Autor Tema: Upomoć - koja orhideja? [Orchis coriophora]  (Pročitano 2423 puta)

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Upomoć - koja orhideja? [Orchis coriophora]
« poslato: 11.Nov. 2011, 00:27:13 »
Dragiša pomagaj! Vidim da su ti orhideje specijalnost, pa nam baš ti trebaš. :-\
Pronašao sam ovu krajem maja u staroj ciglani. Pre neki dan morali smo je presaditi jer bi joj sledilo direktno zatrpavanje sa tri metra šuta, jer se kop te ciglane bagerima zatrpava. Ranko Perić misli da je Dactylorhiza incarnata. Na šta ti misliš?

« Poslednja izmena: 16.Nov. 2011, 13:21:45 jozi »

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
Odg: Upomoć - koja orhideja?
« Odgovor #1 poslato: 11.Nov. 2011, 16:17:22 »
Nadam se da ti s tim neću otežati, ali radi usporedbe priložiću jedan link za D. incarnata i donju sliku skinutu sa neta. Tip kaže da je na slici O. coriophora mada meni toliko liči na ovu moju, da mislim da se u stvari zeznuo oko determinacije (ili moja nije incarnata ???). Ranko kaže:
Citat
"Ako je mala i niska onda je Orchis coriophora, a ako ima oko pola metra i stablo debelo oko 1 cm i cvast jedno 20 cm onda je Dactylorhiza i. Kad slikas postavi neku olovku pored ili makar posalji okvirno dimenzije."
A ja dodajem: u pitanju su bile dve robustne biljke visine od 30 i 40 cm (coriophoru znam, ona je mala).

A evo za šta taj net herbarijum kaže da je coriophora - za usporedbu:

« Poslednja izmena: 11.Nov. 2011, 23:29:56 jozi »

Aleksandar Simović

• Ovlašćeni pristup
  • Gusenica
  • *
« Odgovor #2 poslato: 11.Nov. 2011, 19:33:00 »
Po meni je ovo Orchis coriophora, i coriophore rastu do do nekih 40-45cm maximalno.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 11.Nov. 2011, 23:45:12 »
Po meni je ovo Orchis coriophora, i coriophore rastu do do nekih 40-45cm maximalno.

Jes, ali biljka koja je u pitanju je ona sa gornjih slika, za ovu drugu sa neta sam ja mislio da je isto incarnata toliko su slične. Znači, da ponovim, pitanje se odnosi na prve dve slike.

Evo i jedne sigurno coriophore (slikano 27. maja 2010 na slatinskoj livadi  kod Horgoša) - vidi se da joj je i cvet i habitus drugačiji:

Doduše, ovo je bila neka svetla forma...
« Poslednja izmena: 11.Nov. 2011, 23:54:55 jozi »

Aleksandar Simović

• Ovlašćeni pristup
  • Gusenica
  • *
« Odgovor #4 poslato: 12.Nov. 2011, 00:29:24 »
« Poslednja izmena: 12.Nov. 2011, 00:37:04 Aleksandar Simović »

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #5 poslato: 12.Nov. 2011, 01:27:33 »
incarnata ima drugaciji labellum...

Da, i mene muči ta čudna "tetovaža" na laticama kod incarnate, takođe, incarnata je dosta robustnija, tipična forma je sa mnogo nabijenijim piramidalnim cvetovima. Svejedno, i ja sam od početka mislio na coriophora (zato sam i ubacio onu sliku sa net herbarijuma ???), ali mi je iskusni botaničar asocirao na incarnata.
Još nisam našao dobru sliku cveta te dve vrste pa da ih usporedim, no biće... pa da zaključimo ;)

Dragiša, ne javljaš se!?

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #6 poslato: 12.Nov. 2011, 10:02:26 »
Tek sad videh ovu polemiku. Moraš glasnije da vičeš sledeći put, ne čujem dobro (uslovni refleks razvijen tokom bračnog života ;D)

Orchis coriophora

PS. Sledeće godine kad ponovo procveta obavezno zovi, dolazim da ih uslikam, fale mi u albumu. Takođe mi fale i D.incarnata i Orchis ustulata kojih takođe ima puno oko Subotice.

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #7 poslato: 12.Nov. 2011, 11:20:49 »
Ustulate ima svuda gde sam se ja malo više šetkao. Ovčarsko-kablarska klisura, Suva planina, Stara plnina...

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #8 poslato: 12.Nov. 2011, 15:19:23 »
Tj. svuda gde sam se ja malo šetkao ;D

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #9 poslato: 12.Nov. 2011, 16:35:33 »
Za moje krajeve svi imaju otvoren poziv. Samo se najavite par dana ranije i idemo na planinu!  ;D

Милош Поповић
11000 Београд, Србија

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #10 poslato: 16.Nov. 2011, 13:33:50 »
Sledeće godine kad ponovo procveta obavezno zovi, dolazim da ih uslikam... D.incarnata i Orchis ustulata kojih takođe ima puno oko Subotice.

