Autor Tema: Ko je on?  (Pročitano 1688 puta)

ihi

• Leptir
Ko je on?
« poslato: 07.Jun. 2013, 22:30:46 »
Toliko malo znam o ovom insektu kojeg redovno nalazim u šampinjonima (Agaricus spp.) da ne smem ni da kažem da je to crv, još manje gusenica, a najmanje stonoga. Primetio sam da na prednjem delu tela ima tri para nogu, zapravo šapice a možda još jedan par naa kraju tela. Moguće je da je larva nekog insekta. Uglavnom, livade su posle ovih kiša prepune šampinjona, a predmet ove teme se gospodari u njima.
Ko je on?

ihi

• Leptir
Odg: Ko je on?
« Odgovor #1 poslato: 13.Jun. 2013, 11:18:18 »
Da li je moguće da će moj gljivojedac ostati neidentifikovan?

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
« Odgovor #2 poslato: 13.Jun. 2013, 21:30:25 »
.

Gusenica nije, liči na larvu, kod mene nešto slično zovu crv žičar.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 14.Jun. 2013, 08:12:58 »
Hvala Boženka.

Drago mi je što ste se javili.

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #4 poslato: 05.Jul. 2013, 22:11:34 »
Po mojoj proceni Melanotus sp. (fam. Elateridae)

ihi

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 06.Jul. 2013, 07:33:07 »
Bojane hvala. Od mog poslednjeg javljanja imao sam još jedan susret sa ovom larvom, crvom žičarom, kako ga nazva Boženka. Ova larva je izuzetno tvrda, kao da je od žice.
Novi susret je bio kada sam otkopao vrh drške vrste Amanita inaurata da ga fotografišem. Crv žičar bio je u zemlji.

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #6 poslato: 06.Jul. 2013, 08:22:59 »
Postoji nekoliko sličnih vrsta žičara. Najčešče su to larve skočibuba (Elateridae), poput Melanotusa na slici(pravi žičari). Slične su i larve mračnjaka tj. lažnih žičara (fam. Tenebrionidae) i Alleculidae.
Za determinaciju je bitan poslednji abdominalni segment i razvijenost prenjih nogu koje su kod Tenebrionida jače razvijene od zadnjih. Dok kod skočibuba su svi parovi nogu slične veličine.
Inače svi žičari su vrlo značajne štetočine u poljoprivredi, a posebno u okopavinama.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #7 poslato: 06.Jul. 2013, 14:03:22 »
Ovog – po narodnom izrazu – žičara (larva Elateridae) najčešće ćete naći u kontekstu tzv. zaštite bilja, kao štetočinu kultura (gde se nude razna rešenja i otrovni preparati protov njih)... Kao biološka zaštita npr. u krompiru i šargarepi može de posluži kadifa (Tagetes patula) čiji jak miris ih tera iz zemlje. Inače zovu ga crv žičar zbog kitinastog oklopa.
« Poslednja izmena: 06.Jul. 2013, 14:12:03 jozi »