Autor Tema: Gljive sa Fruške gore - NIDSBE "Josif Pančić"  (Pročitano 876 puta)

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
Gljive sa Fruške gore - NIDSBE "Josif Pančić"
« poslato: 08.Apr. 2013, 17:41:18 »
Na sada već tradicionalnom tzv. motivacionom vikendu koji na Fruškoj gori za svoje članove organizuje Naučno-istraživačko društvo studenata biologije i ekologije "Josif Pančić", ove godine je bilo i nekolicina mladih mikologa u začeću. :)

U narednih nekoliko postova prilažem fotografije nekih od primeraka gljiva. Ove su pronađene na trulom drvetu, u okolini Glavice.

ihi

• Leptir
Odg: Gljive sa Fruške gore - NIDSBE "Josif Pančić"
« Odgovor #1 poslato: 08.Apr. 2013, 22:01:55 »
Saša.

prve tri Disciotis venosa, ona vrsta koju je pre neki dan na Forum postavio Balubanov a Dragiša determinisao.
Četvrta Daedalopsis confragosa.
Pozdrav, Ibrahim

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #2 poslato: 10.Apr. 2013, 19:37:20 »
Mislim da se radi relativno retkoj Discina parma J. Breitenb. & Maas Geest. koja kao supstrat ima lišćare (bukva, jasen, jova, javor).
Šteta što nema više podataka o supstratu na kome je nadjena, mirisu(u ovom slučaju bi on bio opredeljujuci- Disciotis venosa ima jak miris hlora). Na kraju, ako je sačuvan eksikat, mikroskopija bi dala završnu reč.
Pozdrav

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 11.Apr. 2013, 05:56:53 »
Poštovani N. L. zvani Šumi, Brejtenbah kaže da Discina p. ne raste samo ispod lišćara (kako si ti naveo) već i ispod Picea, a ja je kao takvu imam baš iz smrčeve šume.
Naravno, sve ovo što si naveo dolazi u obzir, naročito mikroskopija, a Dragiša to vrlo revnosno obavlja.
Drago mi je što si pristupio Forumu.
Pozdrav, Ibrahim

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #4 poslato: 11.Apr. 2013, 09:36:31 »
Poštovani Ibrahime,
da ne bih ostao N.L. da se predstavim: Ja sam Nenad Milosavljevic iz Gljivarskog društva Šumadije iz Kragujevca, otuda i poreklo mog avatara-Šumi. Gljivama se bavim amaterski tridesetak godina. Nas dvojica se poznajemo, a potsetiću Vas da smo se zadnji put videli u Beogradu proletos na predavanju našeg predsenika prof. Lukića o rodu Boletus, u organizaciji Mikološkog društva Srbije.
Jedan ovakav forum bio je nasušna potreba gljivara i mikologa u našoj zemlji i nadam se da će se i dalje uspešno razvijati i okupiti sve one koji se bave gljivama i vole gljive. Izuzetno mi je drago što je pokretač ove ideje i foruma bila Istraživačka stanica Petnica u čijem sam osnivanju i sam, na neki način, učestvovao.
Što se tiče n.n. gljive, u nedostatku podataka o lokaciji(vrsti šume) i supstratu(vrsti drveta) na kojoj je rasla, predpostavio sam, s obzirom da je nadjena na Fruškoj gori, da se radi o lišćarima.Gljivari sa bogatim iskustvom, a Vi to svakako jeste, znaju da su lična iskustva često demantovala postojeću literaturu. Mi se, predpostavljam, i bavimo gljivama dobrim delom i zbog toga nepoznatog i neistraženog što nam svakodnevno donosi čarobni i nedokučiv u svojoj različitosti, svet gljiva!
Razmena mišljenja, a naročito ličnih iskustava, je potrebna da bi pomogla svima nama a posebno početnicima u gljivarenju.
 Ovo je, možda, prilika da zamolim gljivare da pri postavljanju nepoznatih gljiva na forum obrate dodatnu pažnju na sledeće:
  1. napraviti što više fotografija: šešira, himenijalnog dela, drške, ovojnice i prstena(ako ih ima),gljiva u grupi i pojedinačno...
  2. utvrditi vrstu okolnog drveća i drugih biljaka u čijoj je blizini rasla
  3. utvrditi miris i ukus(ovo drugo važi samo u slučaju ako pouzdano znate da  gljiva nije otrovna- probati i odmah ispljunuti)
  4. konstatovati vrstu zemljišta na kome gljiva raste
  5. saznati nadmorsku visinu
  6. sačuvati eksikat ili bar otisak spora
Pozdrav
« Poslednja izmena: 12.Apr. 2013, 21:19:43 Šumi »

ihi

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 11.Apr. 2013, 09:52:15 »
Poštovani Nenade,
N sam pogodio, L sam omanuo. Šumi - bio sam siguran da iza toga šumi Šumadija. Mislio sam da je Nebojša Lukić. Svaka čast. Drago mi je što ćemo doneti pojačanje Dragiši.
Svakako da se poznajemo.
I sam sam davao preporuke početnicima kod slikanja gljiva. Ja ne znam šta je dominantno kod insekata i drugih bića pa fotografišem nasumise, tako i oni koji ne znaju šta je bitno kod gljiva za determinaciju to isto rade. Dobra fotografija sa dobrom morfologijom siguran je put ka identifikaciji.
Pozdrav, Ibrahim

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #6 poslato: 11.Apr. 2013, 10:36:39 »
Pozdrav Nenade.

Ako se ne varam, kolege imaju uzorak ove gljive, tako da ćemo konačan odgovor dobiti.
Gljiva je nađena na deblu u koritu potoka, tako da ne bih mogao pouzdano reći koja je biljna vrsta u pitanju, obzirom da je nagib terena velik, pa ko zna odakle je drvo zapravo stiglo.

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #7 poslato: 11.Apr. 2013, 15:09:03 »
Saša,

Skoro da svaki detalj može biti važan kod determinacije gljiva! Kažete da je gljiva nadjena u koritu potoka, taj podatak bi mene možda odveo u drugom smeru, da sam ga ranije znao, jer sve  Disciotis venosa koje sam do sad našao su bile na takvim lokacijama!Moja iskustva sa njom su i da se javlja u vreme smrčaka i na istim ili sličnim mestima a ponekad i zajedno sa njima. Pošto smrčci tek kreću, zaključio sam da je za nju možda rano. Gljive su "varljiva bića" i za ispravnu determinaciju su ponekad potrebne prave detektivske metode. Dakle, važan je i opis staništa gljive. Nemojte preozbiljno shvatiti ovaj moj "metodološki pristup", on je, najčešće i za mene, samo spisak lepih želja, jer na terenu, iz raznih razloga, nisam u mogućnosti da ih ispoštujem. Naravno, posle sledi kajanje. :( 
Pozdrav