Autor Tema: Balkanske planine (Makedonija, Crna Gora, Albanija)  (Pročitano 2453 puta)

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Balkanske planine (Makedonija, Crna Gora, Albanija)
« poslato: 15.Nov. 2011, 21:04:29 »
Odg: Gentiana lutea(lincura)

Zdravo Aleksandre
Koliko se sećem zmije nisam tamo video. Možda ima nekih vrsta pored jezera.
Poskoka i šarke nisam video. Medveđi izmet jesam. Ima jedna zanimljiva stvar a to je da sam
puno prepešačio po planinama a zmija jako malo,po neki poskok,šarka, valjda beže od bata cipela i štapova.U pravu si i ja mislim da su njihove planine najegzotičnije. Ove godine smo bili
nas 5 na albanskim Prokletijama duboko u Albaniji-zaista surov predeo nije za običnog čoveka.
Tamo sam inače prvi put čuo tetreba. Poslaći neku sliku ovih dana.
Da li se ti baviš istraživanjem gmizavaca, zmija, i ostalo?
Pozdrav Dejan
« Poslednja izmena: 16.Nov. 2011, 20:20:20 Gabor Mesaros »

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
Odg: Balkanske planine (Makedonija, Crna Gora, Albanija)
« Odgovor #1 poslato: 15.Nov. 2011, 21:06:57 »
Prelepi predeli. ... Crna Gora i Albanija po meni imaju najlepse planine na Balkanu ubedljivo.

Jesi li bio u Makedoniji. Jakupica, Karadzica, Korab, Galicica, Nidze (Kajmakcalan)... Ja sam bio i na jednom i na drugom mestu [Komovi, Zijovo, Bogicevica, Prokletije (H)Ridsko jez.!] ali po meni ne moze da se uporedi sa Makedonijom. Geomorfoloski ima puno slicnosti ali fauna, ko nebo i zemlja. Mnogo bogatije, raznovrsnije i egzoticnije.
« Poslednja izmena: 16.Nov. 2011, 20:20:34 Gabor Mesaros »
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 15.Nov. 2011, 21:13:17 »
Tako je Gabore. Mislim da je to uticaj toplije klime i geološkog supstrata. Ma nisu meni visoke planine lepše od nekih naših u Srbiji.Jednostavno te poneki prizori zaista opčine svojom egzotikom i surovošću. Svaki predeo je lep na svoj način. Često se posle takvih akcija kupam u Dunavu na ostrvu i uživam u raju ili šetam prašnjavim poljima ravnog Srema i mirišem ječam u cvetu. Ma nisu tuđe livade zelenije.
« Poslednja izmena: 16.Nov. 2011, 20:20:03 Gabor Mesaros »

Aleksandar Simović

• Ovlašćeni pristup
  • Gusenica
  • *
« Odgovor #3 poslato: 15.Nov. 2011, 21:19:39 »
Cao Dejane da bavim se herpetologijom, pa da obicno je tako, ljudi koji se setaju uglavnom ne vide zmije na planinama, mada treba i ubosti i prave vremenske prilike, jer nam se desi da nekad ne nadjemo nijednu za ceo dan, a znamo da su tu. A sledeci dan uhvatimo 30-40 ursinii-ja. Oko Bukumirskog jezera ima jedna zanimljiva vrsta gustera koja je opisana 2007. godine Dinarolacerta montenegrina :) (pre toga se vodio kao mosorensis)

Gabore bio sam u Makedoniji na Galicici, Babi (Pelister) i to je to, tamo smo uglavnom nize :) Treba i na Bistru da idem sledece godine, a voleo bih i Korab da posetim, on me najvise i privlaci.
« Poslednja izmena: 16.Nov. 2011, 20:19:52 Gabor Mesaros »

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #4 poslato: 15.Nov. 2011, 21:27:32 »
... Svaki predeo je lep na svoj način. Često se posle takvih akcija kupam u Dunavu na ostrvu i uživam u raju ili šetam prašnjavim poljima ravnog Srema i mirišem ječam u cvetu. Ma nisu tuđe livade zelenije.
Slazem se sa tobom . "Svuda podji ali kuci dodji"

Ali ipak cu naredne godine da idem u Makedoniju. U Baru je bio i Branko Micevski (moj ispisnik ali nikad se nismo licno upoznali jer je on ornitolog novopeceni lepidopterolog) i dogovarali smo se oko Koraba. To ce morati da se dogodi tokom juna meseca 2012. O tomu cu uskoro da otvorim temu na Novi tereni, pa ko hoce i moze  :-\ ...
« Poslednja izmena: 16.Nov. 2011, 20:19:41 Gabor Mesaros »
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #5 poslato: 15.Nov. 2011, 21:35:31 »
Pozdrav Gabore
Ja sam po struci agronom ali ljubitelj prirode. Vidim iz nekog članka da si biolog
i da se baviš faunom i još ponešto. Objavi teren pa ću videti  ako imam vremena
da se pridružim. Pozdrav
Aleksandre da li radis na IBISS?
Pozdrav svima
« Poslednja izmena: 16.Nov. 2011, 20:21:03 Gabor Mesaros »

