Autor Tema: Potočna mrena (Barbus peloponnesius)  (Pročitano 1960 puta)

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
Potočna mrena (Barbus peloponnesius)
« poslato: 05.Maj. 2013, 22:10:13 »
Da probijem led u novootvorenom starom odeljku foruma posvećenom ribama. :)

Ovaj primerak je pronađen prilikom pretraživanja za larvama vilinskih konjica, prošlog leta u šumskom potoku na Ceru.
Nakon fotografisanja, pušten je natrag u vodu, naravno.

Na osnovu opisa vrsta koji stoje na BioRaS portalu, rekao bih da je u pitanju potočna mrena, Barbus peloponnesius?
« Poslednja izmena: 07.Maj. 2013, 11:15:24 Saša Rajkov »

Bojan Radeka

• Gusenica
Odg: Potočna mrena (Barbus peloponnesius)?
« Odgovor #1 poslato: 06.Maj. 2013, 22:52:31 »
I ja bih se složio. Domaći naziv joj je još i krkuša, mada krkuša zovu i govedarku(Gobio gobio) . Živi na peščanom dnu potoka i planinskih reka, najviše joj odgovaraju mesta sa brzacima i virovima. Ne raste mnogo, do 200-300 grama. Jatna je riba. Lepo što si je vratio nazad u vodu.
Cini mi se da postoji nekoliko podvrsta potočne mrene u Srbiji.

Miodrag Milenkovic

• Moderator
  • Jaje
« Odgovor #2 poslato: 07.Maj. 2013, 09:33:32 »
Jeste Barbus peloponnesius (potočna mrena). U pitanju je mlada jedinka, po veličini sa slike rekao bih da je starosti oko dve godine ili nešto mlađa.
Pored ove vrste u Srbiji žive još dve vrste roda Barbus, i to Barbus barbus (mrena) koja je široko rasprostranjena u srednjim i nešto manje u donjim tokovima većih reka u Srbiji i Barbus cyclolepis (istočna mrena) koja je endemična vrsta za Srbiju. Stanište joj obuhvata Egejski sliv (Božička i Lisinska reka).

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 07.Maj. 2013, 10:35:21 »
Za one koji prikupljaju i narodna imena riba, potočnu mrenu u Rožajama zovu krkman. Vrsta je jako prisutna u Ibru, naročito u donjem toku, čak do jezera Gazivode. Zapaženo je da se za jakih vrućina ispod kamena, u čkalji, sklanja celo jato riba (10-15 komada).
Za debelog čoveka, čoveka "bez" vrata, kažu: U autobus uđe jedan krkman i sl.

branislav990

• Jaje
  • *
Odg: Potočna mrena (Barbus peloponnesius)
« Odgovor #4 poslato: 04.Maj. 2014, 13:15:45 »
Ja sam prilično ubeđen da je u pitanju Barbus meridionalis..ili B. balcanicus...
« Poslednja izmena: 04.Maj. 2014, 16:12:20 branislav990 »

branislav990

• Jaje
  • *
Odg: Potočna mrena (Barbus peloponnesius)
« Odgovor #5 poslato: 05.Maj. 2014, 15:21:13 »
Upravo sam pogledao u knjizi Ribe Srbije od Predraga Simonovića, i kaže da joj je taksonomski status krajnje nejasan..ali da se B. peloponnesius i B. meridionalis navode često kao sinonimi.