Autor Tema: Nova vrsta ribe za Srbiju, Poecilia reticulata (gupi)  (Pročitano 2469 puta)

Miodrag Milenkovic

• Moderator
  • Jaje
Nova vrsta ribe za Srbiju, Poecilia reticulata (gupi)
« poslato: 07.Maj. 2013, 11:50:12 »
Za pomenutu vrstu nedavno je objavljen rad u Nemačkom ihtiološkom časopisu koji ne može da se vidi zbog autorskih prava (u prilogu se nalazi link). Pokušao sad da ubacim rad koji posedujem u pdf formatu, ali ima više od 400kb tako da trenutno nije moguće da rad vide članovi foruma.

Radi se o gupi ribi, Poecilia reticulata koja živi duži niz godina u termalnom potoku (Topla Voda) u blizini Niške Banje. Ona slobodno živi i razmnožava se u delu potoka od oko 700m gde je limitirajući faktor na mestu uzvodno vodopad (gupi je slab plivač i ne može da savlada takvu prepreku) i zagađenje uslovljeno ljudskom aktivnosti, dok je donja tačka rasprostranjenja uslovljena prisustvom klena (Leuciscus cephalus) koji je u tom delu potoka i nizvodno dosta rasprostranjen (odgovara mu temperatura vode od oko 23 stepena C. u toku cele godine, dok je uzvodno temperatura viša i zato je uzvodno manje brojan ili ga nema). Ekološki uslovi na pomenutoj relaciji u potoku u potpunosti odgovaraju gupi ribama koje imaju stabilnu populaciju i tokom zime (temperatura vode je između 23-26 stepeni C.). U ovom staništu hrane se dafnijama, algama, larvama komaraca, sitnim mušicama i insektima koji upadnu u potok.

Rasprostranjenje gupi ribe u potoku Topla Voda posledica je oslobađanja ove ribe u pomenuto stanište od strane lokolnih akvarista. Interresantno je da živi u ovom staništu već četrdesetak godina, a da do sada nije publikovano, niti navedeno njeno rasprostranjenje u  Srbiji. 

Rad je obuhvatao istraživanje o  pojedinim ekološkim faktorima koji su karakteristični za potok, analizu vrste, polnu i starosnu strukturu, i fenotip mužjaka (za koje karakteristične i najčešće primerke Vam dostavljam fotografiju u prilogu).

Ako postoji još neki način, ubaciću rad. Probao sam sa kompresijom fajla, nije bilo dovoljno.

Ukoliko ima pitanja i interesovanja u vezi staništa, vrste i tematike rada tu sam da odgovrim.

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jai.12218/abstract

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
Odg: Nova vrsta ribe za Srbiju, Poecilia reticulata (gupi)
« Odgovor #1 poslato: 07.Maj. 2013, 13:04:31 »
Rad je pretpostavljam dostupan preko Kobson servisa u naučnim institucijama, pa stoga i studentima.

Miodrag Milenkovic

• Moderator
  • Jaje
« Odgovor #2 poslato: 07.Maj. 2013, 13:37:40 »
Nisam siguran. U mom slučaju studije su završene 2011. a pristup radu imam zato što sam autor...

Bojan Radeka

• Gusenica
« Odgovor #3 poslato: 07.Maj. 2013, 13:51:33 »
Ranije sam čitao da su slične ribe namerno naseljavane u neke delove hrvatskog primorija baš zbog toga što se hrane larvama komaraca pa da bi smanjile njihovu brojnost. Vrsta ribice mislim da je Gambusia affinis

Koliko je komaraca u blizini potoka?
« Poslednja izmena: 07.Maj. 2013, 14:04:43 Bojan Radeka »

Miodrag Milenkovic

• Moderator
  • Jaje
« Odgovor #4 poslato: 07.Maj. 2013, 14:32:16 »
Tačno je da su introdukovali ovu ribu u nekim zemljama da bi regulisali brojnost komaraca, naročito u Americi i Africi. Zbog toga i puštanja u staništa od strane "plemenitih" akvarista, ova riba je sada rasprostranjena u 62 zemlje širom sveta, i deset zemalja u Evropi (računajući sada i Srbiju). Larve komaraca jesu primarna hrana gupi riba tamo gde su one autohtone, dok u ovom slučaju (potok Topla Voda) razlog njihovog puštanja u pomenuto stanište nije njihovo smanjenje (larvi komaraca ima veoma malo, zato sam ranije naveo da su oni hrana tek nakon dafnija i algi).

