Autor Tema: Radoman Zindovic  (Pročitano 956 puta)

Radoman

• Gusenica
Radoman Zindovic
« poslato: 04.Jun. 2013, 23:13:31 »

Poštovanje svim članovima ovog foruma.
Rodjen sam 11.09.1964 god u Podgorici, a zadnjih oko 27-28 godina živim u Zemunu. Kad imam vremena volim da budem u prirodi. Planine... a posebno pored Dunava ili nekog lijepog jezera. Jedna od mojih radoznalosti, koju nisam izgubio je živi svijet u mom najbližem okruženju... Nisam poznavalac, već volim da posmatram sva ta živa bića sa kojim dijelimo zajednički prostor, tog trenutka i volim da znam šta sam posmatrao.
Hvala unaprijed savakom od vas ko mi bude pomogao da tačno saznam o kom se biću radi... takodje dobrodošla je i svaka sugestija vezana za fotografiju.

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
Odg: Radoman Zindovic
« Odgovor #1 poslato: 05.Jun. 2013, 00:35:14 »
.

Dobrodošao u naše društvo.

dobrodošla je i svaka sugestija vezana za fotografiju.
Hm, čini se da nema opšteg pravila. Za razne grupe organizama različiti su prioriteti. Mislim da je zajedničko jedino to da je uvek bolje imati više snimaka iz različitih uglova i ako je moguće zumirane (ili kropovane) detalje koji odstupaju po nečemu. Najbolje bi bilo da postaviš nekoliko slika pa da vidimo možemo li pomoći da saznaš šta si video/slikao.
"Moji" su noćni leptiri, za njih je bitno da budu slikani tako da se što bolje vidi gornja strana krila i obično je dovoljan jedan takav snimak. Retko kada je potrebno imati sliku tela ili donju stranu krila. Kod dnevnih leptira je vrlo poželjno imati slike i gornje i donje strane krila, ali to nije uvek moguće, leptiri baš i ne sarađuju kod slikanja.
Uz slike šalji i podatke kada i gde si nešto slikao, za insekte je korisno znati i na kojoj biljci su nađeni, ali nije neophodno.
Šalji šta imaš, a mi ćemo se potruditi da podelimo naše znanje i iskustvo.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

Radoman

• Gusenica
« Odgovor #2 poslato: 06.Jun. 2013, 01:06:50 »
Hvala na dobrodošlici  :) ... a posebno na savjetima.
Upravo ovakve smjernice su mi važne jer interesovanje za živi svijet mi je neuporedivo veće od znanja.

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #3 poslato: 06.Jun. 2013, 17:56:17 »
Dobro nam došli.  :)

E, pošto volite da provodite vreme pored Dunava ili jezera, a pretpostavljam uopšte vodenih površina, od mene par saveta.  :)
Naime, u istim tim vodama borave i razvijaju se larve vilinskih konjica, insekata iz reda Odonata, a odrasle, kirlate jedinke se motaju (tačnije lete :) ) okolo negde od početka maja pa do septembra meseca (za većina vrsta je upravo sada udarni period). Pa stoga bih vas zamolio da obratite pažnju, možda vam neki od njih ispozira. Evo, ilustracije radi, predstavnika dva podreda - vilinski konjici (u užem smislu) i vretenca.

Izvinjavam se ovom prilikom, moram napisati negde kao posebnu temu u "svom" odeljku, kako ne bih svaki put sišao s' kursa tamo di ne treba.  :-\
« Poslednja izmena: 06.Jun. 2013, 18:00:32 Saša Rajkov »