Autor Tema: Diskusija o načinu postovanja  (Pročitano 1324 puta)

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
Diskusija o načinu postovanja
« poslato: 08.Jun. 2013, 02:19:16 »
Tema je podeljena od prethodne i izdvojena kao posebna obzirom na posebnu tematiku.

Ovo moze da ide kao posebna tema. Preglednije je ako se o odredjenoj vrsti diskutuje sa nekog lokaliteta.
« Poslednja izmena: 09.Jun. 2013, 20:45:47 Saša Rajkov »
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
Odg: Diskusija o načinu postovanja
« Odgovor #1 poslato: 08.Jun. 2013, 10:37:04 »
Preglednije je ako se o odredjenoj vrsti diskutuje sa nekog lokaliteta

Kako misliš preglednije je kad se o nekoj vrsti raspravlja u više tema?
Treba za svaki nalaz otvarati novu temu?
Koliko će biti tema o jednoj te istoj vrsti? 
Koga zanima određena vrsta treba da pretraži ceo forum?
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #2 poslato: 09.Jun. 2013, 14:46:33 »
Ovo je interesantna razmena argumenata. Slažem se sa Enkom - jer su suštinski oba podatka iz istog regiona (Vojvodina) - ali mislim da je ovo specifičan slučaj: jer je Gaborov podatak iz 2011, a drugi svež, od pre nekoliko dana...
Ali odluka podele teme ipak pada na admina grupe (Saša ili Đuki).

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #3 poslato: 09.Jun. 2013, 20:37:15 »
Slažem se sa Gaborom da je preglednije, posebno za moderatore.
Često se dešava da neko ne pogodi da je ista vrsta u pitanju, i onda nastane kupus salata.
A uglavnom se ovde na forumu ne provlače toliko dodatne informacije o vrstama.
Posebno važan argument da se pokreće zasebna tema za fotografije nekoliko primeraka, je to da kada je veliki broj fotografija sa različitih lokaliteta i različitih vrsta, lakše je napraviti grešku pri determinaciji.
Mislim da je jedino zgodno grupisanje postova po lokaciji, odn. vodenoj površini - tako se može dobiti mnogo jasnija slika o tome gde se koje vrste i zajednice vilinskih konjica mogu javiti, a za nekog ko želi pronaći nekoliko vrsta ili posetiti određeno područje može biti korisno.
« Poslednja izmena: 09.Jun. 2013, 20:54:09 Saša Rajkov »

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
« Odgovor #4 poslato: 09.Jun. 2013, 21:31:20 »
U konkretnom slučaju, mogao sam i ostaviti poruku u prethodnoj temi, ali shvatih da će, obzirom na lokaciju (Deliblato), otići u drugom pravcu. Ischnura elegans je uobičajena vrsta i naravno da bi svakim njenim postavljanjem kao zasebne teme dobili bezbroj novih tema o jednoj istoj vrsti.
Međutim, svaki put to može biti i Ischnura pumilio, ili npr. mužjak Coenagrion pulchellum (koji na ovim prostorima mogu dosta podsećati na I. elegans).
Gotovo svaki put je fotografija sa nekog drugog lokaliteta, i korisnici foruma imaju obično nekoliko fotografija sa iste lokacije koje postavljaju odjednom (kao što se u praksi i pokazalo do sada).
Dakle, nedostaje nekoliko tema koje trebam napisati da stoje označene na početku odeljka za vilinske konjice, koji će uputiti korisnike foruma na koji način da postavljaju nove teme u odeljku.

Radoman

• Gusenica
« Odgovor #5 poslato: 09.Jun. 2013, 22:27:02 »
Preglednije je ako se o odredjenoj vrsti diskutuje sa nekog lokaliteta

Kako misliš preglednije je kad se o nekoj vrsti raspravlja u više tema?
Upravo u odgovorima na ovakva i slična pitanja je moj motiv da nastavim učešće u već postavljenoj temi, a da ne otvaram novu.
« Poslednja izmena: 09.Jun. 2013, 22:31:31 Radoman »

Radoman

• Gusenica
« Odgovor #6 poslato: 09.Jun. 2013, 22:38:28 »

Dakle, nedostaje nekoliko tema koje trebam napisati da stoje označene na početku odeljka za vilinske konjice, koji će uputiti korisnike foruma na koji način da postavljaju nove teme u odeljku.
Nadam se da ću moći kvalitetnije učestvovati u već postojećim i postavljati nove teme posle vaših budućih navedenih tema.
Pozdravljam vas.

