Autor Tema: Adonis vernalis(gorocvet)  (Pročitano 7774 puta)

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Adonis vernalis(gorocvet)
« poslato: 17.Nov. 2011, 21:53:26 »
Ovo pismo upućujem Joziju i Gaboru obzirom da su sa severa Vojvodine.
Želim da saznam gde su staništa gorocveta u Bačkoj i Banatu.
Video sam lepo staništa kod mesta Žabalj na slatini , Titelskom bregu
kod mesta Lok, Deliblatskoj peščari itd. Znam da gorocveta ima na severu Bačke u nekim peščarama kod Subotice, Čoke, oko Bezdana, Selevinjske pustare(gde se nalazi?).
Da li ste obilazili neka ovih staništa. Voleo bih obići  na proleće nešto novih lokacija u Vojvodini.
Pozdrav od Dejana

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
Odg: Adonis vernalis(gorocvet)
« Odgovor #1 poslato: 17.Nov. 2011, 23:57:34 »
Dejane, da li postoji biljka slična ovoj?
Moja majka je oko 25 godina imala takvu biljku u bašti, ako se dobro sećam dobila je od prijateljice koja je biljku donela "iz planine" što u prevodu kod nas znači Slankamenački vinogradi ili Krčedin. Da li znaš možda gde je u tim krajevima ima? Ja sam nekoliko puta pokušavala da biljku posejem i nikada mi seme nije niklo, što se uklapa u onu priču o patogenim virusima ili čemu već na semenu.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 18.Nov. 2011, 09:30:47 »
Pozdrav Enka
Postoji jedna lokacija između Krčedina i Slankamenačkih vinograda na useku lesne terase 1km iznad puta
gde su oni dalekovodi.Tu sam zatekao jednu populaciju gorocveta i sigurno je tvoja mama donela
biljku odatle jer meštani Koševac zovu planina. Seme ne niče ili niče slabo pisaću o tom problemu
drugi put.
Pozdrav Dejan

milan.djuric

• Ovlašćeni pristup
  • Lutka
  • *
  • StaracFocha
    • Leptiri Srbije
« Odgovor #3 poslato: 18.Nov. 2011, 21:27:30 »
Evo da ti javim šta ja znam, uz napomenu da o flori pojma nemam.
Za Banat mogu da ti kažem da sam već nekoliko puta viđao (i slikao) gorocvet kod Devojačkog bunara.
U ostatku Srbije jedino sam siguran da sam ga viđao u Sićevačkoj klisuri.

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #4 poslato: 18.Nov. 2011, 23:32:05 »
Ima ga još i u Gornjoj Vrežini kod Niša i u klisuri Svrljiškog timoka, uopšte u okolini Svrljiga.

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија

dejanzmaj

• Jaje
  • *
« Odgovor #5 poslato: 19.Nov. 2011, 00:40:42 »
Ja ga nalazio kod sela Blato 10 km od Pirota.

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #6 poslato: 19.Nov. 2011, 20:39:47 »
Pozdrav Dejane, sa severa.

Trudiću se da odgovorim ne samo za naše područje.

Za Banat ne znam nijednu lokaciju :( ali znam neke ljude koji imaju podatak sa terena. Iz literaturnih podataka koje ću priložiti vidi se da je Banat najmanje istražen (tj. ne verujem da ga ima manje)! Mislim da su ti podaci sada najvredniji ako se radi studija.

Za Bačku imam sve lokacije :) Ne znam sve lično, naravno, ali znam približno sve od drugih i na osnovu literature. Čika Bela Šturc (1914-1994) subotički botaničar mi je bio mentor, od njega potiču informacije odavde za Crvenu knjigu Srbije. On pominje sledeće lokacije:

(za Bačku, ja dodajem svoj komentar i zapažanje)
- Bački vinogradi (podatak sa početka 20. veka, izumro)
- Selevenjska pustara (na zaštićenom području, ima ga na 2-3 mesta, lično znam samo jedno)
- Ludaško jezero istočni lesni obod (zaštićeno područje, skoro sigurno izumro)
- Horgoš pored pruge za Segedin (skoro sigurno izumro)
- Hajdukovačka šuma (zaštićeno područje, najverovatnije izumro)
- Šuma Daščan (Gajić 1986, Ekološko društvo "Rihard Čornai" 1992, tražio sam ali nikad pronašao)
- Subotica (Obradović, u Prodromusu, bez lokacije?)
- Kapitanski rit (Hulo, značajna populacija)
- veći deo istočne Bačke sa slatinama do Potisja je neistraženo područje, tu bi ga još trebalo biti, mogli bi zajedno da tražimo u proleće ako planiraš doći (Zavod sad radi studiju za predlog zaštite područja, možda još ni oni nemaju podatak...)

