Autor Tema: Sever-jug  (Pročitano 1056 puta)

Šumi

• Gusenica
Sever-jug
« poslato: 21.Jul. 2013, 23:09:50 »
Naslov posta je namerno izabran da naglasi razliku izmedju gljiva severne i južne strane istog brda. Radi se o obronku Rudnika, brdu sa tipično šumadijskim nazivom Šljivovačka glavica. Nadmorska visina je 450m, teren pretežno krečnjački, obrastao kržljavim hrastićima. Dakle, prvo jug.Većina gljiva je izgubila svoje osnovne morfološke karakteristike po ovoj suši i moraćete da  verujete mojoj determinaciji jer ne liče na sebe na fotografijama(naravno, za većinu sam uradio i mikroskopiju).
Amanita citrina

Russula heterophyla

Amanita caesarea

Šumi

• Gusenica
Odg: Sever-jug
« Odgovor #1 poslato: 21.Jul. 2013, 23:15:29 »
Zatim kreće serija vrganjevki...

Boletus satanas

Boletus luridus

Boletus rodoxantus

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #2 poslato: 21.Jul. 2013, 23:29:44 »
... a onda sam prešao na severnu stranu i to se odmah videlo na svežini gljiva...

Boletus legaliae

Da bi bolje shvatili o čemu govorim evo po jednog Boletus pseudoregius-a sa saverne i južne strane

na prvi pogled Boletus aestivalis ali ipak B. pseudoregius
« Poslednja izmena: 23.Jul. 2013, 07:02:15 Šumi »

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #3 poslato: 21.Jul. 2013, 23:36:17 »
...i pravi...

dalje neću komentarisati - svima su poznate

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 22.Jul. 2013, 06:17:40 »
Jao, da nije severa, jug bi vam uništio hobi. Ali, ja ne znam o kakvim vrućinama govoriite. Kod nas još nije došlo leto, ali to ne znači da nas gljive zatrpavaju. Prosto neverovatno koliko ih malo ima. Najčešći dar šume je miris vrste Phallus iimpudiicus.

I Šumi, verujem u vašu determinaciju priloženiih vrsta, jedino na fotografiji Boletus luridus ne primećujem "mrežicu" na dršci. Kompletan utisak mi je kao da je reč o vrsti Boletus erythropus.   

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #5 poslato: 22.Jul. 2013, 12:47:28 »
Ali, ja ne znam o kakvim vrućinama govoriite. Kod nas još nije došlo leto

Ja i nisam govorio o vrućini već o suši,vrućina je potreban ali ne i neophodan uslov za sušu, vi, iako niste meteorolog, kao jezikoslovac znate za razliku ova dva pojma.
Kod vas, u Rožajama, verovatno nije, kod nas u centralnoj Srbiji uveliko jeste. Trenutno su velike razlike u količini padavina na planinama i u niziji.
« Poslednja izmena: 22.Jul. 2013, 12:59:34 Šumi »

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #6 poslato: 22.Jul. 2013, 13:23:24 »
jedino na fotografiji Boletus luridus ne primećujem "mrežicu" na dršci. Kompletan utisak mi je kao da je reč o vrsti Boletus erythropus.

Pogledajte uvećan detalj sa fotografije i videćete izduženu šestugaonu mrežicu, tamno crvene boje koja prelazi u smedju, tipičnu za B.luridus, doduše, nešto sitnijih okaca.

radi poredjenja, sa desne strane je uvećan detalj drške B. erythropus-a

Za sledeći put predlažem, da kada vam ne budu jasni detalji fotografija, istu snimite na vaš računar i detaljno je pregledate jer svaki program za pregledavanje fotografija ima i mogućnost uvećanja, obično obeležen simbolom lupe i znaka + .

Pozdrav iz sušne Šumadije
« Poslednja izmena: 22.Jul. 2013, 13:33:48 Šumi »

ihi

• Leptir
« Odgovor #7 poslato: 22.Jul. 2013, 22:43:16 »
Šumi,
nisam baš spretan kada je kompjuter u pitanju i ne znam ni približno da koristim od onoga što on nudi. A što se tiče jezika i shvatanja pojmova suša i kiša, nadam se da su mi jasni.
Drugo, mislim da kod Kurtekisa postoji sekcija vrganja nazvana luridi, ali ovde mi nije njegova knjiga  pa tu tvrdnju ne mogu da potkrepim. Čini mi se  da govori o nekim varijetetima Boletus luridusa što bi, možda, mogao biti vaš primerak o kojem rasprvljaamo. Ovo što mi uvećano nudite kao mrežicu, daleko je od mrežice vrste Boletus luridus. Meni je to i dalje slično zareziima koji se javljaju na dršci vrste Boletus erythropus. 
Evo šta ja smatram da je B. luridus i evo njegove tipične mrežice na dršci.
Pozdrav Ibrahim

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #8 poslato: 23.Jul. 2013, 00:55:35 »
Fantastičan izveštaj. Vidi se da su gljive nešto smežurane od suše, ali bitno je da ih ima. Svaka čast na reportaži.