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
« Odgovor #7 poslato: 09.Jun. 2013, 23:17:35 »
je ovo specifičan slučaj: jer je Gaborov podatak iz 2011, a drugi svež, od pre nekoliko dana...
Joži, da li jedna vrsta u različitim godinam izgleda drugačije? Zašto ne bi slike jedne vrste iz različitih godina bile zajedno?

Ischnura elegans je uobičajena vrsta i naravno da bi svakim njenim postavljanjem kao zasebne teme dobili bezbroj novih tema o jednoj istoj vrsti.
Upravo si u tom pravcu krenuo.
Razdvojio si temu a da mi nisi odgovorio na pitanje zašto je preglednije imati više tema sa istom vrstom nego jednu. Izvinjavam se što sam u toj temi otišla u off, ali je veliko pitanje da li bi uopšte pročitao ta moja pitanja da sam ih postovala na drugom mestu. Čini se da ni sada nisi razmislio o tim pitanjima, jer mi ni u novoj temi nisi dao odgovore. Istina, pitanja su upućena Gaboru, ali pošto si podelio temu znači da se slažeš sa Gaborom a to valjda znači da imaš argumente za to. Molim za objašnjene kako je preglednije imati x tema sa jednom vrstom, nego jednu temu za jednu vrstu?

Međutim, svaki put to može biti i Ischnura pumilio, ili npr. mužjak Coenagrion pulchellum (koji na ovim prostorima mogu dosta podsećati na I. elegans).
Ako se dogodi da neko postuje slike slične vrste u postojeću temu, onda moderator treba da izdvoji slike te slične vrste u novu temu, ili već postojeću, ako takva već postoji.

Gotovo svaki put je fotografija sa nekog drugog lokaliteta, i korisnici foruma imaju obično nekoliko fotografija sa iste lokacije koje postavljaju odjednom (kao što se u praksi i pokazalo do sada).
Takve teme su drugačije i trebale bi imati naslov po lokaciji i/ili po datumu. Forumaši obično tako i rade.
Ovo je bio drugačiji slučaj, postojala je jedna tema, sa slikama jedne vrste i dodate su slike iste te vrste.

Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
« Odgovor #8 poslato: 10.Jun. 2013, 00:09:11 »

Upravo u odgovorima na ovakva i slična pitanja je moj motiv da nastavim učešće u već postavljenoj temi, a da ne otvaram novu.

Niste ništa uradili pogrešno, samo ste načeli temu koju je Enka ranije već započela i dileme koje nismo razrešili. ;)

Za početak, komunikaciju bismo mogli voditi malo uljudnije, bez veće tenzije, jer je u pitanju forum, naša dobra volja, razonoda i malo slobodnog vremena upregnuti u korisne svrhe.
Dakle, u pitanju je samo organizacija foruma. Da, slažem se da trenutno ova sekcija foruma treba sistematično sređivanje, ali sam ovih meseci fokusiran pre na sistematično uređivanje sopsvenih obaveza kao što je završavanje fakulteta i sl. (forum ne gledam nužno kao obavezu iako rado provodim slobodno vreme ovde).
A meni na kompleksna, ali olako postavljena pitanja, treba malo više vremena da odgovorim, i na to se odnosi moj komentar o uljudnosti.
Ako je nestrpljenje došlo zbog prethodnog predloga u jednoj temi o S. sanguineum (za koji mislite da sam prevideo) - i taj predlog sam razmotrio, ali još uvek nisam našao adekvatno rešenje kojim bih bio zadovoljan. Jer džumla S. sanguineum-a ne znam kome će biti od koristi.
Imamo različita stanovišta, obzirom da nisam izrazito aktivan forumaš, niti sam se prethodno prihvatao moderatorskih dužnosti.

