

• Leptir
« Odgovor #9 poslato: 30.Jul. 2013, 06:45:49 »
Hvala Slavko na dobrim željama.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #10 poslato: 30.Jul. 2013, 21:49:41 »
Ne znam šta da kažem, eto pala je prva ozbiljna žrtva rad ekologije :(
Istina da mi nemamo planinu ali ipak je ovo opasan posao, pre par godina jednog kolegu napali su sekirom krivolovci ptica dok je pokušao da im uzme opremu, on je završio u bolnici, i novine su izveštavale.
A eto Vi ste nas izvestili ovde na forumu...
Stvarno sam iznenađen ovom "avanturom" što ste prošli i delom se osećam kriv. Ali neka bude opomena ostalima, planina je ipak planina ... znate onu priču da su mnogi poginuli želeći da uberu runolist i pali u ponor...
Želim Vam što brži oporavak.
A ja čim stignem redovnije ću da se pozabavim sa biljkama :-\
« Poslednja izmena: 30.Jul. 2013, 21:53:30 jozi »

ihi

• Leptir
« Odgovor #11 poslato: 30.Jul. 2013, 22:25:54 »
Joži, stvarno sam se povredio, a moglo je biti 100 puta gore, ali nemojte da se osećate krivim. Ja malo dramatizujem stvar da sam otišao na izvršenje zadatka. Ma kakvog zadatka, odavno sam samostalan i sve ovo što radim, radim iz svog zadovoljstva. Mene niko za ovo ne plaća, ni od koga ništa ne tražim (osim što sam se zeznuo pa sam od tog ludog vozača zatražio da me prebaci do objekta mog interesovanja).
S ljudima je  teško izaći na čistac. Tu uvek postoji nešto nepredvidivo.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #12 poslato: 30.Jul. 2013, 22:50:29 »
Da, taj famozni ljudski faktor...
Homo sapiens je kao vrsta najproblematičniji.
Sa ovim ste me podsetili na nešto pa moram da podelim: pre par godina sada već pokojni kolega ekolog, hemičar pričao mi je o tome kako se dešavaju takozvana iscurenja otrova iz hemijskih fabrika u reke. Rekao je: "UVEK je ljudski faktor uključen. Pošto u hemiji nema čiste tehnologije - a to je odmah prva laž koju izgovore kad počne fabrika da se planira - kada se kasnije desi tzv. havarija, tu je jednostavno bio neki tehnolog u pogonu koji nije radio svoj posao, otišao da pije i slično. Jer dovoljan je jedan čovek koji odgovorno vrši svoj posao i neće biti potreban arzenal drugih koji ga kontrolišu itd."

Znači sledeći put paziti na ljudski faktor, da ste se bar povredili slikajući neku gljivu pa da sad imate šta da pričate o toj fotografiji, ali ovako zbog motoriste kaskadera... :-\

No i ove slike su fantastične!! I sa ovom pričom ušle u istoriju...

Ovaj post je nagrađen!
« Poslednja izmena: 30.Jul. 2013, 23:09:15 jozi »

ihi

• Leptir
« Odgovor #13 poslato: 31.Jul. 2013, 05:58:23 »
Oh, oh. I nagrada za post (čuvarkuću)!
Čuvaću je. Čuvaću se.
Zahvaljujem.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #14 poslato: 31.Jul. 2013, 10:36:00 »
I još nešto kad smo kod "čuvarkuće" – malo etimologije (iskonoslovlja): kao mali pričali su mi da je ljudi stavljaju na krovove da bi ih zaštitila od gromova.
Vidi se ponegde i danas po starijim kućama – stave ga na zidanu ogradu ili jednostavno na crep gde famozno preživi bez i kapi vode i nege(!) – i to baš ovu našu vrstu iz posta.

Proverio sam na internetu, tako je u svim podnebljima i kod svih naroda!

Nemačka verzija: "Štitila je kuće ili konjske štale od munje"
Iz francuskog botaničkog opisa: "Sedum (žednjak - srodna vrsta) potiče od latinske Sedo = biti miran, smiren. Jer uobičajeno je da se sadi Joubarde (žednjak) na vrhovima krovova, kako kažu u narodu, da ih zaštiti od udara groma".
Na mađarskom se zove "ruža kamena" t.j. koja raste na stenama, a evo teksta prevedenog iz tumača pojmova: "Sadio se na vrh krovova za odbranu od munje. Otuda i naziv cvet-munje, trava od grmljavine. Legenda kaže da štiti od požara, udara groma, i od vradžbine. Karlo Veliki je odredio da se posadi na svaki krov. U narodnoj medicini koristi se u lečenju opekotina (i od koprive), uboda insekata, tretmana rane..."

Izgleda da priča potiče negde iz folklora severnih naroda gde glasi ovako "Drevna mudrost govori o korišćenju Sempervivuma da otera zle duhove i štiti kuću od Tora, boga groma i munje" (tamo ga zovu "krovni praziluk").

Ali, očigledno ne štiti od saobraćajne nezgode :( :D
« Poslednja izmena: 31.Jul. 2013, 11:43:50 jozi »

ihi

• Leptir
Odg: Sempervivum sa Štedima [Sempervivum tectorum]
« Odgovor #15 poslato: 31.Jul. 2013, 13:01:56 »
Joži, hvala na prilogu iz etnologije i etimologije.
A šta vi mislite šta bi se sa mnom dogodilo da me nije čuvala čuvarkuća? Pa taj akcident ne bi ni Herkul, niti  kakav drugi polubog preživeo a kamo li ja. Naknadno sam saznao da je ta mašina teška ne 400 već 800 kg. Da je pala na mene bio bih pretvoren u pljeskavicu (a to ne bi bilo teško jer mojih 190 nose oko 80 kg.), no taj prelepi talisman koji mi je već bio na kartici fotoaparata, a i oko vrata, odigrao je zaštitnu ulogu.
Evo malo pejsaža Štedima i koliba koje su me privlačile da ih fotografišem izbliza.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #16 poslato: 02.Avg. 2013, 20:32:48 »
Fantastični prizori i slažem se da netreba nikako potcenjivati stara verovanja - mi "moderni" uvek smo pametniji od više vekova i generacija znanja i mudrosti... ;)

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #17 poslato: 08.Avg. 2013, 13:31:23 »
I evo obećanih slika - našao sam ih i na staroj i na novoj kući odmah do ulice gde stanujem. Biljka se nije našla slučajno ovde na krovu - posađena je. (Uzgred, ovo je slikano u podne, na suncu najmanje 40 stepeni :o biljke se nalaze na južnoj strani, a kiše nije bilo nedeljama!)

« Poslednja izmena: 08.Avg. 2013, 13:39:04 jozi »