Autor Tema: Armillaria borealis mozda  (Pročitano 751 puta)

Baluban_S

• Lutka
Armillaria borealis mozda
« poslato: 18.Apr. 2013, 22:12:26 »
Danasnja gljiva stoji nedeterminisama od 07.10.2007 godine. Imam ovog puta više slika. Gljiva je masivna, visina oko 15-17 cm, šešir oko 12cm, rasla na šumskom putu. Nije vidljivo bila povezana sa nekim korenom ili drvetom. Pošetna ideja je Armillaria borealis.

Inače sutra idem u Vrnjačku banju na vikend, pa cu da obidjem Goč. Bice valjda neka sveža gljiva tamo. Ima dosta šume, a na vrhu su livade i parlozi. Prošli put je sve bilo obraslo Majčinom dušicom, mada mislim da je sada malo rano za to.
« Poslednja izmena: 18.Apr. 2013, 22:17:22 Baluban_S »

Šumi

• Gusenica
Odg: Armillaria borealis mozda
« Odgovor #1 poslato: 18.Apr. 2013, 23:22:54 »
Mislim da će pre biti Armillaria gallica. A. borealis je severnjačka vrsta.

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 19.Apr. 2013, 06:21:33 »
Kod gljiva nikad ne reci nikad. Borealis jeste severnjački ali ne mora da znači kada su gljive u pitanju. Ja sam u tašmajdanskom parku, na jednom divljem kestenu, pre nekoliko godina, našao Climacodon septentrionalis, severnjačku gljivu, doduše rasla je pored ruske crkve. Možda je tu da bi Rusima dočarala zavičaj. Ko zna koje su to tajne veze? I drugu, koju redovno nalazim u drugoj polovini leta na smrčevim panjevima u svom zavičaju, koji nije na severu ali jeste na priličnoj nadmorskoj visini, Climacocystis borealis.
Toliko o severu i severnjačkim gljivama.
A ova, Balubanova, zašto ne bi mogla biti Armillaria bulbosa?

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #3 poslato: 19.Apr. 2013, 08:11:49 »

A ova, Balubanova, zašto ne bi mogla biti Armillaria bulbosa?

Mogla bi, zato što je Armillaria bulbosa sinonim Armillaria gallica.http://en.wikipedia.org/wiki/Armillaria_gallica

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 19.Apr. 2013, 08:24:38 »
Ja sam star, vreme me pregazilo, odnosno pregazili me sinonimi.

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #5 poslato: 19.Apr. 2013, 12:12:27 »
Dragi moj gljivarski prijatelju,
mi koji malo duže pamtimo ;) , znamo da su mnoge gljive više puta menjale imena, pa čak i rodove.Sinonimi su tek posebna priča. Mikologija je živa materija koja se svakodnevno menja sa novim saznanjima i vrlo je teško propratiti sve te promene. Bitno je da smo obojica mislili na istu gljivu, odnosno gljivu istih morfoloških karakteristika. :D
Pozdrav