Autor Tema: Kakav strašan žalac  (Pročitano 4673 puta)

ihi

• Leptir
Kakav strašan žalac
« poslato: 08.Jul. 2013, 19:15:00 »
Ova osa, ako je to uopšte neka osa, šta radi sa ovolikim žalcem? Da li joj je on stabiilizator pri letu ili ima neku drugu funkciju?
Na prvoj fotografiji je snimljena odozgo, na drugoj odozdo.

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
Odg: Kakav strašan žalac
« Odgovor #1 poslato: 12.Jul. 2013, 02:12:42 »
.

Jeste osa, a ono nije žaoka već legalica.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 12.Jul. 2013, 05:48:20 »
Šta je legalica?
Da li znate rod?

slavko

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 12.Jul. 2013, 09:44:57 »
mislim da je neka iz porodice Ichneumonidae
legalica je abdominalni nastavak kod zenki i sluzi za polaganje jaja
leptirici

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 12.Jul. 2013, 13:36:42 »
Hvala Slavko.
Naravno  da sam znao da onaj džinovski produžetak ne može biti žalac, ali bilo mi je zgodno da tako naiivno naslovim temu.
A stručni termin legalica bio mi je doista nepoznat, pa ni sada mi nije jasan šta ona (osa) s njim radi kada polaže jaja.

Bojan Radeka

• Gusenica
« Odgovor #5 poslato: 13.Avg. 2013, 22:38:43 »
Osa potajnica kada pronadje drvo u kome se nalazi larva sa legalicom kroz drvo u larvu ubacuje jaja i parališe larvu. Kada se izlegu larve ose potajnice pojedu larvu u drvetu.

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #6 poslato: 13.Avg. 2013, 22:55:27 »
Evo i ilustrovano: :)

ihi

• Leptir
« Odgovor #7 poslato: 14.Avg. 2013, 06:30:49 »
Hvala Bojan + Bojan. Sada mi je sve jasno. Dakle, ona ipak ubada žrtvu legalicom, parališe je i ubacuje kroz "špric" jaja , kako rekoste.

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #8 poslato: 14.Avg. 2013, 08:59:56 »
Nisam siguran u taj deo sa paralisanjem. To bi značilo da osim jaja ubacuje još neku materiju koja parališe domaćina. Tragajući za detaljima o ovipoziciji kod Ichneumonida nisam naišao na takav podatak.

Ženka se kreće po drvetu u potrazi za vibracijama koje stvara larva domaćin. Kada pronađe larvu probada ili buši kroz drvo otvor kroz koji legalicom polaže jaje u domaćina. Iz jajeta se leže larva koja se hrani živim domaćinom. I kada imago izađe, jakim mandibulama progriza put kroz drvo. Vibracije od tog bušenja može osetiti mužjak koji napolju čeka ženu.
Način kojim ženka ovipozitorom probija puno drvo je još nepoznat, ali su kod nekih vrsta pronađena metalna ojačanja od cinka i mangana na vrhovima ovipozitora kao i mandibula kojima se novi imago probija napolje iz drveta.
Još je Čarls Darvin smatrao da je ovakav "zao i okrutan trik" za eksploataciju drugih stvorenja previše monstruozan da bi ga Bog mogao stvoriti.

ihi

• Leptir
« Odgovor #9 poslato: 14.Avg. 2013, 17:15:55 »
Dopada mi se evolucionistička izjava genijalnog Č. Darvina. Možda je za vas prirodnjake, koji u sve nosite rezervu, ova moja rečenica prejaka.