Autor Tema: Majske gljive  (Pročitano 1877 puta)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Majske gljive
« poslato: 21.Maj. 2013, 08:56:48 »
Evo 4 nove sa Fruške. Nisam ih još detaljno gledao, mnogo obaveza oko ove izložbe, jedva čekam da završim.

ihi

• Leptir
Odg: Majske gljive
« Odgovor #1 poslato: 21.Maj. 2013, 14:19:16 »
Gljiva sa slike 1 Psilocybe sp.
Gljiva sa slike br. 2 mogla bi biti Leptoglossum muscigenum, ali i Arrhenia spatulata. Za njih je karakteristično odsustvo klasičnih listića i rastu u mahovini. Nekarektiristična je, kako se čini, debela drška.
Slika 3 Agrocybe sp. ???
Slika 4 gljiva liči na Leucopaxillus

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 21.Maj. 2013, 17:00:08 »
Broj 2 nije sigurno ni jedna od ovih ponuđenih jer nije vezana za mahovinu, rasla je iz zemlje. Meni liči na mladi Pseudocraterellus, videćemo još da li ima nešto pod mikroskopom.
Takođe Leucopaxillus giganteus je krupna gljiva, imam je na sajtu a ova je relativno mala, oko 6-7cm. Ako ima još neki Leucopaxillus onda može biti. Čekamo spore.

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 21.Maj. 2013, 19:36:21 »
Vrlo ste teške gljive izbacili na pogđanje-nagađanje. Ovo druga ne bi trebalo da je Pseudocraterellus. Njegov šešir je talasast, tanak, drška ušiljena. Prikazana vrsta nema to. A to što ste je smestilu u travu-mahovinu, vama na dušu. Lepa joj je pozadina ali nije auterntična. S obzirom da dajete interesantne vrste, mogli biste malo da ih propratite tekstom, bar da date "tehničke" podatke.
Poslednja mi liči i na Melanoleuca, no one imaju guste listiće pa se zbog toga i zovu gustoliske. Imao sam nekoliko susreta sa vrstom Leucopaxillus giganteus. Naravno, ja ne znam kojih je bila dimenzija fotografisana gljiva. Tek sad nam otkrivate njene dimenzije, ali to ne mora ništa da znači. Porašće. I mi smo bili mali. No, maj mesec nije vreme kada se javlja P. giganteus, no kada su gljive u pitanju, nikada se ništa ne može sa sigurnošću tvrditi. Evo već petnaestak dana kako se javljaju tipično letnje vrste Amanita caesarea, vrsta koja se javlja početko jula meseca. Ponergde je zovu petrovača po Petrovdanu.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #4 poslato: 22.Maj. 2013, 07:22:39 »
Da malo pojasnim, pozadina je relativno autentična ;). Gljiva je rasla iz zemlje uz samo drvo, okružena mahovinom. Priznajem da sam je za fotografisanje pomerio jer je mesto bilo pod jakom kosinom. Ako se dobro sećam drvo je bilo bukva.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #5 poslato: 22.Maj. 2013, 19:16:40 »
Sad ću malo ja da tipujem. Druga je možda Cantharellus cinereus a četvrta Infundibulicybe geotropa.

ihi

• Leptir
« Odgovor #6 poslato: 22.Maj. 2013, 20:14:58 »
Lepo je od vas što ne zaboravljate na gljive s obzirom da ste kazali da imate preko glave obaveza u pripremanju izložbe (beše li o sisarima?).
I lepo je od vas što pratite kretanja u nadevanju i predevanju imena gljivama koja idu do besmsla. Eto, javljate nam da je proslavljena Clitocyba geotropa izgubila to ime i postala Infundibulicybe.
No, vratimo se na ono o čemu sam u prethodnom javljanju pisao. Pisao sam o tome da su gljive postale neposlušne i da više ne poštuju ni julijanski ni gregorijanski kalndar. Javljaju se kad im je volja, što prevazilazi naša saznanja o životu i ekologiji gljiva. Eto, Clitocybe geotropa, alijas Infundibulicybe, koja se javlja u kasnu jesen (na svetog Mratu - mratinčicam / martinčica), ušetala je u rano proleće. Ali, ja ne mislim da je na vašoj fotografiji C/I. geotropa.
A šta kazati za ponuđenu Cantharellus cinereus? Milism da ni to nije ta vrsta.
Idemo dalje, tražimo dok ne padnemo od iscrpljenosti tj. dok sve slične vrste ne iscrpimo.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #7 poslato: 22.Maj. 2013, 22:29:48 »
Da su gljive lake za determinaciju bile bi dosadne. ::)
Imam gomilu ne determinisanih gljiva ali ove ću prvo mikroskopski da odradim, možda već sutra ako stignem, pa ćemo videti.

ihi

• Leptir
« Odgovor #8 poslato: 23.Maj. 2013, 08:51:24 »
Gljiva br. 4 je Clitocybe sinopica. Javlja se od aprila meseca. Malo starija postaje levkasta.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #9 poslato: 23.Maj. 2013, 15:44:16 »
Što jes, jes, liči. Na žalost na preparatu nema ni jedne spore. Definitivno je Clitocybe, možda baš ova što kažete, nemam baš puno iskustva sa ovim rodom. Šta je presudilo osim proleća, i ima li još koja slična vrsta?

Za br.2 i dalje mislim da je Cantharellus cinereus, spore veoma liče. Moguće da je ovo samo kržljavi pojedinačni primerak. Nisam mogao da slikam i da izmerim spore jer nije radio program.
« Poslednja izmena: 23.Maj. 2013, 15:50:57 Dragisa Savic »

ihi

• Leptir
« Odgovor #10 poslato: 23.Maj. 2013, 16:57:21 »
Zato što je definitivno Clitocybe kako vi kažete a kako i ja mislim.
U knjizi Ilustrovani rečnik sveta gljiva, koju smo obavili pre neku godinu prof. dr Jelena Vukojević i ja, jedan pasus je posvećen morfologiji pod kojom se podrazumevaju postojane karakteristike vrste. E, kada smo usvojili rod, vrsta se nametnula. Oker šešir sa blagim, koliko vidim, udubljenjem, listići ređi i beli, drška iste boje kao šešir i, najzad, javila se u proleće. Latinska reč sinopica znači rđasto-oker.
Ja ovu vrstu nisam nalazio. No iz ovog roda ima puno vrsta koje su jedna drugoj slične pa je vrlo teško bez mikroskopije doneti sud šta je šta.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #11 poslato: 24.Maj. 2013, 10:01:52 »
Kad smo već kod Clitocybe evo nađoh još jednog među ne determinisanim od prošle godine. Primerak nađen u smrekovoj šumi polovinom juna.