Autor Tema: Klešta raka  (Pročitano 1498 puta)

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
Klešta raka
« poslato: 07.Maj. 2013, 20:11:24 »
Moze li neko na osnovu ovih klešta da kaže o čemu je ovde reč.
Par klešta je nadjeno na Divčibarama u centru turističkog kompleksa i to pored potoka koji služi kao lokalna kanalizacija.  >:( :o
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Bojan Radeka

• Gusenica
Odg: Klešta raka
« Odgovor #1 poslato: 08.Maj. 2013, 00:15:19 »
Velika klešta nekog slatkovodnog raka.
Mislim da su klešta rečnog raka (Astacus astacus). Ili možda pre raka kamenjara (potočnog raka) (Astacus torrentium) sudeći po staništu.
Rak kamenjar (potočni rak) ima maksimalnu dužinu tela od 8 do 10 cm. Trebalo bi da je vrsta sa NATURA2000

Veoma su osetljivi na smanjenje količine kiseonika i zagađenje. Po veličini klešta primerak je bio odrasla jedinka star nekoliko godina.
Da li je ranije beleženo prisustvo potočnih rakova na tom područiju i tom potoku?

Evo još nešto o rakovima za one koji nisu znali, rakovi imaju plavkastu krv zbog toga sto metal u HEMu nije gvožđe nego bakar.

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #2 poslato: 08.Maj. 2013, 10:25:11 »
...
Da li je ranije beleženo prisustvo potočnih rakova na tom područiju i tom potoku?
...

Nista ne znam o rakovima na Divcibarama ali je podatak svakako zanimljiv jer smo u toku prikupljanja podataka o prirodnim vrednostima Maljena za njegovo ukljucenje u Emerald mrezu.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #3 poslato: 05.Sep. 2013, 23:54:10 »
... Ili možda pre raka kamenjara (potočnog raka) (Astacus torrentium) sudeći po staništu.

Samo jedna ispravka - naziv potočnog raka je Austropotamobius torrentium.  ;)

Bojan Radeka

• Gusenica
« Odgovor #4 poslato: 11.Sep. 2013, 09:35:45 »
Hvala na ispravci  :)
Moja greska, pisalo je A. torrentium pa mi je bilo logicno da je Astacus kao recni rak. Trebao sam da proverim iz vise izvora.

evo jedan link gde se presvlaci potocni rak http://www.bvo.zadweb.biz.hr/pages/vodozemci,%20raci,%20puzevi/rak%20-%20potocni.htm

Milan Jovanović

• Lutka
« Odgovor #5 poslato: 05.Mar. 2014, 22:54:38 »
Još jedan nalaz sa Maljena. Slikano je kroz vodu, ali se nadam da će moći nešto da se zaključi. Pretpostavljam da je u pitanju Astacus astacus ili Austropotamobius torrentium.

Radi se o gornjem, najvišem delu toka Bele Kamenice, ispod vrha Kraljev sto. U prilogu je slika staništa. Za razliku od pomenutog potoka u centru Divčibara (ili Žujan ili Crna Kamenica), ovo je nenaseljen i nezagađen deo. Interesantno sa istog lokaliteta: jeremičak (Daphne blagayana).

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #6 poslato: 06.Mar. 2014, 08:46:12 »
EXIF podaci iz fotografija govore da su one snimljene 24. aprila 2006. godine. Da li je to tacno?
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #7 poslato: 06.Mar. 2014, 11:43:42 »
Teško je reći nešto na osnovu ovih fotografija. Metodom eliminacije, na osnovu staništa stiže se do iste dileme. Ali dalje od toga stvarno teško ide. Važno je lepo fotografisati glavu i prednji deo grudi, što se ovde ne vidi (savet za neke buduće susrete :) ).

Milan Jovanović

• Lutka
« Odgovor #8 poslato: 06.Mar. 2014, 14:17:47 »
Datum iy 2006. je tačan. To se vidi i u prvom delu imena fajla (format GGGGMMDD).

Biće mi drago da pomognem vezano za Maljen i Emerald mrežu, ili neki drugi projekt, sa nešto malo informacija koje imam. Ne znam šta vam može koristiti. Na raspolaganju sam.

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #9 poslato: 06.Mar. 2014, 14:29:55 »
Vrlo koristan nalaz. Na zalost, fotografija nije za direktno odredjivanje ali nam je dobra orijentacija da obratimo paznju na ovaj teren. Vec ove godine cu najverovatnije obici da detaljnije pogledam i Belu i Crnu Kamenicu, koliko zbog rakova toliko i zbog vodenih insekata  ;)
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Milan Jovanović

• Lutka
« Odgovor #10 poslato: 07.Mar. 2014, 23:16:41 »
Predlažem da u taj obilazak svakako uključite i Crnu Reku. To je zaštićen deo, ispod Pitomina, a ta strana Maljena je po mom mišljenju najbogatija biljnim i životinjskim vrstama (odakle imam nekoliko meni vrlo interesantnih nalaza biljaka). S druge strane, da pomenem i to da se priča da u tom kanjonu ima dosta poskoka.