A evo odgovora na pitanja upućena Gaboru:
Koga zanima određena vrsta, može pogledati njen opis i distribuciju na BioRaS portalu (doteraćemo opise, trenutno su takvi kakvi su), ali i u budućem priručniku HabiProt-a. Forum nije knjiga, niti zamena za knjigu, nije ni web stranica posvećena nekoj grupi insekata na kojoj možete čitati informativne tekstove o njima. On je nešto drugo, sažetije, fragmentisano, nekad nepouzdanije.

Biće mnogo tema o jednoj te istoj vrsti, od istog korisnika, makar na početku.
Postoji jedan ključni problem. Pojedine vrste vilinskih konjica se udaljavaju i po više desetina, pa i stotina kilometara od vodenog staništa na kom su se razvili i tada se mogu zateći na nekim potpuno "nelogičnim" mestima poput npr. gradskih ulica. Nalaz ovakve vrste, na takvoj lokaciji nije mnogo indikativan, osim ako je u pitanju neka od retkih vrsta ili onih sa malo podataka.
Stoga je moja dilema pomerena korak dalje - fokus treba staviti na vodena staništa koja naseljavaju i tako i pristupiti vilinskim konjicima. Pregledati staništa koja često obilazite i na njima prikupljati fotografije, podatke, opise staništa - samog akvatorijuma, vegetacije i sl.
Ukoliko bismo za neke vrste koje imaju izrazitu disperziju (poput Sympetrum sanguineum, S. meridionale, S. striolatum i S. fonscolombei), ili npr. vrste iz roda Aeshna (A. mixta, A. affinis, A. isoceles) uzeli u obzir sve nalaze, dobili bismo da ih ima u gotovo čitavoj Vojvodini. Što je, iako su vrste brojne i rasprostranjene, prilično netačno (npr. sve jedinke u krugu prečnika 20km mogu poticati iz jedne jedine bare u kojoj su se razvile - stoga ako bara nestane, nestaće i populacija na tom području).
Prisustvo odraslih jedinki na nekoj vodenoj površini, u većem broju, ukazuje na to da stanište makar vizuelno odgovara datoj vrsti za reprodukciju.
Ovo je iz ugla nekog ko aktivno radi na prikupljanju podataka o rasprostranjenju vilinskih konjica.
A iz ugla nekog ko želi da nauči više o vilinskim konjicima, već sam napisao koji su to izvori koji mogu ili će moći pomoći kod konkretnih vrsta.

Kao što rekoh - mogao sam ostaviti poslednju, Radomanovu, poruku u istoj temi, ali nisam iz gorenavedenog razloga - pretpostavih da će otići u drugom smeru. Nekoliko poruka koje se tiču lokaliteta i drugih vrsta tamo prisutnih vidim kao posebnu celinu. Ukoliko je neko pronašao I. elegans na npr. Krupačkom jezeru kod Pirota, to zaslužuje posebnu temu, jer je mogao pronaći bar 5-10 jako zanimljivih vrsta, i time želim pomoći i uvesti ih u svet vilinskih konjica prečicom do onih egzotičnijih vrsta.
« Poslednja izmena: 10.Jun. 2013, 00:12:59 Saša Rajkov »

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
« Odgovor #9 poslato: 10.Jun. 2013, 00:30:04 »
.

Hvala za odgovor.
Žao mi je što postavljanje pitanja smatraš za neuljudnost i komunikaciju sa tenzijom.
Samo sam htela da mi neko objasni ono što ne razumem. Moja pitanja se nisu odnosila na S. sanguineum. Bila su opšta.
Izvinjavam se zbog neugodnosti.

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
« Odgovor #10 poslato: 10.Jun. 2013, 00:51:39 »
Molim.  :)
Tako mi je izgledalo kad pročitah četiri upitne rečenice zaredom. ::) 
Često se ne može raspoznati ton kojim se neko obraća. Stoga težim uvek koristiti ova čuda  ;D :D :) (u adekvatnoj meri, naravno) kada pišem na forumu ili drugde u neformalnoj komunikaciji na internetu, jer ipak prikazuje i izraz lica sagovornika.

