Autor Tema: Amanita je, a koja?  (Pročitano 702 puta)

ihi

• Leptir
Amanita je, a koja?
« poslato: 30.Jun. 2013, 06:26:48 »

Resavac,
tražio sam od  vas pomoć pa sam vam pisao na e-mail preko Foruma. Odgovor nisam dobio.

Pre tri-četiri dana bio sam u jednoj crnogoričnoj šumi i naišao  sam na neobičnu, oborenu Amanitu koja me zbunila svojom zlatnom bojom i belim pegama po šeširu. Gljiva je bila prilično smežurana, ali ne i suva jer je vreme vlažno.  Fotografisao sam je i doneo kući na sušenje i priključenje mojim eksikatima gljiiva.
Očigledno je reč o nekom varijetetu Amanita muscaria, a koji je, nemam pojma. Po spoljnjim karakteristikama najsličniija mi je američkim vrstama Amaniita muscaria var. formosa  ali i A. muscaria var. guessowii.
Naša Amanita gemmata ima nareckane ivice šešira ali nikada nije ovako žuta a i bulba joj je drugačijeg izgleda, mada... ko zna.

E-mailom sam se obratio i kolegi iz Kragujevca Nebojši Lukiću za kojeg znam da priprema monografiju  o rodu Amanita iz Srbije pa  sam smatrao  da je on debelo u problematici Amanita. Evo njegove dijagnoze:

Zanimljiv je ovaj primerak muhare ali kako se kod sasusenih primeraka boja menja (bledi) tesko je bilo sta reci. Varijetet formosa se vise odnosi na zuti univerzalni veo, sto ovde nije slucaj. Postoji potpuno zuta muhara sa sivim ostacima un. vela koja raste ispod, u Evropi sadjenih eukaliptusa: A. heterochroma. Zutonarandzasti manji primerci bi se mogli tretirati kao A. muscaria var. emilii.

Resavac71

• Lutka
Odg: Amanita je, a koja?
« Odgovor #1 poslato: 30.Jun. 2013, 09:35:46 »
Pozdrav Ibrahime, na zalost nisam dobijo nikakav email, izgleda da ne funkcionise preko foruma, ali poslao sam vam na privatnu poruku moju email adresu, pa me mozete ubuduce direktno konaktirati,
Ova Amanita izgleda vrlo interesantno, steta da je niste nasli dok je jos bila u punoj snazi, ali mislim i da dok je bila mlada imala je sigurno ovako zutu farbu. Sada sam u skripcu sa vremenom ali javicu se veceras, mislim da sam i ja imao isto jedan takav naziv bas u Crnogorici, mislim da i moju nisam do kraja uspeo resiti, ali ne treba gubiti nadu.

Pozdrav Zarko.

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 30.Jun. 2013, 12:33:22 »
Poštovani Žarko,

dobio sam vaš e-mail. Hvala.
I jedna opaska: u mojem 25. godišnjem bavljenju gljivama zapazio sam da one pri  sušenju gube boju, tj. osnovna boja  bledi.
Mogu misliti koliko je ova moja Amanita bila zlatna u svežem stanju.

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #3 poslato: 30.Jun. 2013, 23:25:45 »
Pozdrav Ibrahime,
Moj kolega Koller kaze za tvoju Gljivu da je Amanita muscaria var. formosa,
Evo i jedne moje koju sam nasao 2008 godine takodje u Crnogorici.

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 01.Jul. 2013, 05:32:37 »
Identična.
Hvala. Svaka čast što ste se potrudili da razrešimo problem.
A gde ste vi, Žarko, našli vašu? U Srbiji ili Austriji? I to bii bilo zanimljivo da znamo.

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #5 poslato: 01.Jul. 2013, 15:15:48 »
Moj nalaz je iz Austrije,

Rosalia Planina (Rosaliengebirge) Hochwolkersdorf, mozda na nekih 700m iznad mora. Suma mesovita, ali ova je rasla ispod Jele.

Inaceno u Srbiji nisam cesto mozda najvise dva do tri puta godisnje, naravno preko leta vecinom susa, pa su Gljive retke, mada imam neke interesantne nalaze, koje bih mogao kad stignem da postavim za raspravu.

Pozdrav Zarko.

ihi

• Leptir
« Odgovor #6 poslato: 01.Jul. 2013, 16:42:32 »
Hvala Žarko.
Preneću ovo g. Lukiću jer sam vas pomeuo u pismu koje sam mu upuio, najavivši mogućnost da ste je našli u Srbiji, što bi za njega bilo zanimljivo s obzirom da je pri kraju s monografijom o Amanitama Srbije pa bi taj podatak mogao da unese u svoju knjigu.

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #7 poslato: 03.Jul. 2013, 22:23:06 »
Evo Amaniita muscaria var. formosa iz Srbije( Goč, 950m nadmorske visine, mešana jelovo-bukovo-brezova šuma).

ihi

• Leptir
« Odgovor #8 poslato: 04.Jul. 2013, 07:26:01 »
Svaka čast, Šami.
A gde ste vi?

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #9 poslato: 04.Jul. 2013, 15:59:34 »
Odakle bi bio Sumi nego iz Sumadije  ;D

Lep pozdrav za Kragujevac.

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #10 poslato: 04.Jul. 2013, 22:09:42 »
Ihi, bio sam zauzet nekim negljivarskim obavezama. Inače lukić ima podatke za ovaj varijetet.
Žare obavezno se javi kada dodješ u Srbiju, da organizujemo neko gljivarenje,

Kada smo već kod varijeteta Amanita muscaria, Goč "vrvi" od njih.

Amanita muscaria var. aureola

Amanita muscaria var. flavivolvata

Nekada je bila varijetet - Amanita regalis - izuzetno retka

Pozdrav gljivarskim prijateljima