Nažalost sve ih je manje. Odvešću te na sva mesta gde znam da još preživljavaju - na zaštićena i nezaštićena...

Društvo, uz to sav sretan zaključujum ovu determinaciju, jer sam pronašao presudni element, a to je gomolj koji je kao što se vidi sa slike koju sam priložio okrugao kod svih Orchis-a a korenolik kod Dactylorhiza-e. Pošto je primerak bio pod neposrednom pretnjom zatrpavanja, morali smo ga preneti pa sam kod presađivanja mahom imao prilike da vidim koren ;) Znači sigurno coriophora, ali moram zaključiti da je ovo veoma robustna forma (najverovatnije neki varijetet).

Razlikovanje orhideja po cvetu i habitusu je drastično, pa mi je jako drago da nisam morao čekati sledeću sezonu dok procveta!

Hvala svima koji su pomogli da dođem do vrste!

« Poslednja izmena: 16.Nov. 2011, 20:15:04 jozi »

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Upomoć - koja orhideja? [Orchis coriophora]
« Odgovor #11 poslato: 16.Nov. 2011, 19:57:02 »
Naravno da je to osnovna razlika ali to nisam pominjao jer se ne vidi na slici.
Iz svog posta obriši reč lukovica, jer su lukovice i gomolji dve različite stvari. ;)
Presađivanje orhideja ne rešava problem jer Orchis-i i Dactylorhiza-e žive nekoliko godina (bez obzira što se svake godine proizvede novi gomolj) i da bi se vrsta održala na novom staništu mora da u zemlji postoje specifične gljive sa kojima će semenke stupiti u kontakt. U protivnom nema ništa od novih jedinki. Naravno, ako je u pitanju slično stanište veća je i verovatnoća da u zemlji bude istih gljiva.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #12 poslato: 16.Nov. 2011, 20:12:43 »
Hvala na primedbi - to sam pisao zbog onih koji ne bi znalii šta je gomolj, ali u pravu si, neka se uče malo ako ih već zanima botanika ;)

A što se presađiivanja tiče upoznat sam sa tim (baš danas sam pročitao članak u vezi tih gljiva) a i još gore - ove osetljive vrste znaju da odumru i ako se presade samo 100 metara dalje na istom staništu, iz ko zna kakvog razloga (neznatna razlika u pH, u posoljenosti...)??? Tako da je bio "ruski rulet" u pitanju ili eksperiment, ni ja neznam kako da nazovem. Elem, svakako bi bila uništena da je ostala tamo, sad bi bila ispod 3 metra šuta...

gljive sa kojima će semenke stupiti u kontakt
Inače, da li imaš neko iskustvo, da li bi presađivanje iz semena imalo više šanse za rezultat?
« Poslednja izmena: 16.Nov. 2011, 20:19:01 jozi »

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #13 poslato: 16.Nov. 2011, 21:58:06 »
Zdravo Dragiša i Jozi
Dobro ste pomenuli gljive na semenu. Verovatno određena vrsta gljiva stupi u kontakt sa tvrdom semenjačom semena i razmekša je što doprinosi lakšem isklijavanju klice. Možda nisam u pravu.
Izgleda da se suprotna stvar dešava kod gorocveta a to je da se neke patogene gljive nastanjuju  na tvrdoj semenjači semena gorocveta i inhibiraju rast klice(klijanje najčešće izostaje)
a i kada se klijanje desi   u vreme velikih vrućina  klijanci imaju malu šansu za uspeh.Mislim da je jedna žena sa IBISS (Jasmina Glamočlija) proučavala tu vrstu problema.
Pozdrav od Dejana

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #14 poslato: 16.Nov. 2011, 22:04:07 »
Nek me obeleže da spamujem (sa karmom u minusu ;) ) ali moram na ovo da reagujem!
gljive na semenu ... kod gorocveta a to je da se neke patogene gljive nastanjuju na tvrdoj semenjači semena gorocveta i inhibiraju rast klice
Ovo je primedba za koju odmah otvaram novi post, pod nazivom Nedovoljno poznati faktori ugrožavanja biljaka - tamo ću reći zašto.
« Poslednja izmena: 16.Nov. 2011, 22:07:12 jozi »

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #15 poslato: 18.Nov. 2011, 23:28:00 »
Zapravo, orhideje proizvode hiljade semenki koje tu jako male i ne mogu da se razviju same od sebe jer zbog „sitnoće“ nemaju dovoljno hranjljivih materija. Onda unajme gljivu da im bude bebisiter (da  ih hrani)  ;D

Милош Поповић
11000 Београд, Србија