Autor Tema: Humaria aurantia  (Pročitano 602 puta)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Humaria aurantia
« poslato: 02.Apr. 2013, 11:05:53 »
Uspeo sam danas (slučajno) da determinišem jednu vrstu koju sam još pre 5 godina našao i slikao na Fruškoj gori. Tražio sam na netu nešto drugo a našao nju.

ihi

• Leptir
Odg: Humaria aurantia
« Odgovor #1 poslato: 02.Apr. 2013, 11:29:36 »
Nikad je nisam video, a neverovatno koliko liči na vrstu Humaria hemisphaerica, samo što je crvena. Humariu sam nalašo jednom u šumi kod Bogovađe. Imam fotografiju.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 02.Apr. 2013, 13:58:58 »
Imam i malu ispravku, od 2010. godine zove se Humaria solsequia.
http://www.ascomycete.org/portals/0/volumes/AscomyceteOrg%2003-01%2017-18.pdf

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 03.Apr. 2013, 06:12:26 »
Da li vam je poznata vrsta Sculellinia cejpii?

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #4 poslato: 03.Apr. 2013, 09:32:51 »
Poznata mi je ali samo "teoretski". Ja sam mlad mikolog i Scutellinia-e sam slikao par puta davno i tada sam ih označio kao S.scutellata. Pošto sada znam da ih ima puno vrsta (imam i dobar ključ) spremam se ove godine da ih detaljnije zagledam i vidim da li ima i drugih vrsta osim ove. Isto radim i sa vrstama iz roda Sarcoscypha jer je velika verovatnoća da ovde ima 3 vrste a ne samo jedna.

ihi

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 03.Apr. 2013, 10:00:28 »
U jednoj prepisci sa danskim mikologom Tomasom Lezeom, koji se bavi rodom Xylaria, saznao sam da ih u ovom rodu ima petnaestak vrsta, a on se bavi njihovom distribucijom u celom svetu. Tomas smatra da na našim terenima raste bar 7-8 vrsta. Mi smo uglavnom išli na dve do tri vrste.
Meni je to bilo zanimljivo pa sam se usredsredio na njihove oblike. Već imam nekoliko za koje ne znam šta su.