Autor Tema: Gljive sa Rudnika  (Pročitano 1629 puta)

Šumi

• Gusenica
Gljive sa Rudnika
« poslato: 11.Apr. 2013, 16:05:48 »
Par gljiva sa Rudnika. Nadmorska visina je oko 400m, teren pretežno krečnjački, šuma mešovita bukovo-hrastova.

Gyromitra gigas

Gyromitra gigas i Sarcoscypha coccinea

Verpa bohemica

Hygrophorus marsuolus

ihi

• Leptir
Odg: Gljive sa Rudnika
« Odgovor #1 poslato: 11.Apr. 2013, 16:50:36 »
Ovih dana, usled velikih kiša koje su padale celog proleća, počele su da se javljaju karakteristične vrste za godišnje doba. Hvala bogu da nas konačno šuma pogleda i nagradi.
Među vrstama koje su šire poznate je Gyromitra esculenta i G. gigas. Ali, da li su to baš one koje mislimo da jesu, pa i u ovom Šumijevom slučaju. Naime, pre dvedesetak godina češki mikolog Svrček uveo je među hrčke vrstu Discina fastigiata. Čini se na osnovu morfologije (retki nabori, skoro glatki) a i zbog staništa (listopadne šume) da ovo što mi nazivamo G. esculenta i G. gigas nisu ništa drugo doli Discina fastigiata. Naravno, vrhunsku prsudu dale bi spore.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 11.Apr. 2013, 17:08:33 »
Spore su rekle da je G.fastigiata  ;) a da li je treba zvati Gyromitra ili Discina nisam tolko pametan. Sad sam malo čeprko po netu, zanimljivo je da se na Index fungorum oba naziva vode kao validna a ne kao sinonimi. Evo i jednog rada o Gyromitrama Crne Gore. http://www.sfb.bg.ac.rs/Congress/PDF/protection/rad24p.pdf

PS. mahinalno sam odgovorio misleći da je moja tema a sad vidim da nije. Usput, pozdrav novom kolegi mikologu.

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 11.Apr. 2013, 19:55:56 »
Kada sam danas odgovarao Nenadu, nisam video da je Dragiša priložio fotografije iz Deliblatske peščare sa vrstom Discina fastigiata. Sada vidim da je dao i mikroskopsku potvrde, ali uneo je i pitanje oko imena. Moje nije, a ni svih nas da o tome presuđujemo i da se na tome iscrpljujemo, važno je da znamo o čemu i kome govorimo.
Ja sam za ovu priliku pripremio tri fotografije Gyromitre koje sam našao u Rožajama, naročito je zanimljiva treća pod nazivom Gyromitra esculenta var. alba, do sada jedina nađena na Balkanu, koju sam našao u Rožajama 2001. godine, o kojoj sam publikovao tekst u naučnopopularnom časopisu Planeta. Nađena je 1950. u Češkoj i njom se bavio veliki mikolog Pilat, koji ju je progalsio varijetetom. Nađena je i u Italiji pre dve-tri godine.

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 11.Apr. 2013, 19:58:23 »
Kada sam danas odgovarao Nenadu, nisam video da je Dragiša priložio fotografije iz Deliblatske peščare sa vrstom Discina fastigiata. Sada vidim da je dao i mikroskopsku potvrde, ali uneo je i pitanje oko imena. Moje nije, a ni svih nas da o tome presuđujemo i da se na tome iscrpljujemo, važno je da znamo o čemu i kome govorimo.
Ja sam za ovu priliku pripremio tri fotografije Gyromitre koje sam našao u Rožajama, naročito je zanimljiva treća pod nazivom Gyromitra esculenta var. alba, do sada jedina nađena na Balkanu, koju sam našao u Rožajama 2001. godine, o kojoj sam publikovao tekst u naučnopopularnom časopisu Planeta. Nađena je 1950. u Češkoj i njom se bavio veliki mikolog Pilat, koji ju je progalsio varijetetom. Nađena je i u Italiji pre dve-tri godine.

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #5 poslato: 11.Apr. 2013, 20:00:09 »
Pozdrav Dragiši koji je "promašivši" post ipak ostao u okviru roda!
Ipak ću ga citirati: "Spore su rekle. . .Gyromitra gigas ".
 Inače nemam običaj da delim imena gljivama ako nisam potpuno uveren u to. Sa gljivama iz roda Gyromitra, naročito kada su u pitanju pomenute tri iz Ihijevog posta, teško je na osnovu makro karakteristika i staništa doneti neke pouzdane zaključke.Moja iskustva sa Gyromitrom gigas, pored onih koje sam nalazio na Goču u mešovitoj šumi, su potpuno suprotna onome što kaže literatura. Dakle, na planinama centralne Šumadije, a ovde mislim na Gledićke planine i Rudnik ona raste u listopadnim šumama(pretežno bukva, hrast pa i leska).
Na sreću tu su, kada su ove tri gljive u pitanju,daleko pouzdanije mikroskopske karakteristike.
Gyromitra gigas se razlikuje od druge dve po tome što jedino ona ima apikularne "polarne kape" na krajevima spora kao i jednu centralno postavljenu veliku gutulu i dve manje bliže polovima.
 Što Ihi reče, vrhunska presuda(eh, da je i sa drugim gljivama tako lako :()

« Poslednja izmena: 11.Apr. 2013, 23:06:19 Šumi »

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #6 poslato: 11.Apr. 2013, 22:02:29 »
Mali dodatak poznavanju- G.gigas ima karakteristične apikalne izraštaje na sporama a ostale ne, međutim na ovom sajtu (kojeg jako cenim) http://www.ascofrance.com/forum/15481/2-gyromitra-species čovek kaže da i potpuno zrele spore G.fastigiata takođe imaju male izraštaje. Znači, treba biti oprezan u zaključivanju.

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #7 poslato: 12.Apr. 2013, 00:44:51 »
Slažem se, treba biti vrlo oprezan u zaključivanju. G. gigas ima, što se nadam se i vidi sa moje fotografije (izvinjavam se zbog kvaliteta  fotografije ali oprema mi je prilično zastarela) glatke "polarne kape" veličine nekoliko mikrona, dok G.fastigata ima, kako si sam rekao "male izraštaje" na krajevima spora. U svom postu si dao link za PDF o rodu Gyromitra u Crnoj gori autora Branislava i Olgice Perić. Verovatno nisi obratio pažnju na fotografije spora koje se u njemu nalaze. Tu su jedna do druge date spore za obe gljive(uokvireno).

Ako je na ovoj fotografiji nejasno na ovim linkovima će, nadam se biti: http://www.funghiitaliani.it/index.php?showtopic=64867 kao i na ovom:http://www.funghiitaliani.it/index.php?showtopic=15692
Bilo bi, takodje, zanimljivo videti fotografije spora tvoje G. fastigata, pošto si radio mikroskopiju.
Pozdrav

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #8 poslato: 12.Apr. 2013, 20:51:59 »
Danas sam ponovo uradio mikroskopiju i nadam se da se sada svi detalji na sporama bolje vide(kao i parafize i askusi).

Pozdrav

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #9 poslato: 12.Apr. 2013, 22:15:54 »
Nisam ja ni sumnjao u vašu determinaciju već sam ono napisao samo zato što sam se setio da sam pročitao. Inače, G.gigas nisam nikad video ni fotografisao, ali dolijaće kad-tad. ;)