Autor Tema: Najlepši leptir  (Pročitano 501 puta)

ihi

• Leptir
Najlepši leptir
« poslato: 21.Jul. 2013, 22:45:41 »
Svi su leptiri lepi, a neki lepši. Parnassius apollo sigurno spada među nalepše leptiire.
Juče sam bio na trećoj lokaciji u mom zaavičaju na kojoj srećem ove lepotane već pet godina zaredom. Na osnovu vizuelnog uvida, vrsta je stabilna, čak bi se moglo kazati da je u širenju. Sretao sam ih i tamo gde ih prethodnih godina nije bilo.

Na svim staništima vrsta je bila dominantna po broju, a juče i u opštem parenju.
Čini se da ovaj leptir nema ni trunke straha od čoveka. Dozvoljava da se dodiiruje, čak i miluje po krilima. Leti odlično. Dva puta  sam ga primetio i u mom dvorištu udaljenom desetak kilometara vazdušne linije od staništa za koja znam.
A njihova staništa su odreda klisure iznad 1200 nvm, prilično zaštićene od vetra i obrasle raznom vegetacijom, najčešće crnim omanom. Zapravo dok ima ove biljke u cvatu, ima apolona.

Na jednom staništu primetio sam smenu dva predstavnika roda Parnassius. Prvo se pojavila P. mnemzine a posle dvadesetak dana  P. apollo. 

slavko

• Leptir
Odg: Najlepši leptir
« Odgovor #1 poslato: 22.Jul. 2013, 09:03:24 »
jos uvijek nisam sreo ovog ljepotana...zaista je bozanstven
leptirici

filip

• Moderator
  • Gusenica
« Odgovor #2 poslato: 24.Avg. 2013, 15:53:05 »
Cao Ibrahime,
Hvala na fotografiji, zaista jesu prelepi i deluju odvazno. Dosta su opusteni posto ih niko ili retko ko jede, otrovni su...
Gde je slikan ovaj primerak? U CG?
Pozdrav
Filip

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 24.Avg. 2013, 20:02:50 »
U CG.
Sretan sam jer sam u mom zavičaju letos otkrio još jedno njihovo stanište, dakle četvrto.
Sreo sam ih na nadmorskoj visini od oko 1800 metara.

filip

• Moderator
  • Gusenica
« Odgovor #4 poslato: 25.Avg. 2013, 12:01:32 »
jeste, u Crnoj Gori je to veoma rasprostranjen leptir na planinama, leti od nekih 1500 do preko 2000m...