(za Vojvodinu Šturc navodi, prenosim in lit.)
"Karlovci, Maradik (Kitaibel), Deliblatska peščara (Wagner 1914), Kovilj, Šajkaš, Futog, Stari Bečej, Bezdan (Prodan 1915), istočni Srem - Banstol, Čortanovci, Karlovci (Slavnić 1953), Fruška gora - Kraljev breg (Čolović 1956), Beška, Koševac, Slankamen (Obradović 1961, 1966), Čortanovci, Banstol (Butorac 1975, 1980), Bački Monostor šuma Štrbac (Obradović et al. 1981, Stevanović 1984), Fruška gora 9 lokacija (ibid), istočni obodi Fruške gore 6 lokacija (Butorac 1984, 1986, 1987), Titelski breg (Stanojević-Boža 1984)."

Izvini ako sam "duplirao" ili ponovio ono što si pomenuo u startnom postu, i molim te proveri ovaj link u "Panoramio":
"Sweet Vernal (Adonis vernalis) habitat"
Na slici se može prebrojati više od sto jedinki. Mislim da ga nema u više primeraka na jednom mestu u Vojvodini. Da li je to stanište kod Žablja koje si posetio?
« Poslednja izmena: 19.Nov. 2011, 21:41:34 jozi »

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #7 poslato: 20.Nov. 2011, 10:01:50 »
Hvala svima na odgovorima a posebno Joziju na zaista iscrpnim podacima.
Jozi,slika sa Panoramio je upravo ona kod Žablja sa desne strane puta ka Zrenjaninu
na slatini mada i ja pretpostavljam da ga ima ka denoj obali Tise(jeste populacija je prilično velika). Takođe velika populacija je i iznad sela Lok ispod Titelskog brega.
Želeo bi posetiti neku od navedenih lokacija koje si video (Selevenjska idr.)
Za Banat znam za nekoliko lokacija na Deliblatskoj peščari(najbrojnija je Hatarice).
Verovatno je gorocvet nestao sa brojnih slatina i stepskih pašnjaka u Vojvodini
gde je nekada bio. Iznenadio sam se za podatke(Futog,Bečej idr.)
Milane, bio sam na Devojačkom bunaru tamo ima nešto fragmentiranih populacija
među šibljem šipka, trnjine, gloga i drugog rastinja koje preti da zatvori livadske zajednice.
Miloše znam za Sićevačku klisuru tačnije za predeo iznad Bele palanke ka Svrljiškim pl.
iznenadio sam se za Svrljiški Timok i okolinu. Ove godine u maju sam bio u Niševcu i Varoši
tamo ga nisam našao.
Dejane bio sam u Pirotu na brdu Sarlaka iznad njega(ima nešto manjih populacija) to se nalazi
blizu sela Blato gde si ga video. Ja sam ga takođe video kod zaravni Tepoš na Staroj planini kod Krupačkog jezera.
Sada da kažem o još nekim lokacijama gde sam ga viđao.
Redom na Fruškoj gori ima nekoliko lokacija, još jedna zanimljiva i na mestu gde nikad pomislio
da ga ima u srcu Šumadije(put Knić-Toponica sa desne strane u zasadu crnih borova), zatim oblast južnih obronaka Rtnja selo Vrmdža ka Rtnju i kod jezerca Vrmdža, zatim na proplanku u Sokobanji, i negde između Paraćina i Aleksinca sa desne strane autoputa nekoliko primeraka.
Postoji jedna lokacija koja je zanimljiva a nisam je obišao a to je Požeženo i Vinci na Dunavu
između Velikog Gradišta i Golubca na peskovitim brežuljcima.
Šaljem slike dve forme latičnih listova gorocveta sa upravo one lokacije kod Žablja.

