Autor Tema: Morchella esculenta var. crassipes - Debelonogi smrcak  (Pročitano 1118 puta)

Baluban_S

• Lutka
Morchella esculenta var. crassipes - Debelonogi smrcak
« poslato: 04.Apr. 2013, 21:22:41 »
Današnja popodnevna šetnja se definitivno bila više nego uspešna. Išao sam da obiđem parloge sa dosta malih smrčaka koje sam pre 10 dana ostavio da rastu. Da li su to isti smrčci? Pa našao sam i prepoznao više takvih. Lepo su napredovali jer ih niko nije pronašao. Neke sam ubrao, a neke ostavio da rastu i bace spore.
Dobro je da su se posle obilnih kiša pojavili i Morchella esculenta var. crassipes ili po naški Debelonogi smrčci. Prvi je bio visok 13,5 cm a drška ima prečnik od 5,5 cm. To je definitivno najveći smrčak koji sam pronašao ove godine. Drugi je visok 10.5 cm a drška mu je prečnika 5cm. A treća fotka, e to su smrčci od danas.

Stevan

ihi

• Leptir
Odg: Morchella esculenta var. crassipes - Debelonogi smrcak
« Odgovor #1 poslato: 05.Apr. 2013, 06:45:19 »
Stevane, sada me zbunjujete latinskim i srpskim (naškim kako ste kazali) nazivima ubranih smrčaka. Kada ste pre petnaestak dana našli one M. steppicola, odbijali ste da prihvatite ime vrste i razliku među njima, rekli ste da su za vas sve to smrčci ili Morchella.
Bravo, vidim da ste evoluirali. I bravo za pronađene gljive. Ovima ćete se sladiti bez bojazni da će vam se pod zube podmetnuti pesak.

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #2 poslato: 05.Apr. 2013, 19:07:06 »
Ranije, do pred kraj prosle godine, sam smrčke razvrstavao po Enciklopediji gljiva Romano Bošca (imam obe Enciklopedije) gde ima opisano preko 20 vrsta smrčaka. Na indeksu gljiva http://www.indexfungorum.org/Names/Names.asp ima 240 vrsta  Morchella. Međutim u razgovoru sa Branislavom Uzelcom saznao sam da po najnovijim genetskim istraživanjima ima samo jedna do maksimalno dve vrste smrčaka. To me je naravno malo deprimiralo jer ja po mom skromnom mišljelju smatram, da bez obzira na genetska istraživanja, imam mnogo više od dve vrste smrčaka. Još nisam definitivno odlučio kako ću da razvrstam moje smrčke. Možda bi bilo dobro da napravimo neku vrstu javne rasprave na forumu. Kada stignem pripremiću sve fotografije smrčaka za koje smatram da su različite, pa da ih malo prodiskutujemo. Kako god ne prihvatam da ih ima samo dve vrste. Možda ću koristiti malo više ono čuveno Morchella xxxxxxxxx var.xxxxxxxx. Kako god, biće ih više od dve.

Stevan

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 11.Apr. 2013, 20:36:57 »
po mom skromnom mišljelju smatram, da bez obzira na genetska istraživanja, imam mnogo više od dve vrste smrčaka
DEFINITIVNO ima više od dve vrste smrčaka.
Sistematičari (a ponajviše ovi moderni) su veoma podeljena grupa ljudi, sa dosta viška svog vremena, pa ih uvek treba uzimati sa rezervom ;)