Autor Tema: Formati za čuvanje slika i FotoŠlog akcije  (Pročitano 942 puta)

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
Formati za čuvanje slika i FotoŠlog akcije
« poslato: 16.Nov. 2011, 15:19:14 »
Joži, sređivanje slike podrazumeva da je središ tako da odgovara bojama koje postoje u prirodi.  ::)

Ti si samo selektivno istakao neke boje koje dolaze usled nesavršenstva objektiva, kompresija i raznih čudesa. Meni to nema nikakvu poentu ni za neki tamo pejzaž u arizoni, a kamoli za identifikaciju neke vrste.  ;D ;D ;D
« Poslednja izmena: 16.Nov. 2011, 22:54:57 Gabor Mesaros »

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Formati za čuvanje slika i FotoŠlog akcije
« Odgovor #1 poslato: 16.Nov. 2011, 18:46:58 »
Joži, sređivanje slike podrazumeva da je središ tako da odgovara bojama koje postoje u prirodi.  ::)
Ti si samo selektivno istakao neke boje...
Slažem se! 8) ALI da se razumemo:
nije ni bilo pitanje vezano za identifikaciju, pitanje je proizašlo samo iz moje lične radoznalosti

Ništa nije manipulisano, saturisanje nije manipulacija. Boje koje sam time izvukao su tamo i na originalu, to može da se proveri, ako samo bolje pogledaš originalne slike. To što su "previše" kompresovane ne znači mnogo u ovom slučaju - iako slabo ali zelena i ljubičasta su ipak tu.
Ne znam koliko koristiš Photoshop, ali saturacija (zasićenost) je fotografska (matematička, ako ćemo) informacija unutar fotografije, ja ništa nisam selektovao samo pojačao saturaciju cele slike. Sliku je aparat samo malo "bledo" preneo, a kad ju je Gabor smanjio i "sabio" u neku jpeg kompresiju od oko 65% pola originalne informacije je otišlo, uključujući i boju (deo koje sam ja grubom intervencijom vratio)... Da sam hteo da veštačkim bojama bojadišem konjica ubojio bih ga kao papagaja, veruj mi (ali to bi bila manipulacija) 8)
Šta hoću da kažem:
1) Ništa nisam selektovao i manipulisao
2) Odakle onda zelena na trbuhu? Jer nisam je ja nabacio tamo, ako si na to mislio ??? Npr. može biti i efekt od sunca, odsjaj jezera u kojem cvetaju alge, ili može biti bilo šta (kao što smo informisani nije svojstvo vrste ;))
3) Ja sam iz ovoga naučio nešto, a to je da starije ženke "poplave" od abdomena prema glavi, kako je napisano, i to je sve 8)
« Poslednja izmena: 16.Nov. 2011, 23:16:00 jozi »

Srdjan Janev

• Administrator
  • Jaje
  • Odgovaran za HW i SW foruma
« Odgovor #2 poslato: 16.Nov. 2011, 22:34:32 »
Zamolio bi nekog od imalaca adminstratorskih prava da post pre ovog prebaci u novu temu koja bi se bavila teorijom boja, rezultatima FotoŠlog akcija, kompresijama i sl. pa ću se potruditi da objasnim neke pojmove oko koji se najčešće prave greške.

Za početak, svaka akcija u FotoŠlogu kojom se menja zasićenost dovodi i do promene originalne boje koju je napravio foto aparat ili skener ili ... No o tom kad se otvori nova tema. Ne bi da mi neko s pravom lupi "minus" što ovde raspredam o tome.

Mah svima. SJ

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 16.Nov. 2011, 22:46:43 »
Niko nema pravo ažuriranja osim urednika i glavnog admina kome sam poslao poruku

Pošto sam ja bio taj koji je nakon gotove determinacije postavio dodatno pitanje u vezi boja (na koje je ako ste pratili korektno odgovoreno) predlažem da novi post nosi ime "Formati za čuvanje slika i FotoŠlog akcije" (treba iseći posle Miloševe primedbe)

Sa mojom "replikom" je trebalo da se zavši, ali kad insistirate, ajmo u raspravu oko boja i PS...

[Ovo je nastavak posta "Ne znam koja je vrsta [Orthetrum coerulescens]" koji je otišao van konteksta...]
« Poslednja izmena: 17.Nov. 2011, 10:19:48 jozi »

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 14.Mar. 2012, 00:54:15 »
Znam da je priča o Egzifu (Exif metadata) većini pomalo dosadna, ali sam čvrsto odlučio da se obračunam sa sledećim Photoshop problemom:

Kao što možda znate - ma kako profesionalan bio - neke verzije Photoshopa brišu Egzif informaciju JPG slika. Koristio sam stariju verziju i internet je pun nekakvih skripti i rešenja da se to ispravi tipa "save as file copy" i slično.

Nakon neuspelih pokušaja da nađem rešenje ne želim da postavim nešto posebno osim da obavestim one koji imaju slične muke da sam morao instalisati noviju verziju da bih to prevazišao. Verzije od 7 pa nadalje podržavaju Exif (sedmica briše samo jednu verovatno kamera-specifičnu opciju "Maker note").

Mada je priča dosta komplikovana, jer se ljudi sa raznim tipovima aparata žale da im fali ova ili ona informacija iz Egzifa nakon savovanja u PS... Naročito vlasnici nekih Canon aparata kažu da im ponestane informacija o objektivu i slično. Koga zanima tema neka pogleda diskusiju na Flickeru.

Iza toga stoji da neki proizvođači kamera koriste drugu (tzv. binarnu) formu Egzifa, pošto je to u stvari programska a ne pixelska informacija. Znači posebno se tretira slika a posebno Egzif. PS nije u stanju da "čita" sve kamere, pa su to rešili tako da jednostavno "ignoriše" Egzif.

No većine nas se to ne tiče - sve dok je tu "osnovna" informacija mi manje profiji smo zadovoljni.

(P. S. Možda zbog ovih i sličnih komplikacija neki zovu PS Fotošlog, ali sam ja izbacio taj žargon iz svog vokabulara iz respekta prema profesionalnom programu kome se uvek vraćam kad zataje alternative...
Npr. popularni IrfanView čita samo Egzif iz JPGa ali ne i iz ostalih formata. Reklo bi se, a kome to i treba kad svi radimo sa JPG? Ali šta će sa Irfanom da radi profi fotograf koji radi sa TIF ili "RAW" formatom?)
« Poslednja izmena: 14.Mar. 2012, 01:19:32 jozi »