Autor Tema: Amanite iz Srbije.  (Pročitano 1618 puta)

Resavac71

• Lutka
Amanite iz Srbije.
« poslato: 06.Jul. 2013, 00:10:00 »
Evo da otvorim jednu od mojih takozvanih Pandorinih kutija, davno zaboravljenih fioka sa fotografijama, na zalost fotografije nisu bas najostrije, ali kakav je aparat i fotograf bio dobro da su i takve ispale. Nalazi su iz Srbije pocetkom Avgusta 2005 godine, Svi nalazi iz mog rodnog sela Sladaja(Opstina Despotovac) a u Sumama Breza, Gurunjar, Panjevacki potok i Jarcevac. Obicno je Avgust suv u mom rodnom kraju ali na moju srecu pre mog dolaska padose neke jake kise, pa Suma odjednom procveta.

pod br 1. bi trebalo da je BELA PUPAVKA (Amanita verna) nadjena u listopadnoj Sumi ispod hrasta.

Resavac71

• Lutka
Odg: Amanite iz Srbije.
« Odgovor #1 poslato: 06.Jul. 2013, 00:17:50 »
Pod broj dva Gljiva koja se u  mom kraju zove Jajcara (Amanita caesearea)

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #2 poslato: 06.Jul. 2013, 00:26:47 »
Pod brojem tri Gljiva koja je mozda odgovorna za najvise smrtnih slucajeva svih onih koji su se otrovali Gljivama. Zelena Pupavka (Amanita phalloides) mada se meni mnogo vise dopada ime koje sam cuo Nebojse Lukica Taštovaca, izvinjavam se svim onima koji vole svoje Tašte.

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #3 poslato: 06.Jul. 2013, 00:29:19 »
Pod brojem 4 meni licno vrlo omiljena Gljiva Biserka (Amanita Rubescens)

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #4 poslato: 06.Jul. 2013, 00:33:49 »
I pod brojem 5. jedna za koju nisam bas siguran ali predpostavljam da se radi o Amanita franchetii. u listopadnoj Sumi nadjena.

ihi

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 06.Jul. 2013, 07:05:07 »
1. Mislim da jeste A. verna, ako ni zbog čega drugog onda zbog raskošne volve. Bilo bi dobro da smo se sreli i sa njenom suknjicom.

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #6 poslato: 06.Jul. 2013, 08:15:22 »
Da bilo bi dobro Ibrahime, ali sam ja tada jos uvek volio vise jestive nego nejestive, pa sam ostale samo povrsno fotografisao, inaceno gljiva je imala prsten, jedino sam se ja malo dvoumio da nije mozda Amanita phalloides var. alba koje sam nalazio u Austriji, mada je ovih A. verni bilo u dosta velikom broju, pa ne verujem da se ovde radi o Amanita phalloides var. alba.

Inaceno jednom sam u Austriji u jednoj meni sada dosta dalekoj Sumi naisao na jedna prizor kakav verovatno vise nikad necu videti, bilo je to davne 93 ili 94 godine, u jednoj Sumi Hrast,Bukva,Grab na nekoj povrsini od 100metara kvadratnih, bilo je toliko zelenih Pupavki da je to izgledalo kao da je trava posejana, cini mi se kao da je na svakih 10 do 20cm bila jedna zelena Pupavka, na zalost tada nisam imao fotoaparat.

A evo kako je nekad izgledala moja korpa a kako izgleda danas, Ljudi se isto tako menjaju kao i Gljive.

ihi

• Leptir
« Odgovor #7 poslato: 06.Jul. 2013, 09:10:25 »
Duhovito. Sjajno. Očekivana metamorfoza. ;D

Kada kopamo po svojoj gljivarskoj prošlosti, kažem samo kopamoo jer više nam se to što smo nekada videli neće ponoviti, i moj susret sa Macrolepiota procera, bio je zaista neverovatan. U sremskoj šumi Gibavac, a u mojom raniim danima gljivarenja, bioo sam sa suprugom i koleginicom s posla koja ima kuću u selu Bečmen. Na jednom proplanuku bilo je toliko velikiih sunčanica u svim stadijumima razvoja da je moja koleginica, inače malo podebela i potpuno neupućena u gljivlji svet, počela u zanosu kao balerina da se okreće oko sebe i da viče razdraganiim glasom: Ovo je bajka! Ovo je baajka!
Ta bajka nije mi se više nikada ponovila.
Nažalost, tada nisam imao fotoaparat.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #8 poslato: 06.Jul. 2013, 13:59:20 »
Da ima "gljivarske diplome" na Forumu ovaj post bi dobio jednu...

(samo jedna tehnička primedba: neke slike bi ispale oštrije uz korišćenje blica...)

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #9 poslato: 07.Jul. 2013, 13:07:00 »
Da ima "gljivarske diplome" na Forumu ovaj post bi dobio jednu...

(samo jedna tehnička primedba: neke slike bi ispale oštrije uz korišćenje blica...)

Hvala na pohvalama, sto se fotografija tice tek sam bio pocetnik sa fotgrafisanjem, ali covek sve vremenom uci, pa tako i moje fotografije su iz godinu u godinu bolje, mada uvek moze bolje. evo jos par Amanita iz Austrije od prosle godine za uporedbu fotografija.

« Poslednja izmena: 07.Jul. 2013, 13:10:59 Resavac71 »

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #10 poslato: 07.Jul. 2013, 13:14:20 »
I jos tri lepotice.
« Poslednja izmena: 07.Jul. 2013, 13:23:53 Resavac71 »

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #11 poslato: 07.Jul. 2013, 13:36:29 »
Aha, onda je u pitanju nesporazum – ovde na forumu se često ljudi naljute zbog dobronamernih peckanja ali je naravno najvažnije dokumentovati. Ove fotke su savršene ;)