Ova inače alohtona vrsta ne predstavlja opasnost po naše vode i nema veći uticaj na naše autohtone vrste jer živi u izolovanom staništu i zbog limitirajućih abiotičkih faktora (osnovni faktor temperatura vode) ne bi mogla da naseli reku Nišavu u kojoj se potok Topla Voda uliva.

Za Hrvatsku do sada nije registrovana gupi riba. Mislim da je u Hrvatskoj zastupljena jedna druga akvarijumska riba Gambusia affinis koja se takođe planski introdukovala po svetu zbog regulisanja brojnosti komaraca.

Bojan Radeka

• Gusenica
« Odgovor #5 poslato: 07.Maj. 2013, 14:45:42 »
Da pronašao sam da je ipak druga vrsta koja je 1920-1930. introdukovana u Hrvatsku i druge zemlje Evrope i to da bi se suzbila malarija - tj.prenosnik malarije. Danas je ta vrsta jedna od 100 najčešćih svetskih invazivnih vrsta i veoma je opasna po autohtonu bioraznovrsnost. Hrani se ikrom domaćih riba, planktonom, i sl. Čak traže načine da je iskorene, link http://regionalexpress.hr/site/more/riba-terminator/

Gupi i stanište koje je prihvatila u Srbiji je kao što kažete bezopasna za domaći biodiverzitet i nema opasnosti da se raširi u dalje delove reke.

Za rešavanje smanjenja broja komaraca naveo bih jedan primer, Specijalni rezervat prirode Carsku Baru. Prošle godine u junu bio sam sa kolektivom u poseti i za to vreme u rezervatu tokom vožnje brodom nismo videli ni jednog komarca. Čuvar prirode nam je objasnio da je zatvoren lanac ishrane i da riba i žaba ima u dovoljnom broju da ne dođe do preterane brojnost komaraca. Očuvan biodiverzitet.

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #6 poslato: 09.Maj. 2013, 16:28:26 »
Super radić Miki! Dostupan je preko Kobsona, ja sam ga upravo skinuo i pročitao.

Inače da se i ja uključim. Ovde je stvarno pre reč o nekim fanatičnim akvaristima. Taj potočić sa gupijima je prepun raznih akvarijumskih biljaka i puževa. Neko je baš imao zanimaciju da napravi tropsku oazu u Niškoj banji! I izgleda da mu je uspelo  :)

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија

Miodrag Milenkovic

• Moderator
  • Jaje
« Odgovor #7 poslato: 10.Maj. 2013, 09:29:31 »
Hvala Pinki :-)

Pa da, stvarno je tropska oaza. U okviru rada o gupi ribama objavili smo podatak o akvarijumskoj biljci Ludwigia repens (takodje prvi nalaz za Srbiju) koje ima u izobilju, naročito u blizini Školske česme (izvor), uz nju tu je i Vallisneria spiralis i Elodea canadensis. Onda trubasti akvarijumski puž, Melanoides tuberculata koji ima jako brojnu populaciju u delu potoka gde je rasprostranjena gupi riba. http://biologicanyssana.com/pdf/3-(1)/BN030107-Milenkovic-&-Gligorijevic.pdf

Magdalena Grahovac

• Gusenica
« Odgovor #8 poslato: 18.Jun. 2013, 08:30:36 »
Ima gupika i u Dag banjici kod Pirota, nekoih je pustio u bazen sa toplom vodom. Videla sam 10-tak ovih malih,a jedna je slučajno uletela u kadar sa punoglavcem.

Miodrag Milenkovic

• Moderator
  • Jaje
« Odgovor #9 poslato: 19.Jun. 2013, 14:22:17 »
Ima ih i na Dag banjici. Radili smo pojedina ekološka merenja samog staništa, genetske analize i populaciju gupi riba na pomenutoj lokaciji i podaci će uskoro biti zvanično objavljeni. I na ovoj lokaciji, kao i u Toploj vodi u Niškoj Banji, gupi ribe su prisutne već duži vremenski period (minimum desetak godina, verovatno i duže).