Autor Tema: Clitocybe agrestis ili Clitocybe costata  (Pročitano 734 puta)

Baluban_S

• Lutka
Clitocybe agrestis ili Clitocybe costata
« poslato: 18.Jun. 2013, 20:14:30 »
U jednoj od Borovih sumica u Fruskoj Gori pronasao sam ove lepe gljive. Boje su ok. Velicija oko 5-6 cm.

Mozda mi mozete pomoci da razresim dilemu koje su. Moja prva procena je Clitocybe agrestis ili Clitocybe costata.

ihi

• Leptir
Odg: Clitocybe agrestis ili Clitocybe costata
« Odgovor #1 poslato: 18.Jun. 2013, 21:41:03 »
Stevane, pre neki dan sam na Foru izašao sa mojim nalazom vrste Clitocybe costata.
I ova vaša je to.

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #2 poslato: 19.Jun. 2013, 15:49:54 »
Gledajuci malo po ključevima za ovaj rod primetio sam da je sve vise u upotrebi novo ime roda (Infundibulicybe) koji, kako mu i samo latinsko ime nagoveštava, objedinjuje levkaste Clitocybe u zaseban rod. Iako je naziv roda logičan mislim da je i rogobatan. Već zamišljam kako englezi lome jezik izgovarajući ga.

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 19.Jun. 2013, 19:37:38 »
Bojane,

za dužinu jednog ljudskog života ne postoji šansa  da upoznamo sva imena poznatih nam vrsta gljiva jer se događaju stalna predevanja koja, ruku na srce, dovode do svojevrsnog apsurda. Razumem da određene vrste dobijaju nova imena kada se prebacuju iz roda u rod, ali predevanje imena maltene iz čista mira, ne znam čemu vodi. Idite na sajt Catalogue of life koji daje i sinonime i videćete kroz šta su sve prošle mnoge vrste. Ukucajte bilo koju vrstu i dobićete more naziva. Tome treba pridodati i američki egocentrizam u kojem oni za nama poznate vrste daju američka imena u koja uključuju američke autore.
Mislim da je najbitnije da se razumemo.

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #4 poslato: 20.Jun. 2013, 23:11:41 »
Ibrahime u potpunosti podrzavam sve sto si potpisao, to sa menjanjem imena je prava ludnica, ali tako je bilo u proslosti pa ce verovatno tako ostati i u buducnosti.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #5 poslato: 26.Jun. 2013, 21:01:12 »
Evo i moje C.costata, nađena u sađenoj smrekovoj šumici na Fruškoj gori