Pozdrav svima.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #8 poslato: 20.Nov. 2011, 13:27:37 »
Želeo bi posetiti neku od navedenih lokacija koje si video (Selevenjska idr.)
Dobrodošao, jedva čekam da s nekim odem na striktno botanički teren! :)
Ja dosad nisam nijednom uspeo da ih nađem u cvetu. Velik sam baksuz ili idem prerano ili prekasno, a na tim mestima ima samo par primeraka, pa ih ili ne nađem ili su baš otcvetali. Ali tako je to kod biljaka, naročito kod ovih ranih, nekad cvetaju već u martu.
Ti proceni kad bi bilo najbolje da idemo.
Kod kasnih vrsta takođe ima iznenađenja. Peščarski karanfil se na mađarskom zove "kasni karanfil", nalazio sam cvetove i u kasnom oktobru, a ove godine već u julu. što je novost za mene....

Verovatno je gorocvet nestao sa brojnih slatina i stepskih pašnjaka u Vojvodini gde je nekada bio.

Da, izbrojao sam gorocvet izumre prosečno sa jedne lokacije u svakih deset godina. Na pomenutim staništima ga više nema. Možda je vreme da se alarmira na drastučan nestanak divlje flore u Vojvodini putem ove vrste :-\

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #9 poslato: 20.Nov. 2011, 15:47:15 »
U klisuri svrljiškog timoka ih zapravo nisam ni ja video, ali sam slušao priču od čoveka koji se bavi branjem biljaka za čaj. Pretpostavljam da ga ima jer su tereni tamo ko stvoreni za gorocvet.

« Poslednja izmena: 20.Nov. 2011, 16:34:15 Милош Поповић »

Милош Поповић
11000 Београд, Србија

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #10 poslato: 21.Nov. 2011, 00:56:56 »
Ljudi, ove slike i podatke ubacujem u Alciphron, ako nemate ništa protiv, naravno ;) ;)
(autorizujem kako je šta ko rekao...)

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #11 poslato: 21.Nov. 2011, 14:54:16 »
Ja nemam ništa...    ...protiv  ;)

Милош Поповић
11000 Београд, Србија

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #12 poslato: 05.Dec. 2011, 17:55:56 »
Pitanje za Jozija
Šta tačno od podataka vezanih za lokacije Adonis vernalis trebam da ti dostavim
radi unošenja u Alciphron(pošto nemam iskustva sa njim)? Koordinate ću ti poslati
u UTM(datum WGS84), uz naziv lokacije, jačinu iste i još ponešto. Da li su slike
potrebne?
Pozdrav Dejan

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #13 poslato: 05.Dec. 2011, 22:25:43 »
Dobro pitanje, jer sam SLIKE i potpuno zaboravio. Da, po mogućnosti trebaju i u načelu, trebale bi da su 800x600 px ili veće.

Međutim, za sada ne unosimo podatke u taj program jer prilagođavanje za biljke može da uradi samo autor, Milan, pa je pat-situacija. Sve izgleda da ćemo za biljke ipak koristiti mnogo najavljivan Biodiverzitetski Portal na kojem se ubrzano radi.

U tom portalu neće više biti bitna geografska forma unosa, jer će sistem sam da prevodi i ubacuje u interni kako mu treba.

Za sada ti samo dodaj koordinate i datum svakom podatku/nalazu kao što sam naveo u UPUTSTVU i to će ili završiti u xcelu ili odmah ući u oficijelni sistem za koji bude dogovoreno - to je to :)
« Poslednja izmena: 30.Mar. 2012, 14:11:45 jozi »

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #14 poslato: 25.Mar. 2012, 19:43:21 »
Prvi gorocvet ove godine
Slikano u mojoj baštenskoj kolekciji u Belegišu 24.03.2012.
Dosta kasno se pojavio ove godine.Znao je da cveta na nižim
visinama već krajem februara.
Pozdrav od Dejana

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #15 poslato: 27.Mar. 2012, 00:23:58 »
Slikano u mojoj baštenskoj kolekciji u Belegišu
Nije fer!! Ja moram skoro 100 km južno ili 40 km na istok da ga slikam! Šala, svaka čast za savršenu fotografiju! :)

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #16 poslato: 27.Okt. 2012, 14:48:30 »

Dejane, molim te za lokalitet gde je ovo slikano

Takođe te obaveštavam da je na Portalu u fazi pokretanja trenutno gorocvet najobrađenija biljka u bazi.
Ako želiš da vidiš kako podaci (literturni i naši) ozgledaju na mapi idi na link
http://pgis.petnica.rs/bioras/home.php
u čitač gore ukucaj "gorocvet" i kad se pojavi link klikni na vrstu.
Kad se pojavi kataloška stranica vrste klikni dole na "Mapa rasprostranjenja u Srbiji"
« Poslednja izmena: 27.Okt. 2012, 14:57:26 jozi »