Autor Tema: X konferencija polaznika IS Petnica  (Pročitano 754 puta)

Srdjan Janev

• Administrator
  • Jaje
  • Odgovaran za HW i SW foruma
X konferencija polaznika IS Petnica
« poslato: 01.Dec. 2011, 10:53:18 »
Od 9. - 11. 2011. će se u Novom Sadu u amfiteatru VII PMF-a održati X konferencija učenika srednjih škola učesnika Obrazovnih programa ISP.

Pozivam vas da ako ste u mogućnosti skoknete i pogledate šta su ti mladi ljudi radili.

Rasporedi i ostale informacije o konferenciji se mogu naći na sajtu konferencije, tj. na http://konferencija.petnica.rs

Radovi iz nekih prethodnih godina se mogu naći na sajtu http://prs.petnica.rs/eps/

Motivacije radi, šaljem vam apstrakt jednog od 66 radova koji će biti prikazani (posterom i izlaganjem):

Prilog poznavanju diverziteta i ekologije makromiceta Medvednika i Jablanika
Nevena Vukojičić
Ovaj rad je rezultat istraživanja diverziteta i ekologije makromiceta Medvednika i Jablanika. Sporokarpi gljiva su prikupljani na Medvedniku i Jablaniku, u prvoj polovini avgusta 2011. godine. Determinisano je 116 taksona, od čega 112 do nivoa vrste, a 4 do nivoa roda. Najzastupljenije su gljive razdela Basidiomycota (90%). Najbrojniji redovi su Agaricales (46 vrsta), Polyporales (20 vrsta), Russulales (16 vrsta) i Boletales (13 vrsta). Najveći broj determinisanih vrsta spada u rodove Russula, Lactarius, i i Lycopedon. Konstatovano je pet vrsta koje se nalaze na listi zaštićenih gljiva u Srbiji, u smislu sakupljanja radi trgovine (Boletus edulis Bull., Cantharellus cibarius Fr., Cantharellus amethysteus (Quélet) Sacc., Marasmius oreades (Bolton & Fr.) Fr. i Russula virescens (Schaeff.). Šest vrsta se nalazi na crvenoj listi za Srbiju (Ivancevic, 1998), od kojih dve imaju status skoro ugroženih (NT; Astraeus hygrometricus (Pers.:Pers.) Morgan i Boletus appendiculatus Sch.), a četiri bez dovoljno podataka (DD; Mutinus caninus (Hudson:Pers.) Fr., Mycena renati Quélet, Pleurocybella porrigens (Pers.:Fr.) Singer i Trametes pubescens (Schumacher: Fr.) Pilat), a svih šest se nalaze na crvenoj listi za Evropu (Ing 1993) u kategoriji LC .
Mentor: Sanja Đurović

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: X konferencija polaznika IS Petnica
« Odgovor #1 poslato: 05.Dec. 2011, 20:39:37 »
Srđane
Hvala za obaveštenja o Petnici. Mojim  klincima sam pokazao naučne radove. Jedva su čekali da
završim pa da odu. Možda ih to ne zanima. Još su mali ali nemaju takvu ambiciju. Želeo sam da im predstavim drugačiji pogled na svet oko nas. Ipak mislim da je to sjajno za decu i odrasle.
Pročitao sam nekoliko radova i prijatno iznenadio izborom tema i sadržajem.
Veliki pozdrav Dejan

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #2 poslato: 05.Dec. 2011, 23:34:31 »
Fantastično!
Neke od linkova na relevantne teme sam dodao.

Dejane, deci probaj da daš Ispitivanje ikoničnosti onomatopeja u stripovima na različitim jezicima Baš je kul! ;)
« Poslednja izmena: 05.Dec. 2011, 23:47:10 jozi »

Srdjan Janev

• Administrator
  • Jaje
  • Odgovaran za HW i SW foruma
« Odgovor #3 poslato: 05.Dec. 2011, 23:40:02 »
Mah Dejane,

Nemoj se sekirati. Ko(nj) razume - s(h)vatiće. Ipak su 3 promila popoulacije 3 promila. Znamo gde smo, znamo koliko nas ima. Naše je da ponudimo, pa ko voli ...

U svakom slučaju, hvala ti na trudu. Samo nastavi.