Autor Tema: Bački Brestovac-Kraljevski rit (identifikovano)  (Pročitano 809 puta)

Magdalena Grahovac

• Gusenica
Bački Brestovac-Kraljevski rit (identifikovano)
« poslato: 28.Maj. 2013, 14:40:17 »
Pozdravljam ekipu, evo i mog prvog pitanja  :)
Prošle godine 09.06. u Bačkom Brestovcu na lokalitetu Kraljevski rit uspela sam fotografisati ove viline konjice. Potpuni sam duduk što se tice poznavanja ovih prelepih stvorova, pa vas molim za identifikaciju.
Magdalena
« Poslednja izmena: 10.Jun. 2013, 18:18:10 Magdalena Grahovac »

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
Odg: Bački Brestovac-Kraljevski rit, molim identifikaciju
« Odgovor #1 poslato: 28.Maj. 2013, 15:10:17 »
Topla dobrodošlica od mene!  :)

Nije se moglo bolje odabrati za početak.  ;D Tu sam za sve kojima vilinski konjici "padnu" u kadar.  :) Nadam se da će ih biti još mnooogo u ovog leta. :)
Najpovoljnije je "vijati" ih pre podne, dok ne uprži sunce. Rano ujutru još uvek ne mogu dobro poleteti, pa ako ih poplašite iz vegetacije, može se desiti da stanu veoma blizu i ispoziraju. Kasnije tokom dana se krupnije, iz podreda Anisoptera, znaju podići prilično visoko.

Što se fotografija tiče, ovako:

Na prvoj je Platycnemis pennipes, jedini iz svoje familije (Platycnemididae) u ovom delu Evrope. Prilično uobičajena vrsta, prvenstveno tekućih voda, ali se javlja u manjoj brojnosti i na nekim stajaćim vodama.

Na drugoj je Anax. Zamolio bih za isečak originala, u predelu glave, kako bih proverio vrstu.
Zanimljivo je da je jedinka negde izgubila veliki deo zadnjeg levog krila.

Na poslednjoj je kopula Coenagrion pulchellum. Nešto se ređe javlja u odnosu na blisko srodnu i sličnu, C. puella.

Eto, toliko od mene. Uz pitanje - da li se slažete sa unosom ovih nalaza i fotografija (smanjene rezolucije) na BioRaS, portal o biološkoj raznovrsnosti?

Magdalena Grahovac

• Gusenica
« Odgovor #2 poslato: 28.Maj. 2013, 15:23:49 »
Hvala na brzom odgovoru i uputstvu kako ih najlakše privoleti za fotografisanje  ;D. Kroz Kraljevski rit, celom dužinom protiče kanal (nekad potok), sa veoma čistom, hladnom vodom. Naravno da se slažem sa unosom ovih podataka na portal. Fotki će biti, nadam se već za koji dan.  Isečak orginala u predelu glave poslaću čim dodjem do njega.
Hvala još jednom!

Magdalena Grahovac

• Gusenica
« Odgovor #3 poslato: 10.Jun. 2013, 17:45:19 »
Našla sam konačno fotografiju i šaljem isečak, nažalost nije baš najčistija fotografija  :-\ , nadam se da će pomoći u determinaciji. Pozdrav i hvala.

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
« Odgovor #4 poslato: 10.Jun. 2013, 18:15:01 »
Hvala.
Kako svi ostali karakteri (obojenost abdomena i grudi) ukazuju na Anax imperator, tako ćemo i presuditi.
Na isečku se ne vidi dovoljno dobro crna šara u osnovi čela, koja je jedino što odstupa, ali obzirom da je fotografisano iskosa i na nivo detalja, kao i na to da sam pogledao fotografije iste vrste iz sličnog ugla, ovaj detalj nećemo uzeti za relevantan. :)

Magdalena Grahovac

• Gusenica
« Odgovor #5 poslato: 10.Jun. 2013, 18:17:23 »
Hvala  ;D  Za koji dan idem u Brestovac,pa se nadam boljim fotografijama, s obzirom na dobijeno uputstvo.

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
Odg: Bački Brestovac-Kraljevski rit (identifikovano)
« Odgovor #6 poslato: 18.Jun. 2013, 15:44:01 »
Nalazi su uneti na BioRaS portal.

Željno iščekujem nove fotografije. :)