Radoman

• Gusenica
« Odgovor #11 poslato: 19.Jul. 2013, 00:25:11 »
U temi "… u zemunskom dvorištu..." sam napravio dvije greške. Vi ste me Saša ispravili u jednoj, a to je da se ne radi o košuljici neke od Odonata već o košuljici cvrčka. Hvala vam na ispravci i na upućivanje na pravi trag za determinaciju. Ako može predlog kako ispraviti moguću buduću grešku, a da ne opterećujemo nekog drugog i da se održi red na temi...
Zamolio bih vas da mi pošaljete privatnu poruku da grešku ispravim sam i da je postavim na odgovarajućem mjestu. Jednostavno da ne bi neko drugi gubio vrijeme zbog mog ne znanja...
Hvala vam... 

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
« Odgovor #12 poslato: 19.Jul. 2013, 08:10:57 »
Nažalost, moderator za određenu grupu (u konkretnom slučaju za Odonata sam to ja :) ), može samo da podeli temu, na dve, ali samo neko sa administratorskim pravima može premestiti temu u odgovarajući odeljak - stenice i cvrčci. Neka me neko ispravi ako sam pogrešio.

Radoman

• Gusenica
« Odgovor #13 poslato: 19.Jul. 2013, 12:20:25 »
Suština mog predloga je da to što ste već napisali, umjesto na pomenutoj temi, napišete meni na privatnu poruku. Tada bi ja, koji sam napravio pomenute greške, mogao :

1. izbrisati moj tekst
2. kopirati isti
3. postaviti ga u odgovarajuću grupu
4. naveo bih da ste me vi ispravili i uputili na odgovarajuću grupu
5. i dobio odgovor, koji će zadovoljiti moju radoznalost...  :)

Administratori imaju šta pametnije da rade, a red je da ja počistim svoje...  ;)     

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #14 poslato: 19.Jul. 2013, 12:57:37 »
Pomenutu temu sam ja podelio i deo sa cvrcima premestio u odgovarajuci podforum. Nisam siguran sta je od alata za ovu namenu na raspolaganju pojedincima sa nizim pravima pristupa. Na ovo bi bolje odgovorio Milos koji je drugi administrator foruma i koji mnogo bolje poznaje program od mene.

Ono sto sam radio je da sam otvorio temu koja je imala par poruka van teme i u okviru poruke, koja je pokrenula diskusiju u drugom pravcu, izabrao plocicu Podeli temu i dao novi naziv teme. Time je formirana nova tema u podforumu Odonata. Nakon toga sam otvorio novoformiranu temu i kliknuo na plocicu Premesti temu i izabrao podforum (Stenice i cvrci) gde bi ta tema trebala da stoji. Nakon toga se ona pojavila tamo.

Nije problem ako se se povremeno treba intervenisati na ovaj nacin. Ako se problemi ovog tipa namnoze, onda cemo videti sta da se radi.
« Poslednja izmena: 19.Jul. 2013, 15:41:15 Gabor Mesaros »
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
« Odgovor #15 poslato: 19.Jul. 2013, 13:13:00 »
Zahvaljujem.

Koliko vidim, nije mi na raspolaganju opcija "premesti". Saćekaćemo Miloša da prokomentariše.  :)

Radoman

• Gusenica
« Odgovor #16 poslato: 19.Jul. 2013, 21:24:16 »
Pomenutu temu sam ja podelio i deo sa cvrcima premestio u odgovarajuci podforum. Nisam siguran sta je od alata za ovu namenu na raspolaganju pojedincima sa nizim pravima pristupa. Na ovo bi bolje odgovorio Milos koji je drugi administrator foruma i koji mnogo bolje poznaje program od mene.

Ono sto sam radio je da sam otvorio temu koja je imala par poruka van teme i u okviru poruke, koja je pokrenula diskusiju u drugom pravcu, izabrao plocicu Podeli temu i dao novi naziv teme. Time je formirana nova tema u podforumu Odonata. Nakon toga sam otvorio novoformiranu temu i kliknuo na plocicu Premesti temu i izabrao podforum (Stenice i cvrci) gde bi ta tema trebala da stoji. Nakon toga se ona pojavila tamo.

Nije problem ako se se povremeno treba intervenisati na ovaj nacin. Ako se problemi ovog tipa namnoze, onda cemo videti sta da se radi.

Hvala vam