Autor Tema: Okolina Zaječara  (Pročitano 1582 puta)

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
Okolina Zaječara
« poslato: 17.Apr. 2013, 01:08:51 »
Gljive su slikane tokom jedne šetnje Kraljevicom 30. novembra 2012. Nadam se da ćemo razotkriti o kojim vrstama se radi :) Što se šume tiče, zaista je šarenoliko. U osnovi je degradiran hrast, ali ima i nešto bora tu i tamo. Slike nisi nikakve jer je dan bio skroz oblačan, a stativ je ostao kod kuće, pa sam slikao dokumentarno za forum i tek se sad setio da obesim fotke.

1.

2.
« Poslednja izmena: 17.Apr. 2013, 02:06:38 Милош Поповић »

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
Odg: Okolina Zaječara
« Odgovor #1 poslato: 17.Apr. 2013, 01:20:44 »
3.

4.
« Poslednja izmena: 17.Apr. 2013, 01:26:26 Милош Поповић »

Милош Поповић
11000 Београд, Србија

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #2 poslato: 17.Apr. 2013, 01:41:01 »
5.

6.

7. Baš zanimljiva!

8.
« Poslednja izmena: 17.Apr. 2013, 01:47:44 Милош Поповић »

Милош Поповић
11000 Београд, Србија

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #3 poslato: 17.Apr. 2013, 01:49:03 »
9.

10.
« Poslednja izmena: 17.Apr. 2013, 01:52:56 Милош Поповић »

Милош Поповић
11000 Београд, Србија

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #4 poslato: 17.Apr. 2013, 01:55:29 »
11.

12.

Милош Поповић
11000 Београд, Србија

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #5 poslato: 17.Apr. 2013, 02:04:46 »
13.

14. Verovatno ista kao 8. ???

Милош Поповић
11000 Београд, Србија

ihi

• Leptir
« Odgovor #6 poslato: 17.Apr. 2013, 08:49:28 »
Miloše,

vrlo mnogo ste dali primera (ponuda) što nije na radost onih koji bi pomagali u determinaciji. Među prikazanim vrstama ima slabije snimljenih, njih je trebalo izostaviti. I još najvažnije a vi ne morate to da znate, gljive su snimljene u novembru što znači da su se neke kao letnje i zakasnelo letnje vrste provukle u kasnu jesen pa su promenile boju, jednom rečju prestarale su pa ih je teško na osnovu nekih prepoznatljivih karakteristika determinisati.

1. ?
2. Pseudoclitocybe cyathiformis
3. ?
4. Stropharia coerulea
5. Flammulina velutipes
6. Lycoperdon perlatum
7. ?
8. Mycena sp.
9. Omphallina sp. (moguće je, ili čak neka Laccaria.
10. ??
11. Flammulina velutipes
12. ?
13. Psathytella sp.

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #7 poslato: 17.Apr. 2013, 21:51:45 »
1.Xerula melanotricha
3.Hygrophorus eburneus
4.Pholiota gummosa
za sve tri važi MOŽDA!

Pozdrav 

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #8 poslato: 17.Apr. 2013, 23:43:35 »
Veliko hvala na identifikacijama! Naravno, svestan sam da većinu vrsta nije moguće odrediti ovako, kao i da su fotografije loše. Nadao sam se da će vas zanimati neke gljive iz ovog slabo proučeog kraja. Još uvek se nadam da će biti ta baza za gljive  :)

Pozdrav ;)

Милош Поповић
11000 Београд, Србија

ihi

• Leptir
« Odgovor #9 poslato: 18.Apr. 2013, 07:08:06 »
Ja bih se nadovezao na ovo Šumijevo "možda".
Prvo možda: naime, Xerula/Oudemansiella melanotricha ima dlakav obod šešira, na kojem ja ne vidim ni jednu dlačicu, kao i dlakavu dršku, ali hajde, na dršci ima nešto u obliku dlačica pa bi zbog toga mogla biti vrsta kako je Šumi predložio. Kada sam kazao da su se neke letnje vrste prevezle u jesen, misio sam na gubljenje osnovnih morfoloških karakteristika zbog čega ih je teško determinisati. Nalazio sam u šumama prelepe primerke X. melanotricha sa svim morfološkim karakteristikama vrste pa ne govorim o njima samo na osnovu literature (literaturi svaka čast, kako bih, inače, znao šta sam našao da nije bilo literature) već i na osnovu ličnih iskustava.
Dugo možda: e u ovom slučaju mislim da Šumi greši. Na Miloševoj fotografiji pod brojem 3 može biti Pleurotus drynus ili neki Lentinus, a Hygrophorus eburneus nikakao jer ta vrsta nema toliko silazne listiće već ravno prirasle ili slabije silazne. Na fotografiji se uočavaju donekle nazubljeni listići, a H. eburneus ima glatke, voštane, prilično retke i debele listiće.
Četvrto možda: ja na ovoj fotografiji vidim izbledelu zelenkasto-plavu boju koja ni malo nije svojstvena vrsti Pholiota gummosa. I na ovu vrstu sam mislio da je uplovila u novembar zbog čega joj je osnovna morfološka karakteristika - zelenkasto-plava boja - izbledela (pojava koja nije neobična u svetu gljiva).
I rod Stropharia i rod Pholiota pripadaju istoj familiji pa otuda i iste ili slične morfološke karakteristike, recimo u ovom slučaju pegice po površini šešira i ljuspice po dršci. Dakle, i S. coronila i P. gummosa imaju pegice i ljuspice, ali obe nemaju zelenkastu boju kožice na šeširu. To ima samo S. coronila (raste u bukovim šumama), a da je u pitanju četinarska šuma, govorili bismo o vrsti S. aeruginosa, gljivi takođe sa zelenim šeširom.
Pozdrav obojici,
Ibrahim

