Autor Tema: Zagonetka: Šta mi tije šta je to?  (Pročitano 1675 puta)

ihi

• Leptir
Zagonetka: Šta mi tije šta je to?
« poslato: 03.Jul. 2013, 16:21:52 »
O ovom objektu više ne znam nego što znam, ali i to što znam ne bih u ovom trenutku hteo da odam. Do sada se nisam susretao sa ovakvom tvorevinom. Nastala je u toku jednog leta, pod stepenicama na drvenom patosu objekta koji je slabo posećivan. Tvorevina nije fotografisana na licu mesta već je izneta na svetlost dana. Za gradnju iskorišćene su i novine koje su se tu zatekle.
Mala pomoć: to što tema nije otišla u Gljive, ili Šta je ovo, prilično odaje pitalicu.

Strana okrenuta prema patosu je ravna, spoljnja grbasta.
Dužina 25 cm
Širina 15 cm
Visiina 7 cm

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
Odg: Zagonetka: Šta mi tije šta je to?
« Odgovor #1 poslato: 04.Jul. 2013, 14:00:49 »
.

Osinjak, koja osa koristi papir za gradnju, ne znam.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 06.Jul. 2013, 08:03:46 »
Vreme je da dam odgonetku posle tridesetak obilazaka na postavljenu zagonetku. No, da ne obećavam previše, dajem odgonetku na nešto što sam samo fotografisao ali ne i video na licu mesta, pa prema tome odgonetka  je sadržana u sledećem:
Moj brat ima vikendicu u zaseoku Rožaja, i kao što sam napomenuo u prvom javljanju, koju retko obilaze. Kada je moj brat posle nekoliko meseci obišao objekat, na dva mesta, ispod stepeniica i u sobi pored šifonjera, naišao je na zagonetnu građevinu. U njenoj osnovi je bio dosta pesak a u gornjem delu ovo što sam fotografijom dočarao. Tvorevinu su naseljavali sitni žuti mravi. Bilo ih je izuzetno mnogo. Bratu nije jasno da li su za temelje svoje građevinu odnekuda donosili pesak ili su ga čupali ispod patosa koji je ležao na tzv. perliitu, betonu  pomešanom sa nekom novim izolacionim materijalom.
U svakom slučaju i za mog brata i za mene ovo je prvi susret sa mravljom građevinom-lavirintom. Do pre ovog nalaza sretali smo se sa klasičnim mravinjacima od iglica smreka i drugog materijala, a ova tvorevina je već nešto drugo.
Možda su nam stigli i termiiti. Za njiima će i mravojedi. Pa lavovi! :-[ :-[

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 10.Sep. 2013, 07:12:25 »
Vreme je da radoznale istraživače podsetim na moju pitalicu o mravljoj građevini. Ima li iko ikakav predlog? Da li je neko nekada video ovom priloženom nešto slično?
Šteta je da ostane nepoznato. Ne zbog mene, ne zbog vlasnika objekta već zbog vrednih građevinara koji su se svojski trudili da sagrade nešto neobično za sve nas.

Bojan Radeka

• Gusenica
« Odgovor #4 poslato: 11.Sep. 2013, 09:51:13 »
Mozda bi pomogla fotografija mrava, mozda su atomski :)

ihi

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 11.Sep. 2013, 10:52:13 »
Da li vam je poznato da atomski mravi prave ovakve "građevine"?
Možda slab odziv na ovu temu dolazi od mog lapsus kalami. Trebalo je Šta mi ti je šta je to?
Da vidimo sad kakav će biti odziv.

Bojan Radeka

• Gusenica
« Odgovor #6 poslato: 16.Sep. 2013, 12:01:33 »
Atomski mrav živi u mravinjaku  :).
Onda nema šta drugo nego termiti. Evo dokaz da jedu papir

http://www.naslovi.net/2013-06-13/svet-plus/baksuz-kineskinji-ustedjevinu-u-slamarici-pojeli-termiti-video/6003851

http://zpravy.idnes.cz/do-indicke-banky-se-prokousali-termiti-sezrali-miliony-rupii-pt7-/zahranicni.aspx?c=A110427_081606_zahranicni_aha

Odkud u Crnoj Gori termiti?
Citao sam da je, cini mi se u Baru, sedamdesetih godina ulovljen lav koji je pobegao iz brodskog kaveza za transport.

ihi

• Leptir
« Odgovor #7 poslato: 16.Sep. 2013, 14:11:25 »
Nemojte me plašiti, ja sam se šalio kada sam pominjao termite u Crnoj Gori, a zatim lavove.
Imate li neki recept kako se zaštititi od jednog i drugog? :-[

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #8 poslato: 03.Dec. 2013, 22:39:23 »
Da nije gnezdo stršljena u pitanju???

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија