Autor Tema: Osa ili neka vrsta muve?  (Pročitano 1276 puta)

Bojan Radeka

• Gusenica
Osa ili neka vrsta muve?
« poslato: 12.Maj. 2013, 17:37:29 »
Posmatrali smo danas i fotografisali sedam neobičnih insekata u Vršcu kako lete iznad osušene trave u blizini panja i dva žbuna ukrasnog ljubičastog hibiskusa. Nisam do sada vidjao takve osice ili muve. Prva fotografija u letu, druga na listu.
Tu je i fotografija jedne pcele sa dugackim antenama.

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
Odg: Osa ili neka vrsta muve?
« Odgovor #1 poslato: 12.Maj. 2013, 20:01:08 »
Na prve dve slike je Megascolia maculata i to muzjak jer ima crnu glavu. Zanimljiv nalaz. Mozes li da das malo detaljnije gde i kad je slikana.

Na drugoj slici je jedna pcela, najverovatnije iz roda Eucera. I to takodje muzjak, oni imaju tako duge antene.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Bojan Radeka

• Gusenica
« Odgovor #2 poslato: 13.Maj. 2013, 13:58:24 »
Juče u 13-14h i potom su ponovo posmatrane na istom mestu oko 16h. Ulica u kojoj su posmatrane je u južnom delu grada odakle je potok Mesić udaljen nekih 500 metara a bivši vojni poligon za obuku u upravljanju oklopnim borbenim vozilima udaljen 200-300 metara. Pokušaću da obeležim na mapi.

U tom istom panju zimuju vatrene stenice, mravi, i verovatno larve bube nosoroga gde smo u blizini videli jednu larvu i ljušture odraslih.

Koliko su česte te ose?

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #3 poslato: 13.Maj. 2013, 14:00:01 »
Ne znam koliko su ceste (nikad ih nisam posebno trazio) ali znam da sam i ja u svojoj dosadasnjoj terenskoj praksi sreo samo par puta.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Bojan Radeka

• Gusenica
« Odgovor #4 poslato: 20.Maj. 2013, 16:34:49 »
Ose Megascolia maculata su i juče bile na istom mestu :) izgleda da im odgovara lokacija.
Evo par fotografija jedne ose potajnice.