Autor Tema: Jednobojna ili trobojna? [Viola zoysii!ali CG:-( +Viola cf.arvensis/V.tricolor?]  (Pročitano 1684 puta)

ihi

• Leptir
Evo još jednog oksimorona: žuta ljubičica.
Da li ovu ljubičicu smem nazvati ljubičicom jer nema ni traga ljubičaste.
Ili trobojnom.
U svakom slučaju lepa je sa ovim mačjim brkovima.
« Poslednja izmena: 11.Jul. 2013, 23:59:31 jozi »

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Jednobojna ili trobojna?
« Odgovor #1 poslato: 10.Jul. 2013, 23:52:43 »
Oksimoron je uvredljiva reč - nebih koristio za ovakve lepotane! :D
Ali za botaničare taksonome po svoj prilici važi taj izraz! Prave haos oko ljubičica, pa čak ni genetski ne uspevaju da nađu konsenzus. Vidi iz prethodnog posta. Znači nije ih lako svrstati, možda je baš i iz čitanja tog komplikovanog unosa proizašlo da su žute ljubičice "moroni" i to oksi :P

U svakom slučaju, ako je slikana u CG i na kamenjarima iznad 1400 m (ispod toga po lit. ne raste) onda ovajput stvarno imamo posla sa Viola zoysii. Ili Viola calcarata L. subsp. zoysii (Wulfen) Murb. Znači nadm. visina staništa je bitnija odlika od same boje cveta. No, Dragiša bi rekao da fale komplementarne fotografije detalja lista i bio bi u pravu... Ali, izbor nije velik – nema mnogo žutih ljubičica, tj. sa žutom "formom" krunice...

Znači da sumiram (sad već fakultativno): "kompleks" Viola calcarata dominira u žutoj, ali širom areala javljaju se populacije i u lilavoj i plavkastoj, pa čak i šarenoj boji (podvrste međusobno hibridizuju - tzv. infraspecijske forme). Čak i podvrsta zoysii ima trobojnu formu (f. semicoerulea, Lakušić 1988) a na slici ja verujem da je f. typica (Šilić 1984), najrasprostranjeniji oblik.

Za svaki slučaj ja sam ovu reprezentativnu fotku uneo na Portal o Biodiverzitetu, jer tamo za takson nemamo baš nijednu.
« Poslednja izmena: 11.Jul. 2013, 15:35:32 jozi »

ihi

• Leptir
Odg: Jednobojna ili trobojna?
« Odgovor #2 poslato: 11.Jul. 2013, 07:34:58 »
Joži,
evo dve jučerašnje fotografije ljubičice. I ona prethodna, i ove, su sa kamenjarskog uzvišenja na nadmorskoj visini od 1100-1200 metara.

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Jednobojna ili trobojna? [Viola zoysii!]
« Odgovor #3 poslato: 11.Jul. 2013, 15:59:01 »
Nadm. visina od 1200 na kamenjaru još se uklapa u zoysii!

Ihi, ova druga je nešto sasvim drugo, a kako bi Dragiša rekao: na planinama ih ima svakakvih :(
Moj predlog za ovu je da je obična vrsta Viola arvensis. Ona sada cveta, a raste i do 1400 m visine.

Iako liči i na Viola tricolor, žutu planinsku formu iste (V. tricolor L. ssp. tricolor subalpina), kao i na žutu formu iste (V. tricolor L. ssp. curtisii), dok i ona ima tipsku trobojnu formu (V. tricolor L. ssp. tricolor) – nešto me zeza i oblik donje latice, znači uzimati predlog sa rezervom
« Poslednja izmena: 11.Jul. 2013, 16:22:34 jozi »

ihi

• Leptir
Odg: Jednobojna ili trobojna? [Viola zoysii! ali CG:( ]
« Odgovor #4 poslato: 11.Jul. 2013, 19:11:32 »
Kao i uvek, Joži, hvala.