Autor Tema: Dve Rusule ali koje?  (Pročitano 2135 puta)

Baluban_S

• Lutka
Dve Rusule ali koje?
« poslato: 07.Jul. 2013, 23:02:01 »
Ako neko ima ideju koje su ovo Rusule slobodno neka napise. Kako god neobicno su lepe i to me je privuklo da im zarobim dusu na fotografijama.
p.s.
Druga crvena Rusula ima slatkast ukus.

ihi

• Leptir
Odg: Dve Rusule ali koje?
« Odgovor #1 poslato: 08.Jul. 2013, 05:58:44 »
Nedavno sam imao prilog na Forumu o nepostojanim bojama kod gljiva. Na prvoj Russuli, čini mi se, imamo taj slučaj. Inače, mislim da je reč o Russula emetica.

@work

• Jaje
  • *
« Odgovor #2 poslato: 08.Jul. 2013, 08:20:22 »
Obe su iz listopadne sume, zar ne. Ako je za identifikaciju Russula nesto bitno onda je to sa kim su u simbiozi. Prva lici na cyanoxantu, ali su mi nesto retki listici te verovatno nije, a predpostavljam i da su listici lako lomljivi. Kod zeke su vrlo "zilavi" tj. savitljivi. Za drugu sam skoro siguran da je Russula rosea. Fochtov kljuc za gljive sadrzi dobar kljuc za Russule te bi ga trebalo konsultovati.
« Poslednja izmena: 08.Jul. 2013, 13:23:52 @work »

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 08.Jul. 2013, 13:14:19 »
Naravno da se dobro primećuje njihovo stanište - listopadna šuma.
A zar vi mislite da Russula emetica raste samo u crnogoričnim šumama?

@work

• Jaje
  • *
« Odgovor #4 poslato: 08.Jul. 2013, 13:22:43 »
...
Druga crvena Rusula ima slatkast ukus.

R. emetica
je ljuta zar ne, a i drska joj je bela.

ihi

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 08.Jul. 2013, 16:19:50 »
Ne uvek. Nekada je nahukana, kako kažu Hrvati.
Kako li ste samo uspeli da probate gljivu s fotografije i da utvrdite da nije ljuta?  E to je već neki viši stepen mjstorstva. Tu se predajem :D
Na više mesta sam čitao da u principu sve golubice crvene boje imaju ljut ukus. Nisam probao.

@work

• Jaje
  • *
« Odgovor #6 poslato: 08.Jul. 2013, 16:35:27 »
Probao i R. rosea, a i R. emetica :P, doduse ne ovu sa fotografije, nju je ocito probao autor fotografije, a to Vam promice vec drugi put u ovoj temi.

ihi

• Leptir
« Odgovor #7 poslato: 08.Jul. 2013, 19:17:59 »
Otkud znate da sam dva puta prevideo da je Russula sa druge slike slatka? Možda sam i više od dva puta taj podatak prevideo. :o

@work

• Jaje
  • *
« Odgovor #8 poslato: 08.Jul. 2013, 19:27:29 »
OK, onda bar dva puta. A poznajemo se dobro, stavise bas moja fotografija R. rosea (lepida) je na korici Vase knjige "Drugi gljivarski korak".

Pozdrav,
Zeljko.

ihi

• Leptir
« Odgovor #9 poslato: 08.Jul. 2013, 20:17:41 »
Je li moguće da se iza ludog a krije moj prijatelj? :D

@work

• Jaje
  • *
« Odgovor #10 poslato: 08.Jul. 2013, 20:26:15 »
Vidite da je moguce. Nego oteli smo temu njenom pokretacu. Izvinjenje za off topic.

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #11 poslato: 08.Jul. 2013, 23:59:02 »
Slazem se da bi crvena gljiva  mogla biti R.rosea. R.Lepida ili R.emetica nije sigurno jer joj je ukus slatkast bez i malo primese gorkog ili ljutog.

Imam obicaj da sve otpatke od gljiva koje cistim stavim u kesu koju drzim u frizideru pa ih, kada za par dana ponovo idem u sumu, ponesem i rasejem pa sta bude. Ljubicastu russulu sam ponovo pronasao u ostacima gljiva i probao. I ona ima blag ukus. Nije ni gorka ni ljuta. Rasla je u listopadnoj sumi FG gde su pomesani hrast, grab i jos ponesto.
Mogla bi biti (mozda) R.ionochlora ili R.romellii.

Inace russule su prava nocna mora za tacnu determinaciju (barem meni). U principu probam njihov ukus, ako je blag i slatkast smatram ih jestivim. Ako je manje ili vise ljut ili gorak ostanu samo bez parcenceta sesira na svom mestu u sumi. Najcesce ipak ne jedem crvene russule, a i ova ljubicasta ce biti vracena u sumu. Naravno ne probam svaku gljivu vec samo kad je nesto specificno. U nedelju sam odlucio, pri kraju gljivarenja, da probam ponovo i Lactarius vellereus. Posle sam ga ocistio i dva puta prokuvao, pa opet probao. Bio je jos uvek veoma gorak. A ljuti ukus prve probe u svezem stanju sam osecao i sutradan.

Sto se tice determinacije rusula, za sada ce ostati Russula sp.

ihi

• Leptir
« Odgovor #12 poslato: 09.Jul. 2013, 06:16:17 »
Stevane,
u ogromnom svetu gljiva postoji nekoliko rodova čije je predstavniike vrlo teško odrediti, osim mikroskopski. U makroskopsku determiinaciju roda Russula treba uključiti i boju spora.  Poznato je da u tom rodu postoji nekoliko sekcija koje se, osim po drugim karakteristikama, razlikuju po boji spora. Koliko ja znam, to je jedinstven slučaj da u istom rodu imamo 3-4 boje spora.
Sećam se da sam u jednoj engelskoj knjizi pročitao, autra Stefana Buzackog, i zapanjiio se, da nijedna Russula nije jestiva. On se nije bavio objašnjavanjem zbog čega je to tako, ali, verovatno je imao neka saznanja i dijagnoze.
Ovu izraženu kritičnost prema nekim rodovima, pa i Russulama, iskazali su Brajtenbah i Kranclin u veličanstvenooj zbirci knjiga Gljive Švajcarske.
Za razliku od zapadnjaka, Rusi veliki broj nejestivih proglašavaju za jestive, uz posebnu obradu, naročito salamurenje :-[