Autor Tema: Gljivarenje po sumarcima u Vrbasu  (Pročitano 616 puta)

Baluban_S

• Lutka
Gljivarenje po sumarcima u Vrbasu
« poslato: 15.Apr. 2013, 13:01:36 »
Neki dan sam išao poslom u Vrbas pa pošto tamo imam kolegu Milutina koji se bavi gljivama svratio sam i do njega. Čizme su bile u kolima pa nije bilo problem da obiđemo neke šumarke i nasipe oko Bačkog kanala. Našli smo dosta primeraka Verpa bohemica od kojih je jedan bio visok oko 27.5cm. Danas sam ih pripremio u kajgani zajedno sa smrčcima. Pre no što sam ih stavio u kajganu probao sam ih (blanširane odvojeno)  da uporedim ukus. Drška Češke smrčkovice ima vrlo sličan ukus sa  Smrčcima. Šeširić ima neki neodređen ukus, ništa posebno. U svakom slučaju sve zajedno je bilo odlično.

Našli smo i Pezizu rapanda (najverovatnije).

Zadnja gljiva je lep primerak ali za sada ne znam koje vrste. Fotka je dobra pa ako neko ima ideju neka se javi.

Milutin mi je sutradan javio da je dalje na nasipu Bačkog kanala našao i smrčke.

p.s.
Ihi kako je bilo na Peščari?

Šumi

• Gusenica
Odg: Gljivarenje po sumarcima u Vrbasu
« Odgovor #1 poslato: 15.Apr. 2013, 14:16:31 »
Verovatno Tubaria sp.

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 15.Apr. 2013, 14:45:42 »
Vidi vraga, po drugi put pišem odgovor Stevanu jer mi je prvi izbrisan s napomenom da odgovor na istu temu šalje Šumi pa me vratilo na početak da bih se upoznao i sa tim tekstom. Previše brige o meni, poprilično me maltretira. Sada me prilično mrzi da dva puta gazim u istu vodu, ali hajde:
Bili smo u Peščari. Peščara je nemereljivo blago, čak i sa onim peskom. To je jedinstvena oblast za smirivanje duše. Nema straha od medveda, koji poznajemo Dejan i ja. Može eventualno jelen da nam pocepa kabanicu.
Našli smo popriličan broj Verpa bohemica, ali sve obezglavljene. Neko je brao, ili otkidao šešire-kapice i ostavljao da vire iz zemlje Panove ili Marsijasove svirale. Inače, celog proleća srećem izuzetno dugačke Verpe, slične olovkama.
Našli smo popriličan broj Morchela conica. Prvi put sam imao susret sa krupnim plodnim telima ove vrste, neke i preko 15 cm. I jamice su krupne i tamnomaslinaste. Vidi Mikološko društvo Srbije.
Stevane, pečurka koju si lepo fotografisao je Tubaria hiemalis.

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #3 poslato: 15.Apr. 2013, 19:50:59 »
Taj neko ko je brao samo šeširiće od verpi bi možda mogao jednom da proba i drške pa bi sigurno zaključio da su mnogo ukusmije od šeširića.

A što se smrčaka tiče šta reći. Juče sam išao malo da prošetam po Fruškoj Gori i usput naberem sremuša za salatu. Nisam mogao odoleti a da ne odem i na obližnji parlog gde sam nabrao par kila smrčaka.

Hvala za determinaciju Tubarie hiemalis.

Stevan