Autor Tema: Balegar sa Malog peska (Scarabaeus pius)  (Pročitano 2213 puta)

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
Balegar sa Malog peska (Scarabaeus pius)
« poslato: 16.Apr. 2013, 17:22:16 »
Tokom akcije čišćenja lokaliteta Mali pesak, kod Bele Crkve, imali smo prilike da vidimo značajne predstavnike ugrožene flore i faune u Srbiji - tekunice, stepskog guštera, pupavca, gorocvet, ostatke lisice i jazavca i mnoge druge.

Ovde prilažem fotografiju jednog primerka balegara, koji je pronađen mrtav. Uzorak je sačuvan (doduše, odvojeno glava sa pronotumom od ostatka tela, ali mislim da neće biti velika prepreka  ::) ) .
Trebala bi mi pomoć oko determinacije. Za početak evo fotografija sa terena, a ako i kako bude trebalo, fotografisaću ga dodatno.

Jedan kolega je tipovao sa Onthophagus vitulus (možda) ?  :)
Kad videh koliko vrsta ima, i obzirom da ne posedujem literaturu, prepuštam iskusnijima.  :D
« Poslednja izmena: 22.Apr. 2013, 15:55:42 Saša Rajkov »

ihi

• Leptir
Odg: Balegar sa Malog peska
« Odgovor #1 poslato: 16.Apr. 2013, 20:39:23 »
Pogledaj i moje balegare, anđele. Oni su celi, u jednom komadu.

Snimio sam ih na Peščari u dva navrata.
Pozdrav, Ihi

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #2 poslato: 16.Apr. 2013, 21:21:02 »
Sasa. I tvoja i Ibrahimova bube pripadaju rodu Scarabaeus. Da bih rekao vrstu treba pazljivo da pregledam slike. Sad trenutno nemam vremena za to. Kad stignem, dopunicu ovaj post. Potencijalno mogu biti tri vrste: typhon, sacer ili pius.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #3 poslato: 21.Apr. 2013, 20:38:32 »
Hvala za smernice, Gabore.  ;) Sad sam se i sam pozabavio determinacijom. Sad svatih koliki je omašaj bio Onthophagus.
Nastavio sam od roda Scarabaeus, a koristio sam ova dva ključa:

1. Zidek J. and Pokorny S.: Illustrated keys to Palearctic Scarabaeus Linne (Scarabaeidae)
2. FAUNE DE FRANCE, COLÉOPTÈRES SCARABÉIDES

Moj primerak, a rekao bih i ovaj kojeg je Ibrahim slikao u ruci, je Scarabaeus pius. Između zadnje ivice pronotuma i ostatka površine nema brazde, što je izdvaja od svih vrsta prisutnih u regionu.
« Poslednja izmena: 28.Maj. 2013, 10:24:13 Saša Rajkov »