Aleksandar Simović

• Ovlašćeni pristup
  • Gusenica
  • *
« Odgovor #6 poslato: 15.Nov. 2011, 21:42:48 »
U junu mesecu sto se mene tice jako tesko, zato sto sam tada zauzet sa ispitnim rokom :(
Dejane nisam zaposlen na IBISSu, student sam Bioloskog fakulteta u Beogradu, ali radim sa ljudima koji su tamo, a i na faxu.
« Poslednja izmena: 16.Nov. 2011, 20:21:15 Gabor Mesaros »

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #7 poslato: 16.Nov. 2011, 17:22:55 »
Pozdrav Gabore
Ovo pismo nisam znao gde da stavim pa ga pišem ovde.
Napiši nešto o prirodnjačkim akcijama u koje pohodiš. Kako
to izgleda, kojiko traje, koliko se krećemo, šta tražimo i istražujemo, na kojim lokacijama i visinama itd. Verovatno se spava u šatorima što meni odgovara.
Pozdrav Dejan
« Poslednja izmena: 16.Nov. 2011, 20:19:30 Gabor Mesaros »

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #8 poslato: 16.Nov. 2011, 20:12:11 »
Zdravo Dejane,
Zamolio sam Joziku da prepakuje poruke jer je se dosta odstupilo od price o Gencijani i okviru koje se otvorila ova tema.

Sto se terena tice, kad sam bio mlad cesto sam spavao u satoru pa sad imam problema sa bubrezima. Sator je poslednje resenje. Najcesce se ide u neki najblizi planinarski dom. Bilo kakav da je samo da ima krov. Naravno vreca za spavanje se nosi a po potrebi i hrana. Teren u Makedoniji ne planiram kao neku extreme avanturu. Potrazicu najblizi, najjeftini krov nad glavom i pokusati sve unapred dogovoriti sa nekim od mestana ili kolegama iz Skopja.

Sto se rada na terenu tice, kao koleopterolog koristim vecinu tehnika za prikupljanje tvrdokrilaca. Pored pojedinacnog sakupljanja sa cvetova, kosenja suvozemne i podvodne vegetacije (kecer i podvodna mreza), otresanja sa zbunja i grana (izvrsnuti kisobran). Ukoliko ostajem bar 2-3 dana na istom mestu nosim i klopke za Carabus-a (case od jogurta i vinsko sirce), klopke za vodene tvrdokrilce (flase od kisele vode), UV lampu i mali akumulator sa carsavom za nocni lov, sito za prosejavanje stelje (Reitter sieve) i prirucnu vrecu za prikupljanje insekata iz isusene stelje (Winkler bag). Znaci dosta opreme koja bas nije najzgodnija da se vucara po planini.

Tereni na koje je teze doci obicno traju od 7-10 dana kako bi se sto vise toga uradilo. Izabere se baza i odatle organizuju pesacke ture udaljene do 2-3 sata hoda. Usput fotografisem, prikupljam jos neki materijal koji su me kolege zamolile. Usput naravno i uzivam u prirodi. Trudim se da obidjem sve karakteristicne tipove zajednica i visinske zone. Ukoliko je to moguce sa kolima pravim izlete na neke okolne lokalitete radi "rekognosciranja".
« Poslednja izmena: 16.Nov. 2011, 20:19:22 Gabor Mesaros »
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #9 poslato: 16.Nov. 2011, 22:05:09 »
Zdravo Gabore
Dobro je što si dao predlog za razmeštanje poruka jer sam i ja video da smo skrenuli sa teme.
Elem, ti obavljaš sveobuhvatna istraživanja na 10-ak dana.Zaista je zanimljivo provesti vreme
sa dobrim poznavaocem određene materije. Šteta što ne mogu mnogo dana da odvojim za
istraživanje. Tu se sakupi svakakvog materijala, sigurno. Da li obilaziš i bliže terene na manje
dana(dan,dva ili vikend)?
Pozdrav Dejan

slavko

• Leptir
« Odgovor #10 poslato: 16.Nov. 2011, 22:13:55 »
ja sam bio na Korabu prije dvije godine , mogu reci da je predivna, beskonacno livadarenje, jednostavna za penjanje...
rado cu se pridruziti akciji ako bude u neko vrijeme kada sam na odmoru...
siguran sam da one livade kriju mnostvo zivog svijeta
leptirici

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #11 poslato: 16.Nov. 2011, 22:42:03 »
... Da li obilaziš i bliže terene na manje dana(dan,dva ili vikend)?
Pozdrav Dejan

Naravno. Cim mi se pruzi prilika ja skoknem da uzmem uzorke sa neke od Vojvodjanskih bara.
Inace ovakva opsezna prikupljanja se obavljaju kada se ide na neki udaljen i nepristupacan (citaj skup) teren kao sto je Korab. Materijala se skupi gomila. U sustini ja dok ne prepariram i ne znam sta sam skupio  :(  Posto je leto i jesen za terene prepariranje i identifikacija idu tokom jeseni i zime. Znaci sada.

Slavko,
kada budem imao neke konkretnije informacije ja cu otvoriti posebnu temu za teren u Makedoniji. Tada ces videti da li se termin uklapa ili ne.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica