Autor Tema: Russula aurea  (Pročitano 802 puta)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Russula aurea
« poslato: 10.Jul. 2013, 08:40:07 »
Evo i od mene jedne Russula-e

R.risigallina?

a na pola metra od nje rasla je i ova mlada crvena pa sam ih namontirao za desktop  ;D. Nju nisam ni probao da determinišem jer je mlada.

« Poslednja izmena: 10.Jul. 2013, 23:39:45 Dragisa Savic »

ihi

• Leptir
Odg: Russula risigallina
« Odgovor #1 poslato: 10.Jul. 2013, 14:10:47 »
Dragiša,

meni ove dve golubače liče na Russula aurea.
Koji je to ključ u kojem ste našli R. risagallina?
I ova mala crvena je dete velike. I ona će jednog dana porasti i biće iste boje i istog ooblika kao i ova velika.

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #2 poslato: 10.Jul. 2013, 15:06:39 »
Jesam li dobro razumeo da je druga fotografija fotomontaža?

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 10.Jul. 2013, 16:44:12 »
Poštovani Dragiša,
ne, nego mislim da je u pitanju ista vrsta u različitim fazama razvoja. Russula aurea u ranoj fazi (kao na fotografiji) je crvena. Kasnije se, kao i ostale vrste iz roda deformiše, šešir postaje ravan ili malo udubljen. A vrsta o kojoj govorimo gubi kalotast šešir i dobija dvobojnu crvenkastu i žućkastu boju.
Kod ove vrste za koju ja mislim da je Russula aurea, nedostaju mi žućkastiji listići. Da li ste tome posvetili pažnju i šta mi možete kazati o njima. Nisu li izostali samo na fotografiji?

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #4 poslato: 10.Jul. 2013, 23:39:10 »
Kao i obično verovatno ste u pravu. Russula-e obično zaobilazim i ne slikam jer su mi teške za determinaciju. Ova mi je bila jako lepo ofarbana pa sam je ipak sliknuo. E sad determinacija. Imam Mozerov ključ koji je preglomazan i brzo sam odustao. Pitao sam Baneta i on mi je rekao da pogledam acetolens i risigallina. R.acetolens je skroz žuta dok je ova najčešće dvobojna, žuto-crvena i onda sam bacio pogled u moju bazu i video da je R.risigallina već nađena na Fruškoj gori i to na istom lokalitetu pa sam se odlučio za nju. Samu gljivu su crvi  skroz izeli iznutra tako da se na preparatu vide samo spore a one i nisu neki karakter za ovaj rod.
Međutim, zahvaljujući ovoj nedoumici ponovo sam proverio naziv risigallina u mojoj bazi i video da je izvorni podatak ustvari bio označen kao R.lutea a ja sam sve nazive proveravao preko Indexfungorum-a i tamo je pisalo da se ona sad zove risigallina. Sad sam ponovo proverio i vidim da su sada i jedna i druga validne vrste i da nisu sinonimi. Zbači, ta dvobojna risigallina ipak nije nađena na Fruškoj.
Gledam sad slike po netu od ove R.aurea, vizuelno sasvim odgovara ovoj mojoj a evo i listića.

Dodatak: fotomontaža je kad se fotošopom spoje šešir od jedne i drška od druge vrste, a montiranje je kad se malo počupaju travke, sklone grančice ili kad se gljiva premesti radi slikanja na drugo mesto gde je bolje svetlo. A izraz namontirati se koristi koliko ja znam za doterivanje, u Banatu se za devojke koje se spreme da izađu uveče u centar kaže da su se "namontirale". ;D 

ihi

• Leptir
Odg: Russula aurea
« Odgovor #5 poslato: 11.Jul. 2013, 07:23:01 »
Dragiša,
ne znam zašto mi tumačite pojmove namontiran i montiran? Ja ih nisam u opasci o Russula aurea pominjao. Ne sumnajm  da namontiravate scene već montirate, kako rekoste za raščišćavanje terena, što i ja, pa i svi mi koji fotografišemo objekte iz prirode radimo, odnosno montiramo. Nekada neki objekat iz mraka iznesem na sunce jer ne želim da koristim blic, osim ako moram. U tom slučaju mesto gde je gljiva rasla nije autentično. Vodim računa da to bude što autentičnije. Vrstu vezanu za četinare neću postaviti na lišće listopadnog drveta. Pre na travu, ako nema izvorne sredine.
Kod vas u Banatu kažu kada se devojka dotera namontirala se, a kod mene u Rožajama nagradila se, što je skoro isto, s tim što vi koristite tuđicu, germanizam, a kod mene lokaliazam slovenskog porekla.
Na osnovu priloženih listića ne bih mogao pouzdanije da kažem da lli  je R. aurea, ali kroz mladu, malu crvenu gljivu, kod pažljivijeg gledanja, možemo primetiti žućkaste, zlatne tragove što opet  upućuje da je u  pitanju iista vrsta.
Evo ove dve fotografije koje sam napravio pre mesec dana na kojiima je Russula lutea.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #6 poslato: 11.Jul. 2013, 18:49:04 »
Namotiranje je odgovor Bojanu ;)

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #7 poslato: 11.Jul. 2013, 19:24:52 »
Da, ja sam postavio pitanje o montazi jer je Dragisa pomenuo montiranje. :)
Konkretno sam mislio na razdaljinu izmedju dve gljive koja, ako sam dobro razumeo, u prirodi nije bila takva.

Uzgred, sutra ujutru se planiram prosetati Paragovom te se nadam dobrim fotkama.

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #8 poslato: 11.Jul. 2013, 19:49:31 »
Montirana ili nemontirana, mislim da je u pitanju Rusula aurea.
Evo jedne polumontirane fotografije radi poredjenja. ;) Mesovita bukovo-borova suma, 890m nadmorske visine.

ihi

• Leptir
« Odgovor #9 poslato: 11.Jul. 2013, 20:09:35 »
Montirana, nemontirana 100 % Russula aurea.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #10 poslato: 11.Jul. 2013, 20:29:33 »
Arigato gozaimasu ihišumi
Prevod sa japanskog: Hvala lepo ihiju i Šumiju. ;D