Autor Tema: Golub grivaš (Columba palumbus)  (Pročitano 6473 puta)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Golub grivaš (Columba palumbus)
« poslato: 01.Apr. 2013, 08:42:29 »
Ja živim na 5. spratu i juče vidim preko balkona na brezi dva goluba grivaša svijaju gnezdo. On donosi grančice a ona ih upliće. Gledao sam ih jedno pola sata i već su se prilično opustili a onda ih je baba  sa 3. sprata oterala.  >:(

ihi

• Leptir
Odg: Golub grivaš (Columba palumbus)
« Odgovor #1 poslato: 01.Apr. 2013, 09:37:38 »
Dragiša,

ja živim na četvrtom spratu. U našoj saksiji za cveće golubovi su pre dva dana svili gnezdo, ako se to može nazvati gnezdom - užas i nemar od gnezda. Golub, mislim da je mužjak, okomio se na našu metlu od sijerka. Čupao je slamke, vukao kompletnu metlu. Bilo mi je došlo da im je ja ubacim celu u saksiju.
No, tu su i jaja. Neverovatno krupna za relativno malu pticu, krupnija od prepeličjih.
Probao sam da im poturim neku krpicu da bi budućim golubićima bilo udobnije. Međutim, oni se plaše tih krpica. A ja sam snimio jendo gnezdo neke ptičice iz mog zavičaja koje je bilo s ukusom izatkano od različite pređe izvučene iz nekog bačenog šarenog džempera. U gnezdo je ptičica tkalja, izgleda, utkala sve ponuđene boje.

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #2 poslato: 01.Apr. 2013, 10:00:23 »
Sjajne fotografije i sjajna ptica. Imamo nekoliko parova na univerzitetskom kampusu, rekao bih.

I nakon što ih je baba oterala, odustali su od gnezda? :-/

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #3 poslato: 01.Apr. 2013, 10:04:18 »
Pa to je bilo juče, videćemo danas.

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #4 poslato: 01.Apr. 2013, 18:04:12 »
Ima ih dosta u krugu Instituta ZP.
Izgleda da više vole naselja.
Kod mene u Belegišu često viđam jedan par.
Pozdrav, Dejan

ihi

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 18.Apr. 2013, 11:13:01 »
Nastavak od 1. aprila u reči i slici pod nazivom: PROCVETAO MI ŽIVOT U SAKSIJI

Sprijateljio sam se sa parom golubova koji je na silu sagradio gnezdo u našoj saksiji na terasi. Čak sam im svakog jutra bacao mrvice hleba oko saksije. Primetio sam da golub koji leži na jajima ima posebnu taktiku teranja uljeza koji bi se primakli njegovoj teritoriji. "Porodilja" kada primti da su na terasu sleteli drugi golubovi i da merkaju njenu hranu, ona se šćućuri, spusti glavu (oči) ispod nivoa ivice saksije i osluškuje prilazak uljeza. A kada se oni sasvim primaknu, ona naglim uzdizanjem izazove opštu bežaniju. Vrlo zanimljivo. Samo što ne izgovara: Ba!
Ne znam šta je bilo sa ljuskom iz koje je izašlo jaje. Da li ih roditelj jede ili ih iznosi iz gnezda i negde baca?
Inače, prvo jaje je golubica snela 30 marta a pilići su se izlegli 17 ili 18 aprila.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #6 poslato: 18.Apr. 2013, 14:01:35 »
I pod mojim prozorom je živo, golubica leži na gnezdu. Za sada ne znam da li su se pilići izlegli ili nisu još, videćemo.

ihi

• Leptir
« Odgovor #7 poslato: 24.Apr. 2013, 10:18:34 »
Završila se tužna priča sa mojim golubićem sa terase. Jutros ga je nešto odnelo, mada sam ga video s majkom/ocem u 5,30 u gnezdu. Pretpostavljam da je vrana. Ali pošto je nisam video, a znam da se ponekada oglašavaju iznad mog svelarnika, može biti i svraka, ali ni kopci nisu retki.
Roditelji su zbunjeni.