Autor Tema: Pluteus sp.  (Pročitano 633 puta)

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
Pluteus sp.
« poslato: 13.Jun. 2013, 16:40:14 »
Treba mi pomoć oko determinacije gljive iz roda Pluteus. Na prvi pogled sam je ocenio kao Pluteus leoninus, ali ne mogu da isključim ni Pluteus variabilicolor. Pa ako neko ima više iskustva sa ovim rodom pomoć bi mi dobro došla.
Gljiva je fotografisana 09.06.2013. na lokalitetu Papratski do, Fruška gora.

ihi

• Leptir
Odg: Pluteus sp.
« Odgovor #1 poslato: 13.Jun. 2013, 21:25:20 »
Jasna fotografija.
P. leoninus.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 13.Jun. 2013, 21:44:24 »
Jeste, leonius je, i ja ga imam sa istog lokaliteta.
Nego imam ja jedno pitanje. Papratski do je pod režimom I stepena zaštite u Nacionalnom parku što znači da niko ne sme da uđe bez posebnog odobrenja i pratnje. Nešto se ne sećam da si podneo takav zahtev. ;D
Iako se šalim to je naravno i tačno ali se ne poštuje.

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #3 poslato: 13.Jun. 2013, 22:51:18 »
Hvala za odgovor. :)
A što se tiče dozvole... ja inače ne berem gljive za jelo. Samo po jedan primerak radi determinacije kada je to potrebno. Recimo pomenuti Pluteus leoninus nisam ubrao. Mislim da mnogo vecu štetu čine motorne testere nego moj fotoaparat, a pre nekoliko godina sam viđao i organizovano branje kostrike na Brankovcu.

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #4 poslato: 14.Jun. 2013, 12:47:22 »
Meni licno te zabrane idu na zivci, nekako me podseca na birokratiju.

Po meni dve su mere dovoljne da se spase Gljive.

1. Zabraniti otkup i prodaju Gljiva.
2. Zabraniti secenje i krcenje Suma.

Prosle godine kad sam bio u Srbiji, posetio sam u mom kraju Prasumu "Vinatovaca" privucen reklamom iz nekih novina, medjutim to je toliko mali deo Sume koji je zasticen, a svuda naokolo se sece tako da je to stvarno apsurdno. za samo nekoliko sata koliko sam bio tamo proslo je nebrojeno kamiona sa prikolicama za drva. ako vec se pravi zastitna zona onda citava planina u ovom slucaju Beljanica.

U Austriji takodje ima neka Prasuma navodno 500 godina nedirnuta, medjutim tu opet treba neka grdna odobrenja, da bi covek uopste usao i bilo sta istrazio, a iz sigurnih izvora znam da je ta Prasuma sva ispresecana asfaltnim putevima. i da pojedina elita ide redovno u lov. navodno vrsi se neka regulacija populacije.

Ako bi se stvarno Gljive nestajale sa prekomernim branjem, onda bi prvi bio Vrganj koji bi trebao da izumre, medjutim kada se jedna Suma posece, onda su sve Gljive koje su bile vezane za tu Sumu za narednih nekoliko decenija za sva vremena unistene.

ihi

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 14.Jun. 2013, 14:03:09 »
To je naša svakodnevna jadikovka, kako bi kazao T. Ujević

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #6 poslato: 14.Jun. 2013, 14:37:17 »
Nažalost gazdovanje našim šumama izgleda vodi ka stvaranju monokultura.