Autor Tema: [Coneagrion puella] (+pulchellum?)  (Pročitano 1021 puta)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
[Coneagrion puella] (+pulchellum?)
« poslato: 14.Nov. 2011, 00:09:23 »
Slab sam na konjicima (i nemam taj famozni priručnik), pa pitam...

Datum i lokacija: 7. jul 2011
402214 mE 5112848 mN 106 m

A ovo je Gabor u akciji na tom zajedničkom terenu :):

« Poslednja izmena: 16.Nov. 2011, 00:28:30 jozi »

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
Odg: Coneagrion puella?
« Odgovor #1 poslato: 14.Nov. 2011, 11:46:20 »
Ne mogu biti siguran bez slike abdomena sa strane :-( Obrazloženje:

Dve vrste Coenagrion-a kod nas su veoma slične, a prvu ćete veoma često viđati - C. puella i C. pulchellum. Ove dve vrste se u slučaju mužjaka (ženke su drugačije, varijabilnije, - imaju zelenu i plavu formu) od ostalih vrsta Coenagrion-a razlikuju po crnim šarama na abdomenu gledano sa strane - imaju crne tanke pruge na svakom segmentu koje dosežu skoro do samog početka segmenta:

http://www.habitas.org.uk/dragonflyireland/5605.htm

Sa druge strane, mužjak C. pulchellum se od C. puella lako razlikuje po prekinutoj plavoj pruzi na prednjoj strani grudi:

https://picasaweb.google.com/lh/photo/2uUI81LwkM-tVsfSAwiuAVKuokyJhVTn44wPHMOpH8Q?feat=directlink

Dakle, ubuduće obratite pažnju da kod ovih i sličnih vretenaca napravite i fotku sa strane - kako grudi, tako i abdomena ;-)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #2 poslato: 14.Nov. 2011, 13:19:14 »
Hvala na detaljima!
Poznat mi je problem "slikanja sa strane" ali nekad to nije izvodljivo, jer je objekat pokretan, a ovo sam slikao kad još to nism znao.
Učimo se... :(

P.S. Uvek pravim masu fotografija ali nažalost druge fotke istih nemam,
ali ovo je slikano u blizini nekoliko minuta ranije, možda pomogne:

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
« Odgovor #3 poslato: 14.Nov. 2011, 14:42:24 »
Na ovoj je Coenagrion puella. Evo i detalja koje sam pomenuo obeleženih na fotografiji.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 14.Nov. 2011, 21:26:25 »
E, hvala, ovo mi se sviđa ;)
Ja ne bih da diram naslov, jer ona dva ranija primerka i dalje nisu sigurni (nek urednik vadi znak pitanja...)

milos.jovic

• Jaje
  • *
« Odgovor #5 poslato: 15.Nov. 2011, 22:42:17 »
Na drugoj fotografiji je definitivno Coenagrion puella. Jedna od korisnih stvari za razlikovanje C. puella i C. pulchellum je pronotum, tj. dorzalni ili leđni deo protoraksa. Zadnja ivica pronotuma je kod C. pulchellum jasno podeljena na tri lobusa (i kod mužjaka i kod ženki) dok je to kod jedinki C. puella (oba pola) mnogo slabije izraženo pa je rezultat blago zatalasana linija (videti kako to izgleda na slici 2).

Što se tiče prve slike, ovaj karakter je gotovo neprepoznatljiv. Ja bih rekao da je i u prvom slučaju C. puella jer je boja tela odgovarajuća. Naime, telesna obojenost mužjaka vrste C. pulchellum jako varira od izuzetno tamnih jedinki do onih koji su po boji sasvim slični mužjacima C. puella. Ono što je zajednički najvećem broju mužjaka C. pulchellum su prekinute antehumeralne pruge (pruge koje se paralelno pružaju duž leđne strane pterotoraksa). Ove pruge su kod C. puella uvek celovite (kao što je slučaj na slici). Ima još jedna caka kad su ove dve vrste u pitanju. Ako i žive sintopično jedna je uvek jako dominantna u odnosu na drugu. Sve u svemu ako ovaj nalaz unosite u bazu podataka predlažem vam da se zadržite na vrsti C. puella.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #6 poslato: 16.Nov. 2011, 00:24:33 »
Stanište je jedno od najboljih u Severnoj Bačkoj (većina je i pod zaštitom 1. kategorije) i toliko mozaično da sumnjam da nema obe vrste. Kao što napisah na istom mestu postoji i izolovana populacija C. splendens, koji je redak u Vojvodini.

Postoji samo jedno rešenje "zagonetke" - sledeće sezone izađem i pohvatam sve slične konjice pa ih slikam kako treba. Ako neka bude pulchellum, onda imamo i taj podatak ;)

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
Odg: [Coneagrion puella] (+pulchellum?)
« Odgovor #7 poslato: 22.Maj. 2013, 18:26:00 »
Ima li bara na ovim koordinatama neki naziv (ili barem širi lokalitet), da ne stavljam na BioRaS kao Subotička peščara?  :-\

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
Odg: [Coneagrion puella] (+pulchellum?)
« Odgovor #8 poslato: 31.Maj. 2013, 17:21:25 »
E sad sam lično uhvaćen u problemu. Ima bara naziv, ali samo malo strpljenja...

Trebalo bi staviti naziv "Tresetište" ali to je širi lokalitet. Sama bara takođe ima naziv... Pitaćemo od upravljača.