Autor Tema: Trnovita Casica.  (Pročitano 621 puta)

Resavac71

• Lutka
Trnovita Casica.
« poslato: 25.Jun. 2013, 17:21:47 »
Scutellinia trechispora

U poslednje dve Nedelje  dosta cesta kod mene, imam je vec na 6 razlicita stanista. Scutellinia-e se lako odvajaju od drugih vrsta Gljiva ali se zato vrlo tesko medjusobno razlikuju, problem lezi najvise u tome sto postoje razne impretacije od razlicitih Autora, koji nikako ne mogu da se usaglase, pa se desi da se neko ime pojavi, bude jedno vreme i onda opet nestane kao sto je slucaj sa  Scutellinia armatospora, koja se pominje u Svajcarcu a evo sad vidi da je sjedinjena sa trechispora. U svakom slucaju ova trechispora i nije nesto tesko da se izdvoji, posto kao sto se vidi i nije nesto retka, ima Duge dlake, i okrugle spore sa malo vecim bodljama.

ihi

• Leptir
Odg: Trnovita Casica.
« Odgovor #1 poslato: 25.Jun. 2013, 21:39:32 »
Interesantna je i vrsta Scutellinia cejpii koja raste na vrlo vlažnoj podlozi, na mahovini pored česme, na drvenom koritu preko koga se preliva voda i sl.

Sliična je vašoj, kako ste je vi nazvali, trnoviitoj čašici. Inače prof. dr Jelena Vukojević i moja malenkost u našoj novoj zajedničkoj knjiizi koja se nedavno pojavila iz štaampe Atlas gljiva i internacionalni rečnik narodnih imena gljiva, ovaj rod u predlogu standardiizacije imena na srpskkom jeziku nazvali imenom trepljice jer njihove bodljice neodoljivo podsećaju na trepavice.

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #2 poslato: 25.Jun. 2013, 23:34:29 »
Ime Trepljica mi se svidja, onda bi mogla biti ova moja zvezdano-sporasta Trepljica, ali sta je sa ostalim Trepljicama, nije lako ovim malim imena dati.
Scutellinia cejpii nisam nalazio, ima isto spore sa bodljama jedino su spore malo vise elipsne, jajaste, nisu bas skroz okrugle, a i dlacice su malo manje. Sto je najgore kod tih Scutelinija ni jednu jedinu ne mozes resiti bez mikroskopa, nisam bas neki ljubitelj mikroskopiranja ali kad se mora.
Za tu tvoju novu knjigu negde sam cuo ili procitao, od Tebe imam "Moj prvi Gljivarski Korak" koja je izuzetno lepo napisana, ranije sam puno tih knjiga kupovao, dosao do neke cifre od skoro 60 knjiga, a onda sam mnoge razdavao i poklonio Ljudima za koje sam smatrao da su im potrebnije, U medjuvremenu skupljam samo elektronsku literaturu, mislim nije lose nabaviti par monografija, za specijalne rodove, ali sta da radim ja koji volim svaki rod, takozvani Gljivar Svastaros, meni je svaka Gljiva lepa i zanimljiva.

Pozdrav Zarko.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #3 poslato: 27.Jun. 2013, 14:51:57 »
Resavac pomagaj. Nađoh ovu trnovitu čašicu trepljicu danas na livadi, tj. na zemlji koja je prošla kroz glistin crevni trakt.  ::) Veoma su male, oko 1mm. Spore su okrugle i jasno bradavičave. Ne mogu da pokažem sliku ali vizuelno liče na spore Octospora wrightii (ne kažem da je ta vrsta, samo spore liče, tj. da ti predstavim njihov izgled kad već ne mogu da slikam pa da vidiš original).

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #4 poslato: 27.Jun. 2013, 23:56:59 »
Ova tvoja je Scutellinia,

Koliko vidim kod  Octospora wrightii spore imaju male badavice, visina tih bradavica je vazna kao i duzina trepaviva(dlacica) moras da pazis dali su spore skroz okrugle ili su malo elisoidne.

Na osnovu tvog opisa predpostavljam da bi mogla biti ova za sada nova vrsta od Matocca, naime Scutellinia heterosphaera

http://www.pilzfotopage.de/Forum3/viewtopic.php?f=25&t=5535&view=unread

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #5 poslato: 28.Jun. 2013, 00:09:55 »
Mozda bi ti ipak bolje odgovarala scutellinia barlae, nije lako ni sa tim okruglosporastim.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #6 poslato: 28.Jun. 2013, 12:50:12 »
Rešio sam je, Scutellinia minor.
S.barlae i S.minor su jako slične pri čemu je S.barlae više mediteranska vrsta i ima nešto veće spore.
Našao sam i rad na netu od Nevena Matočeca upravo o ove dve vrste u hrvatskoj.

Evo i slike spora, ovaj put original  ;D, dimenzije su u proseku 15,6 mikrona. (S.barlae ima najčešće 18-20 mikrona).

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #7 poslato: 28.Jun. 2013, 16:59:10 »
Cestitam na nalazu, S minor nisam jos nalazio, ali sam zato danas nasao cak 5 razlicitih Helvella, sta reci bice opet glavobolje dok se to resi.