Autor Tema: Belonidium sulphureum  (Pročitano 703 puta)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Belonidium sulphureum
« poslato: 08.Jul. 2013, 13:45:37 »

dejanzmaj

• Jaje
  • *
Odg: Belonidium sulphureum
« Odgovor #1 poslato: 08.Jul. 2013, 15:01:33 »
Evo jedne sa palete koja je napravljena od topolovine.Belonidium,Lasiobelonium ili nesto trece?

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 08.Jul. 2013, 19:27:43 »
Ja mislim da nije ni drugo ni treće nego ista vrsta. ;)

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #3 poslato: 09.Jul. 2013, 00:15:28 »
Ja nesto nisam siguran da je ovde Belonidium sulphureum, makroskopski izgleda slicno, medjutim nisam nigde nasao podatak da raste na drvetu, u svakom slucaju provericu.

dejanzmaj

• Jaje
  • *
« Odgovor #4 poslato: 09.Jul. 2013, 00:40:57 »
Provericu koje biljke rastu kod te palete.Ja sam nalazio na raspadnutoj kori banane neku Typhulu zajedno za sklerocijumom a njih je bilo i na opalom liscu lipe(Tilia sp).

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #5 poslato: 11.Jul. 2013, 00:39:20 »
Pozdrav

Nisam stigao juce da se javim, naime dobio sam odgovor da je moguce da Belonidium sulphureum i na drvetu moze rasti, ali da je to izuzetno retki slucaj, i da takve nalaze ne bi bilo lose kada bi se i mikroskopski dokumentovali to jest potvrdili.

Na osnovu jako zute farbe tvojih Gljiva Dejane, rekao bih da se ovde ipak radi o Belonidium sulphureum mada postoji i makroskopski skoro ista Belonidium mollissimum jedino sto ona raste vecinom u Prolece, eventualno jos u Junu da se nadje, mada me kod ovog promenljivog vremena nista vise ne bi cudilo.
Inaceno na drvetu zna rasti i Trichopeziza roseobrunneola koja ima isto tako slican izgled. evo moji nalazi sa vrbe, interesantno je kod ove gljive, da voli uvek deo drveta koji nema koru.

dejanzmaj

• Jaje
  • *
« Odgovor #6 poslato: 11.Jul. 2013, 11:52:51 »
Nisam napomenuo da je nalaz iz marta i aprila.Cuvam drvo pa ako izadju sledece godine uradicu ili ce uraditi Dule  mikroskopiju.Mene je isto zbunilo to sto rastu na drvetu, nisam nigde procitao takav podatak.Hvala Zarko.

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #7 poslato: 11.Jul. 2013, 17:15:36 »
Onda to menja stvar, Belonidium sulphureum otpada  ;D

Skoro sam 99 posto siguran da je tvoj nalaz Trichopeziza roseobrunneola, vreme u prolece  kao i rast na drvetu pasuju vrlo dobro, evo ti jedan nalaz sa nemackog foruma takodje je rasla na nekoj dasci od Topole.
Drago mi je da se i Ti interesujes za ove male Gljive, tako da nismo ja i Dragisa jedini na Forumu.

http://www.pilzepilze.de/cgi-bin/webbbs/parchive2009.pl?noframes;read=159482

Pozdrav Zarko.