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #10 poslato: 18.Apr. 2013, 21:41:48 »
Drugo možda. Mislim da listici nisu nazubljeni već oštećeni, verovatno dodirom. Pogladajte ove linkove:http://www.biolib.cz/en/taxonimage/id131449/?taxonid=60262 i http://www.mykoweb.com/CAF/species/Hygrophorus_eburneus.html
Četvrto možda. Mislim da je plava boja - koja se inače pjavljuje samo u senkama ali ne i na osvetljenim delovima gljive posledica loše podešenog foto aparata. To će  bolje objasniti neko stručniji za fotografiju.  Verujem da je to navelo Ihija na pogrešan zakjlučak.
Evo dva fotosa Stropharia coerulea i jedne Pholiota gummosa. Mislim da se sve bitno vidi. Pogledajte i ovaj link http://www.hlasek.com/pholiota_gummosa.html

Pozdrav

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #11 poslato: 18.Apr. 2013, 21:54:35 »
Što se četvrte fotografije tiče, verovatno sam je ja malo zaplavio kada sam dodao kontrast jer je gljiva bila u senci.

Drugo možda je neko otkidao i bacio na sred puta, pa sam slikao samo dokumentarno u nadi da se nešto može iz toga izvući. Izgleda da sam se prevario  ???

Милош Поповић
11000 Београд, Србија

ihi

• Leptir
« Odgovor #12 poslato: 19.Apr. 2013, 06:25:05 »
Šumi, odlično.
Miloše, javi nam kad ubuduće dodaješ ili oduzimaš boje. Kod gljiva je to vrlo važno.

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #13 poslato: 19.Apr. 2013, 11:53:06 »
Pošto se niko ne javlja probaću da pojasnim. Boja gljiva je vrlo važan element determinacije. Nezahvalno je determinisati gljive samo na osnovu fotografije na forumu jer na tom putu od fotografisanja u prirodi do onoga što vidimo na monitorima boje se drastično mogu promeniti. Kako? Najpre pri fotografisanju. Obično su u šumi loši  svetlosni uslovi što zahteva upotrebu blica. Ako već nemamo specijalne bliceve za mikro fotografiju ili ne koristimo stativ blic je rešenje, ali - najgore i trba ga izbegavati jer obično promeni boje same gljive. Bolji aparati imaju mogućnost podešavanja svake boje pojedinačno ili svih zajedno preko RGB histograma pa možemo i tu pogrešiti. Dalje, danas postoji gomila programa za korekciju fotografija pa i tu možemo zabrljati u naknadnoj doradi. Na kraju, pitanje je kako nam je podešen monitor na računaru. Dakle puno mogućnosti da se pogreši a samo jedna da se verno prenesu prirodne boje gljive do nas koji ih gledamo na forumu. :(

Pozdrav

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #14 poslato: 20.Apr. 2013, 02:10:54 »
Samo malo dase opravdam :) Boje fotografija zavise od toga da li slikamo u senci ili na suncu, a aparat nam tu cesto automatski podesi boje da izgledaju realno. On cesto omasi, pa ako se to ne ispravi u programu kasnije rezultat bude nekako ovakav. Ja sam bio brzolet i nisam sve to korigovao...

A da blic ume da da realne boje pokazao nam je Dragiša nebrojeno puta. Samo treba ga imati i znati s njim :)

Милош Поповић
11000 Београд, Србија

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #15 poslato: 20.Apr. 2013, 03:03:22 »
Nema potrebe da se pravdaš. Ja u mojim datotekama imam više loših nego dobrih fotografija >:(

ihi

• Leptir
« Odgovor #16 poslato: 20.Apr. 2013, 06:12:33 »
Jedan je Dragiša. Čini mi se da on uvek zna kako da slika i šta će dobit. Kod mene je to nasumice. Ponekada i ispadne da valja.