Autor Tema: Ischnura elegans, Jezero Kraljevac  (Pročitano 1256 puta)

Radoman

• Gusenica
Ischnura elegans, Jezero Kraljevac
« poslato: 07.Jun. 2013, 19:53:46 »
Mislim da ovi pripadaju ovoj temi. Ako sam pogriješio molim vas ispravite me...

Vodena djevica      Ischnura elegans

30.05.2013 god.  / jezero Kraljevac / Deliblato
« Poslednja izmena: 09.Jun. 2013, 20:47:16 Saša Rajkov »

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
Odg: Ischnura elegans, Jezero Kraljevac
« Odgovor #1 poslato: 09.Jun. 2013, 20:52:51 »
Podelio sam postove u posebne teme.
Ovde možete pronaći diskusiju o načinu postavljanja novih tema ili nadovezivanja na stare.

Jeste, to je Ischura elegans.

Da li često posećujete jezero Kraljevac?
2011. i 2012. krajem jula meseca sam zajedno sa U.S.R. "Deliblatsko jezero" u njihovom sedištu organizovao kamp za nekolicinu studenata.
Verovatno najveća vrednost ovog specijalnog rezervata prirode u pogledu faune vilinskih konjica nije vezana za samo jezero, već za potoke i izvore na lokalitetima Beli Izvor i Spasovina (na nekih 5-10 minuta od Udruženja). U pitanju je vrsta Coenagrion ornatum, i uveliko leti u periodu kada ste fotografisali ove Ischura-e., pa eto preporuke za sledeći put pošto su fotke odlične.
(rad na temu distribucije ove vrste u Srbiji biće u pirpremi uskoro, po svršetku sezone)
« Poslednja izmena: 09.Jun. 2013, 21:19:47 Saša Rajkov »

Radoman

• Gusenica
« Odgovor #2 poslato: 09.Jun. 2013, 21:58:14 »
Hvala vam za potvrdu i sugestiju, a žao mi je što ste morali da gubite vrijeme pri razdvajanju tema.

Na vaše prvo pitanje mogu da napišem da ne posjećujem jezero Kraljevac koliko bi volio...  :)
Pecanje mi je jedan od izgovora da boravim u prirodi i dugi niz godina dolazim na jezero Kraljevac. Zadnji put sam bio 29-tog i 30-tog maja ove godine kada sam fotografisao "postavljenu" vodenu djevicu. Sjećam se razgovora sa Dejanom i Pecom u kom pominju grupu iz NS da boravi trenutno kod njih i da su prikupljali "neke" uzorke. Moji dobri drugari, ali ne znaju i za moja druga interesovanja osim pecanja...  :)
"Svijet je mali " i žao mi je što se tada nismo upoznali, nadam se da će biti prilike.

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
« Odgovor #3 poslato: 10.Jun. 2013, 00:25:40 »
Ovogodišnja grupa je verovatno ekipa sa hidrobiologije pri PMF, Novi Sad. Kamp je ove godine izostao, a do kraja nisam uspeo ni posetiti samo jezero, sticajem okolnosti (namera mi je bila da ga obiđem u maju mesecu). :(  Tako da se nismo mimioišli.  :)

A evo i teme vezano za pomenutu vrstu, Coenagrion ornatum, odn. njeno stanište. Fotografija ženke je sa lokaliteta Beli Izvor, u samom Deliblatu.

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
« Odgovor #4 poslato: 10.Jun. 2013, 00:42:59 »
Što se tiče I. elegans, na prvoj je mužjak, dok je na drugoj ženka. Vidno se razlikuju po obojenosti (mada ženke mogu takođe biti obojene poput mužjaka).

Na jezeru, na delovima obraslim vodenim potopljenim i površinskim (flotantnim) rastinjem tokom jula meseca je pored I. elegans, najčešća vrsta, Erythromma viridulum. Mužjak je prepoznatljiv po crvenim očima:

Međutim, nešto ranije, tokom maja i juna, se kod nas javlja slična vrsta, takođe crvenih očiju, ali nešto krupnija. Nisam je zabeležio na jezeru jer ga do sada u tom periodu (usled obaveza na fakultetu - predavanja i ispitnog roka) nisam uspeo posetiti.  :-\
Stoga obratite pažnju na crvenooke. :)

Takođe, od vretenaca se može desiti da proleti zalutali mužjak Calopteryx splendens:

sa obližnjih potočića ili ispusta pod branom, kojeg sam zabeležio u julu nad samim jezerom (međutim u preletu nisam mogao biti siguran). Takođe leti u većem broju tokom maja i juna meseca, a kasnije je manje učestao.

Eto, za početak toliko za sledeću posetu jezeru. :)

Radoman

• Gusenica
« Odgovor #5 poslato: 06.Jul. 2013, 22:44:21 »
Izvinite što tek sad nalazim vrijeme da vam se zahvalim za, meni svaštaru-amateru, kvalitetne sugestije iz vaše sfere interesovanja.
Na moju žalost, nisam imao vremena da odvojim za posjetu Deliblatu. Ako bude sve po planu!!! idem u drugoj polovini ovog mjeseca i boraviću od 3-5 dana.
Sve što je živo oko mene zanimljivo mi je...   :)
Ne volim da ih hvatam već da ih fotografišem, tako da sve što "ulovim" na taj način rado ću postaviti na ovoj temi.
Hvala...

Radoman

• Gusenica
« Odgovor #6 poslato: 05.Maj. 2014, 22:33:40 »
Mislim da je u pitanju - Sympecma fusca - Jezero Kraljevac / Deliblato
Fotografisano: 03.05.2014.god.

Molim vas ispravite me ako sam pogriješio u određivanju...
Hvala

Radoman

• Gusenica
« Odgovor #7 poslato: 06.Maj. 2014, 17:26:08 »
Ako je važno, bilo je dosta "bliskih susreta" i sa Ischura elegans  :) , sa manje ili više izraženim bojama zavisi od posmatranog primerka...

02.05.2014.god. sa istog mjesta

Bilo je još par v.k. koje nisam mogao fotografisati, možda sledeće prilike...

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
« Odgovor #8 poslato: 29.Maj. 2014, 13:29:08 »
Eto me da odgovorim... :)

Identifikacije su tačne, nema ispravki.  :)

Radoman

• Gusenica
« Odgovor #9 poslato: 29.Maj. 2014, 14:50:56 »
Hvala vam Saša...  :)