Autor Tema: Mravi uzgajivači gljiva  (Pročitano 1501 puta)

ihi

• Leptir
Mravi uzgajivači gljiva
« poslato: 14.Jun. 2013, 08:06:06 »
Poznato je u nauci o termitima i gljivama da termiti uzgajaju oko tridesetak vrsta gljiva iz familije Lyophyllaceae pod nazivom Termitomyces. Takođe sam čitao u nekim tekstovima o gljivama (a i sam sam se uverio) da i mravi uzgajaju gljive, tj. žive sa njima u simbiozi i da se hrane njihovom micelijom. No o ovome drugom nema pouzdanih naučnih dokaza. U leto 1995. godine našao sam u četinarskoj šumi Brezovac u Rožajama, na dva ogromna mravinjaka udaljena međusobno dvadesetak metara, veliki broj gljiva. Na jednom, sa južne strane (ako jug i osunčanost uopšte igraju u ovom slučaju ikakvu ulogu), raslo je pedesetak običnih uvijača (Paxillus involutus), a na drugom, isto sa južne strane, tridesetak ne baš mnogo razvijenih kuštravih sunčanica (Macrolepiota rhacodes). Nažalost, tada nisam imao fotoaparat, zadovoljavao sam se pamćenjem. Nakon ovog susreta priželjkivao sam sličan prizor, tim pre što sam sada posedovao i fotoaparat. I, ovih dana, tačnije 9. VI išao sam u gljivarsku šetnju i na jednom mravinjaku visokom do 60 cm ugledao sam traženii prizor. Rasle su dve gljive za koje nisam bio 100% siguran koje su, ličile su mi na Macrolepiota rhacodes, ali dok ih komppletno ne sagledam, ne dajem izjavu. Sutradan su ponovo počele kiše tako da do 13. VI nisam bio u prilici da ponovo odem na teren i da proverim da li su se gljive otvorile. Strahovao sam da ih neko ne polomi, iščupa i sl. 
Moja slutnja se delimično obistinila. Razvijeniji primerak gljive bio je iščupan i  iskomadan. Drška je bila bačena pored mravinjaka i bila je cela. Drugi primerak je bio netaknt, neznatno je porastao za protekla četiri i po dana, ali se nije otvorio. Primetio sam i novu gljivu s druge strane (i opet sve ovo s južne strane).
Razvijeniji primerak sam iščupao i uverio se da je reč o Macrolepiota rhacodes.
Ne bih želeo da se ovo o čemu pišem shvatii kao mistifikacija već kao pitanje da li naši mrravi uzgajaju određene vrste saprobnih gljiva?
Pozdrav svima, Ibrahiim

ihi

• Leptir
Odg: Mravi uzgajivači gljiva
« Odgovor #1 poslato: 14.Jun. 2013, 08:07:20 »
nastavak

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #2 poslato: 14.Jun. 2013, 12:58:32 »
Intresantno zapazanje,

Moracu i ja malo vise da obratim paznje kad prodjem pored kakvog mravinjaka.

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 18.Jun. 2013, 06:13:23 »
I juče sam naišao na sličan prizor gore opisanom - mravi uzgajivači gljiva - samo su sada na mravinjaku i tik uz njega rasla tri primerka šampinjona Agaricus perrarus / bademov šampinjon. Jedna je već bila završila život, druga u razvijenom stanju i treća u cvetu mladosti.

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 21.Jul. 2013, 08:35:50 »
Evo novosti iz mravljeg baštovanluka.
Juče, 19. VII, bio sam na istom terenu gde sam pre mesec dana snimio tri-četiri vrste Agaricus perrarus na mravinjaku. Mravlje vrednice nisu sedele skrštenih ruku već su ponovo uzgajile tri bademove pečurke.
Gljive su bile vrlo razvijene, zdrave,  sa nekarakteristično za vrstu dugim drškama.

ihi

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 29.Mar. 2014, 06:41:13 »
Pre 120 dana pokrenuo sam temu o mravinjacima, mravima i gljivama. Osim nekoliko uključivanja u diskusiju, pre neki dan sam dobio fotografiju koja potvrđuje moje nalaze i pretpostavke o tome da i naši mravi uzgajaju gljive za ishranu.
Ja postavljam pitanje, s obzirom da nisam iz sveta nauke, koliko jedna pretpostaka treba da dobije materijalnih potvrda u realnosti da bi prešla u svet činjenica?
Naime, pre neki dan mi je gljivarka, gospođa Nada Petronić, članica Mikološkog društva Srbije, dostavila fotografiju mravinjaka na kojem su rasle kuštrave sunčanice (Macrolepiota hacodes). Ovu pojavu snimila je pre nekoliko godina na Kopaoniku.
Dakle, činjenice su na mojoj strani, ali za dalja istraživanja potrebna su druga znanja u odnosu na ova koja ja posedujem. Vredelo bi to istraživanje pretvoriti u nešto ozbiljnije, recimo magistarski ili doktorski rad jer ova kompleksna tema to zaslužuje.