Autor Tema: Ne znam koja je vrsta [Orthetrum coerulescens]  (Pročitano 1126 puta)

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
Ne znam koja je vrsta [Orthetrum coerulescens]
« poslato: 14.Nov. 2011, 22:37:59 »
Ovog ofucanog vilinog konjica slikao sam 2. septembra ove godine na Borkovackom jezeru kod Rume. Slika nije najjasnija. Tek sam proucavao foto aparat no, nadam se da ce neko uspeti i na osnovu ovakvih slika da odredi vrstu.

« Poslednja izmena: 15.Nov. 2011, 10:15:30 Đuki »
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
Odg: Ne znam koja je vrsta
« Odgovor #1 poslato: 14.Nov. 2011, 23:02:15 »
U pitanju je Orthetrum coerulescens ili možda bruneum, stara ženka. Mlade su smeđe boje.
Za potvrdu mi je potreban označeni deo fotografije uveličan, ako se vidi nervatura krila.

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
« Odgovor #2 poslato: 14.Nov. 2011, 23:07:06 »
Mislim da se deo koji me interesuje ipak najbolje vidi ovde.

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #3 poslato: 15.Nov. 2011, 00:08:56 »
Saljem sve slike da se nadju.
« Poslednja izmena: 15.Nov. 2011, 00:23:36 Gabor Mesaros »
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
« Odgovor #4 poslato: 15.Nov. 2011, 00:22:41 »
Orthetrum coerulescens.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Ne znam koja je vrsta [Orthetrum coerulescens]
« Odgovor #5 poslato: 15.Nov. 2011, 15:13:14 »
Naravno ne dovodim u pitanje da nije coerulescens: mreža krila je nedvosmislen dokaz, a i lice je braon a ne plavo kao kod brunneum.

Ali imam pitanje vezano za boje: učinilo mi se da na ovom konjicu ima nekih razlika u boji, pa sam malo čačkao zasićenost u PS da ih pojačam. To nije manipulisanje (znači nisam ništa dodatno bojadisao) i to je normalna procedura u obradi slika, jer automatski aparati većinom jako "greše" u bojama. Rezultat se vidi sa slike koju sam prikačio (sa leve strane sam zakačio i jednog "čistokrvnog" mužjaka coerulescens sa neta). Vidi se da dominira plava (abdomen), a thorax "vuče" ka ovim bojama...

Moje pitanje je da li ovo sa bojama nešto znači?

P.S. mada je slika dosta male rezolucije pa nisam siguran da nisu samo odsjaji sunca u pitanju... :-\
« Poslednja izmena: 15.Nov. 2011, 15:24:33 jozi »

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
« Odgovor #6 poslato: 15.Nov. 2011, 16:05:22 »
Znači ;-)
Prvo, na fotografiji sa desne strane je ženka, kao što sam već napomenuo.
Osnovna boja kod ove, ali i drugih vrsta Orthetrum-a je žuto-smeđa (što se može videti i po još uvek žutim nožicama ženke), dok zreli mužjaci ubrzo dobijaju plavi, odnosno plavo-ljubičasti, nalep.
Ženke mnogo kasnije dobijaju plavi nalep, koji kod O. coerulescens ima više primesa ljubičaste u odnosu na O. bruneum.
Grudi poslednje bivaju zahvaćene bojom, i u ovom slučaju najviše "vuku" na ljubičasto.

Neobičnu plavu boju dela abdomena možete zanemariti jer se nalazi iza krila.

Drugo, kod O. coerulescens su prepoznate dve podvrste:
O. coerulescens coerulescens - boja odgovara gore pomenutom opisu, grudi ostaju manje-više crne kod mužjaka
O. coerulescens anceps - mužjaci su intenzivnije plavo obojeni, a plavi nalep zahvata i grudi (slično kao kod O. bruneum)
Pored toga, postoje i prelazni forme između ove dve podvrste.

I treće, usled JPEG kompresije koja dodatno menja originalnu fotografiju (ako se ne varam?), najsvetliji deo vilinog konjica daljim pojačavanjem boja dobija neku zelenu nijansu koja i za mene jeste zbunjujuća :), dok se na obe fotografije na ovim mestima može videti neka bledo-žuta nijansa.

Eto. Mislim da smo sada izanalizirali sve nijanse i boje na ovim fotografijama, osim možda pozadinu... :)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #7 poslato: 15.Nov. 2011, 16:16:53 »
Pozitivno iznenađen 8) Dobio sam bolji odgovor nego što sam očekivao, a još si dotakao i jpeg kompresiju (što je tema za sebe)
Pitam se gde bih našao ovu informaciju da sam i tražio... (imaš pivo kad se vidimo ;)) Elem, tema je iscrpljena

Razgovor nastavljen u temi
Teorija boja i FotoSlog akcije
prim.admin.
« Poslednja izmena: 16.Nov. 2011, 23:01:55 Gabor Mesaros »