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #9 poslato: 23.Jul. 2013, 12:45:20 »
Slažem se da bi ovaj moj B.luridus mogao biti varijetet ali nisam imao nameru da idem toliko "duboko" u mikološko istraživanje jer varijeteti su "tanak led" čak i za vrhunske  mikologe koji su se specijalizovali za odredjene rodove. Moja poenta je bila, ako ste je propustili, u tome da je suša destruirala gljivu(što se lepo vidi na ispucalom epidermu drške) pa je ona izgubila svoja osnovna morfološka svojstva. Na kraju, sva meni dostupna literatura B. luridus navodi kao veoma varijabilnu gljivu što možemo zaključiti i iz broja, dole navedenih varijeteta.
Tačno, ali ne samo kod  Kurtekisa, već u priznatoj sistematici Boletacea postoji sekcija  Luridi u kojoj su: B. luridus, B. poikilochromus, B. xanthocyaneus, B. torosus, B. satanas, B. pulchrotinctus, B. comptus, B. permagnificus, B. rhodoxanthus, B. rubrosaguineus, B. rhodopurpureus; ali to nema veze sa ovom našom pričom.
Nas konkretno zanimaju varijeteti i forme B. Luridus a to su:
 Varijeteti: Boletus luridus var. rubriceps (Maire/Dermek),
                Boletus luridus var. obscurus(Shulz),
                Boletus luridus var.rubromaculatus(Shulz),
                Boletus luridus var. tenuipes(Velenovsky),
                Boletus luridus var. lupiniformis(Blum)
                Boletus luridus var. queletiformis(Blum),
                Boletus luridus var. erythrentheron(Bazdek/Pilat)
Forme:     Boletus luridus fo.primulicolor(Lavorato/Simonini),
                Boletus luridus  var. caucasicus je postao posebna vrsta Boletus caucasicus (Singer/Alessio)
                Boletus luridus fo. sinensis je sada Boletus sinensis
Manje više ovo su varijeteti i forme koje većina mikologa prihvata.

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #10 poslato: 23.Jul. 2013, 13:31:19 »
Ovo što mi uvećano nudite kao mrežicu, daleko je od mrežice vrste Boletus luridus. Meni je to i dalje slično zareziima koji se javljaju na dršci vrste Boletus erythropus. 

Dragi moj gljivarski prijatelju, svi mi formiramo  stav na osnovu lične percepcije i iskustva i na osnovu toga donosimo zaključke, ali kada su gljive u pitanju, a pogotovu varijabilne vrste kao što je B. luridus, potrebna je daleko šira slika tj. konsultacija što više merodavnih izvora.To je moj lični stav kojim se rukovodim u životu a naročito u mikologiji. Pripremio sam za poredjenje kolaž drški B. luridus sa ozbiljnih gljivarskih sajtova, pa uporedite sami.

Pogledajte i stranicu iz uvažene Enciklopedije gljiva Švajcarske.

Na kraju, ostaje i mikroskopija koja je potvrdila determinaciju.

Pozdrav 

ihi

• Leptir
« Odgovor #11 poslato: 23.Jul. 2013, 16:08:17 »
Dragi Šumi,

sve ove naše diskusije o gljivama, nadam se, imaju za cilj ne da zavbave ili ne daj bože da zavade, već da doprinesu što tačnijem prezentiranju onog što prikazujemo. Moja namera nije bila da vas bacim u posao već da izrazim blagu sumnju u jednu sušom degradiranu gljivu. U svom polugodišnjem prisustvu na Forumu, u nekoliko diskusija (u nekima ste i vi učestvovali), imali smo posle svestranih razmatranja tačnu determinaciju.

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #12 poslato: 23.Jul. 2013, 18:22:26 »
Potpuno se slažem. Kroz konstruktivne diskusije svako od nas po nešto novo nauči.

Pozdrav