Autor Tema: Drvo iz tercijara  (Pročitano 962 puta)

ihi

• Leptir
Drvo iz tercijara
« poslato: 16.Jul. 2013, 13:04:58 »
Molika, Pinus peuce, je endem Balkana. Na obroncima mojih zavičajnih planina (Hajle, Ahmice, Štedima, Rusulije), prilično je česta. Ona se od drugih vrsta borova razlikuje po tome što ima 5 iglica koje rastu iz jednog članka. Inače, iglice su nežne, mekane.
Pre desetak godina u podnožju Ahmiice naišao sam na celu šumu ovih borova. Zapazio sam da skoro ni jendo stablo nije bilo normalno. Rasla su kao blizanci, kao trojke, pa i u drugim kombinacijama. Neka stabla su bila povijena. I sva obrasla u gustu sivu mahovinu pa su delovala prilično sablasno.
Nekome ko se razume u više drveće prepričao smo svoja zapažanja. Taj je (danas se ne sećam ko), kazao da je možda reč o varijetetu Pinus peuce.
I juče kada sam se vraćao sa planine zapazio sam ovu neobičnu skupinu molika koju su sačinjavala brojna stabala koja su dobrano bila isprepletena, a naročito je mene i mog saputnika iznenadio ovaj most, serklaž, koji je pravio neobičnu kapiju između stabala. Ono što je moglo moje amatersko oko da zapazi i proceni, izgleda da je grana levog stabla naišla na prepreku (stabla desne skupine) i umesto da krene naviše, kako je prirodno, ona se uputila prema zemlji i u nju se zarila, ostavši u životu.
Danas ovo levo stablo ugrožavaju detlići koji su iskopali duboke jame.
U svakom slučaju fotografija će sačuvati ovu pojavu.

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Drvo iz tercijara
« Odgovor #1 poslato: 21.Jul. 2013, 12:48:49 »
Hvala za ovaj lep prilog.
Samo jedno ornitološko zapažanje: taj "nevaljali" detlić je najverovatnije bio crna žuna (Dryocopus martius) redak u Vojvodini – baš juče smo u Subotičkoj šumi slučajno čuli jednog – ali relativno čest na Balkanu. On je taj koji pravi tako uzdužne duplje i to uglavnom u živo drveće. Ali bi i šumari i ornitlozi imali argumente zašto to nije tako velika šteta. Ima neke prastare zajednice između njih koje je isto tako staro kao sama šuma. Detliće naš narod zove "doktorima drveća" – sa jedne strane tu prave svoje gnezdo (koje kasnije koristi bezbroj organizama počev od sova do slepih miševa) a sa druge, kad počnu da hrane mlade neumorno čiste okolnje drveće o parazita... imajmo i to na umu. ;)

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 21.Jul. 2013, 13:48:42 »
Hvala Joži!

Ohrabrili ste me, a i moliku.
Preneću ovo o crnoj žuni mom pprijatelju koji se bavi pticama.
Kada sam pokazao mom bratu ovu čudesnu drvenu kapiju, on mi je za uzdužne proreze kazao da su to otvori za ubacivaanje kartiice za ulazak kroz kapju, slično onom kako čine radnici kada overavaju svoj ulazak u fabriku, ili putniici u gradskom saobraćaju kada poništavaju kartu za vožnju. :D

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 23.Jul. 2013, 00:52:22 »
 :D ;)

Bojan Radeka

• Gusenica
« Odgovor #4 poslato: 16.Sep. 2013, 11:47:39 »
Pitanje za Ihija  :)
Da li su četinari duž šetališta pored plaže u Igalu i Herceg Novom takođe molike?
Evo i jedna fotka.

ihi

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 16.Sep. 2013, 14:16:21 »
Strpite se. Moraću da odem tamo, ali ne znam kada. Po fotografiji čini se da bi se od ovog drveća mogle napraviti džinovske praćke, koje bi mogao samo David da zategne.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #6 poslato: 16.Sep. 2013, 14:43:57 »
Duž šetališta 5 danica raste više vrsta borova ali ni jedan nije molika već su to Pinus halepensis, (=P.maritima), P. peuce, P. pinaster i još poneki.